Tuesday, Sep. 19, 2017

İMO’DAN KAÇAK YAPILAŞMA ÇIKIŞI

24 Ocak 2009

|

Yer:

İMO’DAN KAÇAK YAPILAŞMA ÇIKIŞI

İMO’DAN KAÇAK YAPILAŞMA ÇIKIŞI

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN; “BURSA OVASI’NIN 20 BİN HEKTARI KAÇAK YAPILAŞMAYLA YOK EDİLDİ!”

ŞAHİN’DEN SİYASİLERE UYARI; “KAÇAK YAPILAŞMAYA GÖZ YUMMAK, ŞİMDİYE KADAR HİÇBİR SİYASETÇİYE VE BELEDİYE BAŞKANINA FAYDA GETİRMEDİ”

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, Bursa Ovası’nı tehdit etmeye devam eden çarpık ve kaçak yapılaşmayı rakamlarla gözler önüne serdi. İMO Bursa Şube’sinde bir basın açıklaması yapan Başkan Necati Şahin, 39 bin hektarlık verimli Bursa Ovası’nın 20 bin hektarının kaçak yapılaşmayla yok edildiğini ifade etti.

Oda Yöneticlerinin de katılığı toplantıda, kaçak yapılaşmanın ulaştığı boyutu istatistikler ve fotoğraflarla ortaya koyan Başkan Şahin, siyasilerin oy kaygısı, vatandaşların ise rant hesapları nedeniyle Bursa’daki kaçak yapı oranının yüzde 70’lerin üzerine çıktığını belirtti.

Tespit edilen kaçak yapıların çok az bölümüne yıkım işlemi gerçekleştirildiğini, yıkımların da “göstermelik” olduğunu vurgulayan Şahin, “İlçe belediyelerinden aldığımız tutanaklara göre 2003 yılından bu yana Yıldırım’da 9 bin 592 kaçak yapı tespit edilirken bunların sadece bin 726 tanesine yıkım işlemi gerçekleştirilmiş. Durum Osmangazi ilçesinde de pek farklı değil. Osmangazi’de aynı sürede tam 8 bin 508 kaçak yapı tespit edilmiş ama yapılan yıkım sayısı 2 bin 35’te kalmış. Planlı gibi görünen Nilüfer ilçesi de kaçak yapılaşmadan nasibini almış. Nilüfer’de belirlenen kaçak yapı sayısı bin 265, yıkım yapılan yapı sayısı ise537.”şeklinde konuştu.

Bursa Tarihinin En Büyük Kaçak Yapılaşma Hamlesi…

Son 5 yıllık dönemde, Bursa tarihinin en büyük kaçak yapılaşma hamlesine tanık olunduğunun altını çizen Şahin, “Konuyla ilgili olarak geçen yıl Mart ayında Sayın Valimizin önderliğinde Kaçak Yapılaşmayla Mücadele Zirvesi düzenlendi. Akademik odaların temsilcileri ile birlikte belediye başkanlarının da katıldığı toplantıda, uyarılarımızı yaptık. Ama nerdeyse 1 yıla yaklaşan sürede hiçbir somut adım atılmadı” diyerek, siyasi ve mülki idareyi acil çözüm için göreve davet etti.

İlçe belediyelerinden aldıkları resmi rakamlara göre, kaçakla mücadele kapsamında düzenlenen tutanaklarının sayısında 30 kata varan oranlarda müthiş bir artış görüldüğünü söyleyen İMO Başkanı Necati Şahin, “Ne yazık ki göstermelik yıkımlardan öte ciddi bir mücadele yok. Sabah belediye ekiplerinin ‘görüntü olsun’ diye yıktığı duvarı, vatandaş akşam olmadan onarıyor. Yıldırım Belediyesi’nin 2005’ten bu yana düzenlediği 7 farklı yıkım ihalesine hiçbir katılım olmaması da bu açıdan çok anlamlı” dedi.

OSB’lere dikkat!

Barınma ihtiyacından ziyade, “Fırsat bu fırsat” diye düşünen vatandaşların rant amaçlı kaçak konutlarının dışında, bazı sanayi tesislerinin hatta belediye yatırımlarının bile tarım alanlarına, hatta taşkın sahalarına yapıldığına dikkat çeken Şahin, “İnşaat ruhsatı için başvurduğunuzda tam 172 imza almak zorundasınız. Bürokratik engeller çok fazla. Sık çıkan af yasalarının yanı sıra, cezaların caydırıcı, mücadelenin inandırıcı olmaması yüzünden ortaya bu çarpık tablo çıkarıyor” ifadelerini kullandı.

Organize Sanayi Bölgeleri’nin doğru planlanmaması nedeniyle de Emek’ten Gürsu ve Kestel’e kadar bu sanayilerin çevresinde ovayı tehdit eder hale gelen plansız yapılaşmaya da işaret eden Necati Şahin, “1960’tan bugüne kadar, siyasi iradenin ve belediye yönetimlerinin göz yumması nedeniyle, yaklaşık 39 bin ha olan Bursa Ovası’nın, 20.000 ha’ı aşan verimli kısmı, kaçak sanayi yapıları ve yapılaşma ile yok edildi” diye konuştu.

Şahin; “Kaçak yapılaşma, her seçim döneminde büyük bir artış gösteriyor”

Göçle birlikte hızla artan nüfusa karşın, nitelikli sosyal konut üretiminin yetersizliğinin yanı sıra, ifrazlı arsa eksikliği, kadastro problemleri, arazi rantı oluşumuna göz yumulması, nazım imar planlarının zamanında yapılmaması ve uygulama imar planı eksiklikleri gibi nedenlerin de kaçak ve çarpık yapılaşmayı tetiklediğini ifade eden Şahin, kaçak yapılaşmanın her seçim döneminde büyük bir artış gösterdiğine de dikkat çekti.

“Başta Sayın Bakanımızı, Milletvekillerimizi ve Vailimizi elindeki tüm yetkileri kullanmaya çağırıyoruz. Belediye Başkanlarımızı da oy kaygısı ile davranmadan, çıkar guruplarının etkisinde kalmadan, kent çıkarları doğrultusunda el birliği ile ortak çalışma yapmaya davet ediyoruz” diyen Necati Şahin, sözlerini şu cümlelerle sürdürdü:

“Seçimleri fırsat olarak gören vatandaş, af beklentisiyle kaçak yapıya yöneliyor. Kaçak yapılara asla izin verilmeyeceği ve kaçak yapı yapanın cezalandırılacağı yönündeki en üst düzey açıklamalar, ne yazık ki mevcut uygulamalarla örtüşmemektedir. Bugüne kadar yapılmış ruhsatsız yapıların kanunlar tarafından bir şekilde tanınmasıyla, kaçak yapılaşma özendirilmiştir. Bu konunun ilgisiz yasa taslakları içine yedirilmiş hükümlerle geçirilmesi, endişelerimizi arttırmaktadır. Her tür bilimsel kurala aykırı olarak inşa edilen yasadışı ve tüm kentsel afet risklerine açık yapıların kullanılmasına izin vermek, hem kent ve çevre sağlığını, hem de bu bölgelerde yaşayanların can ve mal güvenliğini tehlikeye atmak anlamına gelmektedir”

İMO’nun Uyarı ve Çağrısı

“Bursa, son yıllarda, kaçak yapılaşmada en ihtişamlı dönemi yaşamaktadır” diyen İMO Bursa Şube Başkanı Şahin, “Yerel yönetimler oy avcılığı uğruna kentin geleceğini ipotek altına almaktadır. Siyasi irade kaçak yapılaşmaya karşı bir duruş sergileyememektedir. Mülki Amir konuyla ilgili Mart ayında yapılan zirve toplantısının devamını getirmeli ve önlemler acil eylem planı tarzında hayata geçirmelidir. Akademik odaların yaptığı çalışmalar, dikkate alınmalıdır. Medya, konunun amansız takipçisi olmalıdır. Kaçak yapılaşmaya göz yummak şimdiye kadar hiçbir siyasetçiye ya da belediye başkanına fayda getirmemiştir, bundan sonra da getirmeyecektir” uyarılarında bulundu.

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa