Tuesday, Sep. 19, 2017

İMO’DAN BURSA ÇİMENTO’YA TEKNİK GEZİ

12 Ocak 2012

|

Yer:

İMO’DAN BURSA ÇİMENTO’YA TEKNİK GEZİ

BURSA ÇİMENTO’DAN ÖRNEK PROJE

FABRİKA ENERJİSİNİN YÜZDE 20’Sİ ATIKLARDAN

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi, üretim faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bilgi almak için Bursa Çimento Fabrikası’na teknik gezi düzenledi. Fabrikanın üretim tesisleri ve kumanda merkezini gezen inşaat mühendisleri, yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

Fabrikanın çalışmaları hakkında bilgi veren Bursa Çimento Fabrikası Genel Müdür Yardımcısı Bilgin Ataç, 42 yıldır Marmara Bölgesi ve Bursa’nın çimento ihtiyacını karşıladıklarını belirterek, bu sürede 40 milyon ton çimento üretmenin haklı gururunu yaşadıklarını söyledi.

ENERJİNİN YÜZDE 20’Sİ ATIKLARDAN

Sürekli gelişen ve değişen teknolojiyi takip ederek kendilerini yenilediklerini anlatan Ataç, fabrikada yeni hizmete giren Atıktan Türetilmiş Yakıt Hazırlama (ATY) tesisi hakkında da bilgi verdi. Ataç, tesisin 2011 yılı Kasım ayından bu yana faaliyet gösterdiğini, hedeflerinin yılda 40 bin ton atığı parçalayarak ilk etapta fabrikanın enerji ihtiyacının yüzde 20’sini daha sonra da yüzde 40’ını karşılamak olduğunu ifade etti.

ÇEVREYE DUYARLI ÖRNEK PROJE

20’ye yakın konteynırla Bursa’nın sanayi bölgelerinden atık topladıklarını ifade eden Bilgin Ataç, “Sanayi kuruluşlarının plastik, lastik, ahşap, sünger ve tekstil kırıntısı gibi kontamine atıklarını topluyoruz, topladığımız atıkları 30 milimetre büyüklüğünde parçalara ayırarak döner fırınlarda yakıyor ve enerji geri kazanımı sağlıyoruz” dedi.

Tesisin saatte 10 ton atık ayrıştırma kapasitesine sahip olduğunu belirten Bilgin Ataç,  “Çöpe atılıp çevreyi kirletme potansiyeli bulunan bu atıkları, kurduğumuz tesisimizde değerlendirerek hem enerji elde ediyor hem de çevre kirliliğini engellemiş oluyoruz” diye konuştu.

İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin ise ev sahipliğinden dolayı Bursa Çimento’ya teşekkür ederek, fabrikanın üretim tesisleri ve laboratuvarlarının son teknolojiyle donatılmış olmasının inşaat sektörü için önemini vurguladı. Şahin, özellikle deprem felaketlerinde can ve mal kaybını en aza indirebilmek için beton ve çimentonun kaliteden ödün vermeden üretilmesi gerektiğinin şart olduğunu belirtti.

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa