Tuesday, Sep. 19, 2017

İMO’DAN BSMMMO YÖNETİMİNE ZİYARET

14 Temmuz 2008

|

Yer:

İMO’DAN BSMMMO YÖNETİMİNE ZİYARET

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN, “MESLEK ODALARI SORUMLULUK SAHİBİ OLMALI”

BURSA- İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, meslek odalarını, işleyen bir makinanın çarklarına benzeterek, “Bütün meslek odaları belli sorumluluklar üstlenmelidir. Bizler işleyen bir makinanın çarkları gibiyiz” dedi.

İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu, Bursa Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nı (BSMMMO) ziyaret etti.Yeni seçilen BSMMMO Yönetimi’ne hayırlı olsun ziyaretinde bulunan İMO Yönetim Kurulu Üyeleri, çalışmalarda işbirliği yapmak ve odalar arası birlikteliği kuvvetlendirmek için, karşılıklı fikir alışverişinde bulundu. İMO Başkanı Necati Şahin, odaların mali ve hukuki ayağının sıkı tutulması gerektiğini belirterek, “Meslek odalarının mali hesaplara ve hukuki çalışmalara daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. İMO Yönetimi olarak bizler, temsilciliklerimizin ve üyelerimizin fatura bilgilerini takip ediyoruz. Mali konularda sizlerle işbirliğinde bulunmak istiyoruz” diye konuştu.

BSMMMO ile ortak çalışmalar yapmak istediklerini vurgulayan Şahin, mali konularda hem üyeleri bilgilendirmek hem de kayıt dışının önüne geçmek maksadıyla BSMMMO’nun, İMO üyelerine seminer vermelerini istedi. İMO Başkanı Şahin, “Sizlerden, üyelerimize hitaben seminer ve bilgilendirme toplantıları yapmanızı istiyoruz. Genç arkadaşlarımızın mali konularda bilgilendirilmesi gerekiyor. Mali konularda bizlere yardımcı olmanızı rica ediyoruz” dedi.

Meslek odalarında siyaset yapılmaması gerektiğini de kaydeden Şahin, “Siyasi arenada inşaat mühendisi arkadaşlarımızın olması gerektiğini inanıyoruz. Bizler siyasete girmek isteyen meslektaşlarımıza her zaman destek olmaya hazırız. Ancak oda içerisinde siyasi ayrışmalara kesinlikle yer vermiyoruz. Meslektaşlarımız, görüşlerini siyasi platformlarda savunmalıdır” şeklinde konuştu.

BSMMMO BAŞKANI MESUT TOPÇU, ‘DEMOKRATİK KATILIMI SAĞLAMAK AMACIYLA YÖNETİME GELDİK’

İMO Yönetiminin kendilerine yaptıkları hayırlı olsun ziyaretinden büyük memnuniyet duyduklarını söyleyen BSMMMO Başkanı Mesut Topçu, meslek odalarının devamlı dirsek temasında olması gerektiğinin altını çizdi.

Yönetime geldikleri günden itibaren diğer meslek odaları ile irtibat kurmak amacında olduklarını söyleyen Topçu, Bursa’ya yeni bir platform kazandırmak için çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Avrupa Birliği uyum süreciyle ilgili ‘Mükellef Hakları Platformu’ adıyla, birçok meslek odasının da içinde bulunduğu bir oluşum ile mali konularda gördükleri eksikleri yetkililere iletmek istediklerini söyleyen Topçu, “Yerelde yapılan yanlış ve eksik uygulamalara çözüm bulmak için böyle bir platform oluşturmayı hedefliyoruz. Biz bu konuyu Maliye Bakanlığı yetkililerine ilettiğimizde gayet olumlu karşıladılar. Bu fikirlerimizi diğer meslek odalarıyla da paylaşmak istiyoruz” dedi.

BSMMMO Başkanı Topçu ayrıca, bünyelerinde oluşturacakları komisyonların ve komisyon başkanlarının da meclis toplantılarında, meclis üyeleri tarafından seçileceğini açıkladı. Topçu, amaçlarının, demokratik katılımcı bir oda yaratmak olduğunu kaydetti.

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa