Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO’DAN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NE ZİYARET

02 Eylül 2008

|

Yer:

İMO’DAN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NE ZİYARET

İMO VE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ORTAK PROJELER ÜRETECEK

BURSA- İMO ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kalifiye kalfaların yetiştirilmesi ve öğrencilerin depreme duyarlılığının arttırılması yapı kültürünün geliştirilmesi amacıyla ortak projeler üretecekler.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar’ı makamında ziyaret ederek, birlikte yapacakları çalışmaların ayrıntılarını konuştu.

İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yapılan ziyaretin amacının daha önce Oda ve Müdürlük arasında gündeme gelen projelerin hayata geçirilmesi için detayların konuşulması olduğunu belirtti. Bu projeler arasında en önem verdikleri konunun kalfaların mesleki eğitim almaları ve eğitimler sonunda sertifika sahibi yapılmaları olduğunu söyleyen Başkan Şahin, “Sektörümüzde bu işin gerçek anlamda eğitimini almış eleman bulmak çok zor. İnşaat sektöründe olan diğer odalar ile birlikte, sizlerin de katkılarıyla hem kalfalara sertifika kazandırmış olacağız hem de sektörümüz işini bilen kalifiye elemanlar kazanmış olacak” dedi.

ŞAHİN, ‘ÇOCUKLAR DEPREM BİLİNCİYLE YETİŞECEK’

İnşaat Mühendisleri olarak deprem konusunda ilköğretim öğrencilerinin bilgilendirilmesi amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak bir çalışmanın içine girmek istediklerini söyleyen Şahin, “Hazırladığımız kısa hikaye kitapçıkları ile minik öğrenciler güvenli yapı ve mühendisliğin ne olduğunu öğretmeyi planlıyoruz. Böylesine önemli bir konuda Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğini almak bizlere büyük güç verecektir” diye konuştu.

İnşaat Mühendisleri olarak eğitime büyük önem verdiklerini belirten Şahin, mesleki faaliyetlerini devam ettirmek isteyen üyelerimiz her 2 yılda bir çeşitli seminer ve eğitim programlarına katılarak belli puanlar toplayıp, yeterliliklerinin ölçüldüğünü belirtti. Şahin, “yeni sistem ile mezun olan mühendisler 3 yıl boyunca projelere imza atamıyor. Ayrıca mühendislerimiz her iki yılda bir çeşitli seminer ve eğitim programlarına katılarak belli puanlar toplayıp yeterliliklerini ispat etmek zorunda ” şeklinde konuştu.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ATİLLA GÜLSAR, ‘BİLGİLER SÜREKLİ YENİLENMELİ’

İMO Yönetiminin kendisine yaptığı ziyaretten son derece memnuniyet duyduğunu dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, mühendisler için uygulanan SİM (Serbest İnşaat Mühendisliği) Yönetmeliği’nin çok faydalı bir durum olduğunu belirtti. Hangi meslekten olursa olsun insanların mesleki ve günlük bilgilerini sürekli olarak yenilemek zorunda olduğunu vurgulayan Gülsar, “SİM (Serbest İnşaat Mühendisliği) yönetmeliği çok yerinde bir uygulama. Böyle bir sistemin sadece mühendisler için olması üzücü ancak sizlerin adına gurur verici bir olay. Meslek alanında insanlar bilgilerini sürekli yenilemeli ve mevcut bilgilerine yenilerini eklemeye çalışmalıdır. Bu durum mesleki zorunluluğun yanı sıra insan olmanın da getirdiği bir zorunluluktur” dedi.

Ayrıca U.Ü. Rektörü ile yaptığı görüşmede İnşaat Mühendisliği Bölümünün açılması konusunda rektörün sıcak baktığını belirten Gülsar, “Bu konuda size müjde verebilirim” diyerek İMO heyetini sevindirdi.

İMO Bursa Şubesi Yönetimi’nin kendilerine getirdikleri bütün teklifleri inceleyeceklerini söyleyen Gülsar, mesleğine ve Bursa’ya bu denli sahip çıkan bir meslek odasının çalışmalarını İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak her zaman destekleyeceğini ifade etti.

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa