Tuesday, Sep. 19, 2017

İMO’DAN ‘DEPREM RİSKİ VE AZALTILMASI’ KONULU SEMİNER

30 Mayıs 2009

|

Yer:

İMO’DAN ‘DEPREM RİSKİ VE AZALTILMASI’ KONULU SEMİNER

ALTAY: “30 YIL İÇERİSİNDE MARMARA’DA DEPREM TEHLİKESİ YÜZDE 65”

PROF.DR. ALTAY: ”MARMARA’DA MEYDANA GELEBİLECEK OLASI DEPREM BÖLGENİN TÜMÜNÜ ETKİLEYECEK”

BURSA- Marmara Depremi’nin 10’uncu yılında İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi tarafından düzenlenen ‘Deprem Riski ve Azaltılması’ konulu seminerde Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Müdürü Yüksek İnşaat Mühendisi Prof. Dr. Gülay Altay, konuşmacı olarak katıldı. Altay, 30 yıl içerisinde yüzde 65’i aşan bir olasılıkla Marmara Denizi içindeki fayda deprem tehlikesinin olduğunu söyledi.

Altay, İMO Bursa Şubesi tarafından düzenlenen ”Deprem riski ve Azaltılması” konulu seminerde yaptığı konuşmada, kendisinin de bir inşaat mühendisi olduğunu belirterek, deprem ve deprem mühendisliği alanında inşaat mühendislerinin çok önemli rol almaları gerektiğini bildirdi.

DEPREM ARAŞTIRMASINDA AVRUPA’NIN EN İYİSİYİ TÜRKİYE

Prof. Dr. Gülay Altay, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü olarak Türkiye’nin yüksek depremselliğe sahip ülke olması nedeniyle birçok projede yer aldıklarını, depremle ilgili araştırmalarda Türkiye’nin geride olmadığını, tam tersine ülkede önemli adımlar atılarak Avrupa’nın en iyisi olduklarını dile getirdi.

Depremin sadece Türkiye’nin değil dünyanın sorunu olduğunu ifade eden Altay, ne kadar çok deprem verisi toplanırsa, araştırmaların ve çalışmaların da o kadar değer kazanacağını söyledi.

DEVLET VE HALK ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI

Altay, deprem riskinin azaltılması konusunda Türkiye şu an nerede?” sorusuna şu yanıtı verdi: ”Şüphesiz bir yönüyle devlete düşen görevler var. Bir yönü de halkın sorumluluk alması şeklinde. Tabii bütün bunlar bilinçlenmeyle ilgili. En çok ne zaman panik oluyoruz? Bir deprem oluyor, depremin akabinde depremi hatırlıyoruz, panik oluyoruz, konuşuyoruz ve atıyoruz. Dolayısıyla bilinçlenmenin  yaygınlaştırılması fevkalade önemli. Bu yönde eğitim çalışmaları var. Hukuki yönde devletin alacağı birtakım tedbirler var. Ulusal koordinasyon var. Bu noktada çok ileri olduğumuz söylenemez. Eksiklerimiz hala çok fazla. Çalışmaların devam ettiği kanısındayım ama hızın artırılmasını  düşünüyorum” dedi.

Türkiye’deki yapıların hasar görme riskinin yüksek olduğuna işaret eden Altay, kentlerdeki ruhsatsız yapı sayısının çok olduğuna  değindi. Gülay Altay, malzeme kalitesi kontrol edildiği, projeler yönetmeliklere uygun üretildiği sürece riskin azalacağını vurguladı.

ALTAY: “30 YIL İÇERİSİNDE MARMARA’DA DEPREM TEHLİKESİ YÜZDE 65”

Marmara fayında her zaman hareketlilik olduğunu ifade eden Prof. Dr. Altay, “Marmara’da çok küçük depremler oluyor ama zamanı geldiğinde büyük depremler de yaşanacak. Uzak dönem tahminleri olarak söylediğimiz, 30 yıl gibi süreç içinde Marmara denizi içinde büyüklüğü 7 civarında, 7’den büyük olduğu tahmin edilen yüzde 65’lere varan olasılıkta deprem bekleniyor.  Marmara’da meydana gelebilecek olası deprem bölgenin tümünü etkileyecek. Ancak İstanbul’un yakınlığı ve yapılaşmanın kötü olması dolayısıyla daha çok gündemde olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul gibi San Francisco ve Tokyo’da da buna benzer depremler bekleniyor ” şeklinde konuştu.

Bunun bilincinde olunduğu sürece depremin zararlarını azaltıcı önlemlerin alınabileceğini vurgulayan Altay, bu konuda da özellikle yönetmeliğe uygun yapıların oluşturulması ve denetlenmesi yönünde inşaat mühendislerine çok büyük görevler düştüğünü kaydetti.

 

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa