Sunday, Oct. 22, 2017

İMO’DAN HIZLI TREN İNCELEMESİ

06 Ağustos 2010

|

Yer:

İMO’DAN HIZLI TREN İNCELEMESİ

İMO, ANKARA-İSTANBUL HIZLI TREN 2. ETAP PROJESİNİ YERİNDE İNCELEDİ

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN, ” HIZLI TRENİN ÖNCELİKLE BURSANIN HAKKI OLDUĞUNU” BELİRTTİ.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi üyeleri, Ankara-İstanbul Hızlı Tren 2 Etap Projesi’ni yerinde incelemek için Osmaneli’de bulunan şantiyeye teknik gezi gerçekleştirdi.

Burada CRCC – CMC – CENGİZ – IC İÇTAŞ Konsorsiyumu tarafından gerçekleştirilen projede yer alan tünel ve viyadükler de inceleme yapan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, hızlı trenin mutlaka Bursa’ya gelmesi gerektiğinin altını çizdi.

İMO Bursa Şubesi tarafından düzenlenen teknik geziye Bilecik ve Bozüyük’ten inşaat mühendisleri de katıldı. İMO Bursa Şubesi heyeti Tüneller Şefi Jeoloji Mühendisi Mustafa Yaşar tarafından karşılandı.

Mustafa Yaşar, İMO üyelerine ilk olarak proje hakkında bir brifing sundu. Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi 2. Etabında toplam 39 tünel bulunduğunu söyleyen Yaşar, bu tünellerin toplam uzunluğunun ise 52 kilometre olduğunu ifade etti.

Yaşar, tünellerin yaklaşık 16 kilometresinin tamamladığını belirterek, “Bazı bölgelerde zemin nedeniyle çok fazla zorlanıyoruz. Ancak zemine göre uyguladığımız farklı yöntemlerle bu sıkıntıları aşıyoruz. Ayrıca bizim şu anda kullandığımız teknoloji Avrupa ülkelerinden çok daha iyi. Bu aynı zamanda bu proje bir rehabilitasyon projesidir. Amaç mevcut demiryolunu da bu proje bittikten sonra rehabilite etmek.  Proje tamamlanıp hayata geçtikten sonra, yük taşımacılığını geçici olarak hızlı tren hattına vererek Osmanlı döneminden kalan hat revize edilecek” dedi.

BURSA’YA TREN PROJESİ GÜNDEMDE

Ankara-İstanbul Hızlı Tren 2. Etap Projesi Tüneller Şefi Mustafa Yaşar,  Bursa’ya hızlı tren projesinin de gündemde olduğunu söyledi. Bursa için 2 seçenek bulunduğunu dile getiren Yaşar, Bozüyük-Bursa ile Osmaneli-Bursa hızlı tren hatlarının düşünüldüğünü söyledi. Yaşar, “Ankara’dan gelenler için Bozüyük’ten, İstanbul’dan gelip İzmir istikameti için ise Osmaneli’nden Bursa’ya gidecek hızlı tren projeleri gündemde. Hızlı tren mutlaka Bursa’ya da gelmeli ve ben buna inanıyorum” diye konuştu.

TÜNEL VE VİYADÜKLERDE İNCELEME

Proje kapsamında yer alan toplam 52 kilometre uzunluğunda ki 39 tünelden 13 nolu tüneli gezerek inceleme yapan İMO heyeti, tünellerin yapılış şeklini ve çalışmalarını yerinde incelediler.

Tünelin uç noktasına kadar ilerleyen İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin ve beraberindekiler, tünelin açılış çalışmalarını izleyerek zemin hakkında bilgi aldılar. Başkan Necati Şahin, İMO Bursa Şubesi olarak bu projeyi ve çalışmaları önemsediklerini söyledi.

Şahin, projenin gerçekten çok zor koşullarda yürütüldüğünün altını çizerek, şunları söyledi:

“Dünyada havayolunun papucunu dama atan, çağdaş ulaşım aracı olan hızlı trenin Türkiye’de de başlamış olması fevkalade sevindiricidir. Hızlı trenin mutlaka Bursa’ya gelmesi gerekiyor.  Gönül isterdi ki bu proje Bursa, Yenişehir ve Yalova üzerinden körfez köprüsü vasıtasıyla Gebze’ye ulaşmış olsun. Karayolları lobiciliği körfez köprüsü üzerindeki hızlı tren hattını kaldırması Türkiye için tarihi bir hatadır. Ankara-İstanbul hızlı tren hattının uzamasına, İzmir ile İstanbul arasındaki hızlı tren hattının gecikmesine, Bursa’nın da İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’ya bağlanamamasına neden olmuştur. Biz bu projeyi sadece güzergah olarak sakıncalı bulsak da, yapım çalışmalarını incelediğimizde zemindeki kötü durumda inşaatta kendisini gösteriyor.  Umarız en kısa zamanda Bursa ayağı olan Osmaneli-Bursa veya Bozüyük-Bursa hızlı tren hatları hayata geçirilir.  İzmir, İstanbul ve Ankara hızlı tren ile Bursa’ya bağlandığında trenin AB ülkelerinde de olduğu gibi; Türkiye’dede dört büyük kenti (Ankara-İstanbul-Bursa-İzmir) birbirine bağlanacaktı. Hızlı tren projelerinde Büyükşehirlerin birbirine bağlanması fevkalade önemlidir. Bu nedenle biz hızlı tren projesini destekliyoruz. Edirne’den başlayıp Kars’a, Tiflis’e giden bir hattın olmasını istiyoruz.  Ankara-Sivas, Kars-Tiflis hatlarının yapılması çok önemli. gelişmiş bir dünyada olduğu gibi, ülkemizdeki ulaşım sisteminide demiryoluna yönlendirmezsek kalkınmış ülke statüsüne kavuşamayız” dedi.

 

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa