Tuesday, Sep. 19, 2017

İMO’DAN BURSA ÇİMENTO’YA TEKNİK GEZİ

09 Kasım 2009

|

Yer:

İMO’DAN BURSA ÇİMENTO’YA TEKNİK GEZİ

BURSA ÇİMENTO GENEL MÜDÜRÜ ÖZTÜRK, “ANA POLİTİKAMIZ ÇEVREYE DUYARLILIK”

BURSA- İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi, üretim faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bilgi almak için Bursa Çimento Fabrikası’na teknik gezi düzenledi. Fabrikanın üretim tesisleri ve laboratuarlarını dolaşan inşaat mühendisleri, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İMO’nun yaptığı ziyaretten dolayı büyük memnuniyet duyduklarını söyleyen Bursa Çimento Fabrikası A.Ş. Genel Müdürü Mürsel Öztürk, kuruluşunun 41. yılını kutladıkları Bursa Çimento’da ana politikanın çevreye duyarlılık olduğunun altını çizdi. “Biz Bursa’nın fabrikasıyız” diyen Genel Müdür Mürsel Öztürk, Türkiye çapında bir kuruluş olmalarının yanı sıra gösterdikleri hassasiyet ile dünya çapında bir marka olduklarını vurguladı. Fabrikada kullanılan filtrelerin tamamen batı normları standardında çalıştığını aktaran Mürsel Öztürk, modern teknoloji makineler ile çevreye hiçbir zarar vermediklerini belirtti. Fabrika bacalarından çıkan toz buharların kesinlikle olumsuz etkisinin bulunmadığının altını çizen Öztürk, yaptırılan rutin kontrollerde zararlı hiçbir bulguya rastlanılmadığını ifade etti.

Öztürk, “Donanımlı Çimento Fabrikaları çevreyi kirletmez”

Hiçbir çimento fabrikasının çevreye zararlı madde yaymaması gerektiğini kaydeden Öztürk, filtrelerinin 24 saat boyunca açık olduğunu ve sürekli olarak denetlendiğini vurguladı. Çevre duyarlılığı konusunda geçmişten itibaren yapılan her eylemde sivil toplum kuruluşlarının yanında olduklarını söyleyen Genel Müdür, “Bursa Çimento’nun geçmişten beri yaptığı bütün çalışmalar denetlenmektedir. Çevre ve sağlık konusunda çok sıkı önlemler alıyoruz. Artık 21. yüzyılda, teknolojinin bu kadar ilerlediği bir dönemde çimento fabrikalarının çevreyi kirletip kirletmediğini tartışmak bile yersizdir” dedi.

Ziyaretçilere Fabrika Turu

Genel Müdür Yardımcısı Bilgin Ataç ise üretimini yaptıkları çimento çeşitleri ve kullanım alanları hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Ataç, inşaat mühendislerinin fabrikalarını daha sık ziyaret etmesini istedi. Yapılan açıklamaların ardından konuklarına fabrikadaki tüm tesis ve laboratuarları gezdiren Bursa Çimento yetkilileri, inşaat mühendislerine fabrikanın her yerini görebilen ve anında müdahalelerin yapıldığı kontrol odasını da gezdirdiler.

Ayrıca Çataltepe mevkiinde kamuoyunda tartışılan kil ocaklarını gezdiren Bursa Çimento Fabrikası A.Ş.  yetkilileri, ocaklardan çekildikten sonra binlerce ağaç diktiklerini ve ocakları Büyükşehir Belediyesine yer altı sularını kirletmeyecek tarzda dolgu alanı olarak tahsis ettiklerini, dolgular bitince üst tabakanın tarım toprağı ile doldurularak rehabilite edecekleri, doğaya ve çevreye zarar vermemenin ana ilkeleri olduklarını belirtti.

 

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa