Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO’DAN BURSAGAZ PROJE MÜDÜRÜ İNŞAAT MÜHENDİSİ FATİH ER’E ZİYARET

06 Ağustos 2011

|

Yer:

İMO’DAN BURSAGAZ PROJE MÜDÜRÜ İNŞAAT MÜHENDİSİ FATİH ER’E ZİYARET

İMO’DAN BURSAGAZ PROJE MÜDÜRÜ İNŞAAT MÜHENDİSİ FATİH ER’E ZİYARET

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ VE MİMARLAR, BURSAGAZ YETKİLİLERİ İLE “TESİSAT BACALARI” KONUSUNU MASAYA YATIRDI

BURSA / İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi BaşkanıNecati Şahin ve Yönetim Kurulu üyeleri, Bursagaz’daki yeni görevine atanan meslektaşları Proje Müdürü Fatih Er’i ziyaret etti. Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkan Vekili Şirin Rodoplu ve Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı ziyarette, özellikle kış aylarında önemi daha da artan bacalar ve yapıların sınıflandırılması konuları gündeme geldi.

Bursagaz Müşteri Hizmetleri Müdürü Osman Kipoğlu ve İç Tesisat Sorumlusu Ömer Altınok’un da katıldığı toplantıda, projelerde yapı sınıfı 3A (Sobalı) gösterilen, uygulamada ise 3B’ye (Kaloriferli) geçiş yapılan örneklere çok sık rastlanıldığının altı çizildi.

Ekonomik tercihten ötürü ruhsatta 3A’nın tercih edildiğini, uygulamada ise kalorifere dönüş yapıldığını belirten İMO Bursa Şube BaşkanıNecati Şahin, bu durumun önüne geçebilmek için yapılabilecek önlemleri dile getirdi.

Toplantıda bu durumun önüne geçebilmek adına ilk önce yapı denetim firmalarının daha hassas hareket etmeleri gerektiği de ifade edildi. 3A’dan 3B’ye dönüştürülme işleminin özellikle belediyeler tarafından yapım aşamasında kontrol edilmesi gerekliliğinin vurgulandığı toplantıda, zehirlenmelerin ve ölümlerin önüne geçilmesi için denetim ve yaptırımların çok önemli olduğunu ve bu yönde vatandaşların bilinçlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Bugüne kadar ihmal edilen bacaların, montajlarının konunun uzmanı personel tarafından yapılması gerektiğinin vurgulandığı ziyarette, makul ve uygulanabilir bir süreçte bacaların kontrolünün yapılması ve denetiminin önemine dikkat çekildi. İşin projelendirilmesinden itibaren her aşamada kontrol edilmesi gerektiğinin aktarıldığı toplantıda, vatandaşların bu işi Bursa’da layıkıyla yerine getiren uzman firmalara yaptırmaları gerektiği dile getirildi.

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa