Wednesday, Oct. 18, 2017

İMO’DAN MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI’NA ZİYARET

11 Temmuz 2008

|

Yer:

İMO’DAN MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI’NA ZİYARET

İMO’DAN MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI’NA ZİYARET

BURSA- İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Yönetim Kurulu, akademik odaları ziyaret etmeye devam ediyor. Birçok meslek odasını ziyaret eden İMO Yönetimi, Makina Mühendisleri Odası’nı (MMO) da ziyaret ederek TMMOB yasası ve mesleki sorunlar hakkında görüştü.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, meslek odalarına yaptıkları ziyaretin, odalar arası ilişkileri geliştirmek açısından büyük fayda sağladığını söyledi. Geçmiş dönemde yaşanan kopuklukları gidermek amacıyla akademik oda ziyaretlerine ağırlık verdiklerini kaydeden Şahin, “Teknik odaların birlikte ve uzlaşmacı bir dönem geçirmesini istiyoruz. Bizden önceki dönemlerde yaşanan odalar arası kopukluğu ortadan kaldırmak arzusundayız. Akademik odalar olarak aramızdaki bağları güçlendirmeliyiz” dedi.

Meslek odalarının birlikte çalışmaları gerektiğini vurgulayan Şahin, “Birlikte olmak zorundayız. Ortak çalışmalar yapabileceğimiz zeminler yaratmamız gerekiyor” diye konuştu.

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN, ‘TMMOB YASASI DEĞİŞMELİ’

İMO Başkanı Şahin, 1954 yılında çıkmış bulunan TMMOB yasası ile yönetilmeye mahkum edildiklerini belirterek, avukatların, doktorların ve diğer meslek kuruluşlarının yasalarının birçok defa güncelleştirildiğine ve bu mesleği yapanların daha güçlü haklara sahip olduklarına dikkat çekti. Şahin, yasa nedeniyle, merkezden yönetilmek zorunda bırakıldıklarını, yerelden yönetilmenin mesleğin gelişmesi ve meslektaşların haklarının savunulması açısından önemli olduğunun altını çizdi. TMMOB yasasının güncelleştirilerek daha demokratik hale getirilmesi gerektiğini savunan Başkan Şahin, “Yüzbine yakın üyesi olan bir oda TMMOB’da bir üye ile temsil edilirken, bin civarında üyesi bulunan diğer bir oda da bir üye ile temsil ediliyor. Bu adaletsizliğin ortadan kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz. İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi yerine Bursa İnşaat Mühendisleri Odası olmak istiyoruz” dedi. Şahin, Mimar ve Mühendis Odaları birlikleri ve bu birliklerin oluşturdukları federasyonların oluşması gerektiğini ve bu konuda önemli çalışmalar yaptıklarını açıkladı.

MMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NEDRET YAYLA, ‘HERKES KENDİNE DEMOKRAT’

İnşaat Mühendisleri Odası’nın odalarına yaptığı ziyaretten dolayı büyük memnuniyet duyduklarını söyleyen MMO Bursa Şubesi Başkanı Nedret Yayla, geçmiş dönemlerde İMO’dan kendilerine herhangi bir ziyaret olmadığını, yapılan bu ziyaretin farklı bir önemi bulunduğunu belirtti.

TMMOB yasasına dair imo Başkanı Şahin’in yaptığı yorumlara katıldığını ifade eden Başkan Yayla, TMMOB yönetiminde yapılan bazı yanlışlıkların düzeltilmesi adına birilerinin bişeyler yapması gerektiğini vurguladı. Yayla, “Türkiye’de herkes kendine demokrat oluyor. Yapılan yanlışlıklar genelde görmezden geliniyor. Yönetimdeki insanlar, yasanın yanlışlığının farkında olsalar bile susmayı tercih ediyorlar. Ancak yanlışlık kendilerine yapıldımı hemen demokrat oluyorlar” dedi.

Özellikle “Mimarlık ve Mühendislikte ana bilim dalı olan Mimarlar, Makine, İnşaat ve Elektrik Mühendisleri Odalarının çeşitli platformlarda bir araya gelmeleri gerekir” dedi.

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa