Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO’DAN BHRS C ETABINA TEKNİK GEZİ

06 Temmuz 2010

|

Yer:

İMO’DAN BHRS C ETABINA TEKNİK GEZİ

BURSA HAFİF RAYLI SİSTEM C ETABINDA SON DURUM

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi, Bursa Hafif Raylı Sistem (BHRS) C Etabının yapım işlerini yerinde görmek üzere teknik gezi düzenlendi.

Geziye, İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, yönetim kurulu üyeleri ve odaya bağlı mühendisler katılırken, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altın, Raylı Sistemler Daire Başkanı Eren Kural ve Raylı Sistemler Yapım Şube Müdürü Ferit Çam katılımcılara eşlik ederek, proje hakkında bilgi aktardı.

Gezi kapsamında Ertuğrul İstasyonu’ndan Özlüce İstasyonu’na kadar yürüyen oda üyeleri, Altınşehir, Ertuğrul, Özlüce, Yüzüncü Yıl, Batıkent, Üniversite istasyonlarını kapsayan BHRS C Etabının son durumu hakkında bilgi sahibi oldu.

İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Bursa’nın en önemli problemlerinden birisinin ulaşım olduğunu ifade ederek, yapımı tamamlanacak BHRS C Etabı ile hem ulaşım açısından önemli bir aşama kaydedileceğini hem de BursaRay’ın kapasite kullanım oranında ciddi bir artış meydana geleceğini dile getirdi.

Raylı sistemin kapasite kullanımındaki düşüşe dikkat çeken Şahin, “Şehir içinde faaliyet gösteren öteki ulaşım araçlarıyla birlikte entegre olarak kullanılamaması nedeniyle hafif raylı sistemin kapasite kullanımı her geçen gün azalmaktadır. Bunun önüne geçilebilmesi için hat uzunluğunu artırmak, aktarma istasyonlarının yapımı, ulaşım politikalarında ciddi revizyon ve hafif raylı sistemi diğer toplu ulaşım araçları ile entegre olarak kullanmak gerekmektedir” dedi.

C ETABININ BİTİM TARİHİ: EYLÜL 2011

Temmuz ayında yapımı tamamlanmış olan kısımların test çalışmalarına başlayacaklarını belirten Raylı Sistemler Daire Başkanı Eren Kural, Mudanya Yolu’nda yapılacak ilavelerle birlikte projenin Eylül 2011 itibariyle tamamlanmasını planladıklarını ifade etti.

C Etabının tamamlanması ile BursaRay’ın 35 istasyona ulaşacağını söyleyen Kural, hat uzunlukları hakkında bilgi verdi. Kural, “C Etabının toplam hat boyu 8 bin855 metreuzunluğunda olup, Üniversite Hattı 6 bin622 metre, Mudanya Yolu Kuzey Hattı ise 2 bin233 metreuzunluğundadır. Üniversite Hattı’nda orta peronlu 6 istasyon yer alırken, Mudanya Yolu Kuzey Hattı’nda ise 2 adet istasyon bulunmaktadır” dedi.

Projenin finansal yönü hakkında da açıklamalarda bulunan Kural, Avrupa Yatırım Bankası tarafından projenin kredilendirildiğini söyledi. Kural, “Projenin toplam maliyeti 232 milyon 500 bin eurodur. Bunun 100 milyonu Avrupa Yatırım Bankası’nın kredisi ile karşılanırken 132 milyon 500 bini belediyenin öz kaynakları ile karşılanmaktadır” diye konuştu.

C Etabını 3 bölüme ayırdıklarını dile getiren Kural, Haziran 2010 sonu itibariyle, Küçük Sanayi Sitesi – Özlüce arası arasında ki 3 kilometrelik hattın yüzde 80, Özlüce – Üniversite arasındaki 3,6 kilometrelik 2. bölgenin yüzde 40, 2,2 kilometrelik Mudanya Yolu Kuzey Hattı ilavesinin de yüzde 15 oranında tamamlandığını sözlerine ekledi.

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa