Tuesday, Sep. 19, 2017

İMO’DAN 2011’İN İLK TEKNİK GEZİSİ

03 Şubat 2011

|

Yer:

İMO’DAN 2011’İN İLK TEKNİK GEZİSİ

İMO BURSA ŞUBESİ, TEMSA GÖZEDE HİDROELEKTRİK SANTRALİ’NE TEKNİK GEZİ DÜZENLEDİ…

YILLIK 10 MİLYON KİLOVATLIK KAPASİTESİ OLAN SANTRAL, BURSA ÇİMENTO FABRİKASI YANINDAKİ ŞALT SAHASINDAN DAĞITIM ŞEBEKESİNE BAĞLANMAKTADIR

İMO BAŞKANI NECATİ ŞAHİN: BU YATIRIMLARIN BURSA İÇİN ÖNEMİ BÜYÜK…

BURSA – İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi üyeleri, Kestel’de kurulu Temsa Gözede Hidroelektrik Santrali’ni yerinde incelemek amacıyla teknik gezi düzenledi

İMO Bursa Şubesi tarafından düzenlenen teknik geziye İMO’ya kayıtlı birçok inşaat mühendisli katıldı. İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin önderliğindeki heyeti Temsa Elektrik Üretim Ltd. Şti Yönetim Kurulu Başkanı Elektrik Mühendisi Mümin Ceyhan karşıladı.

Üyelerle birlikte Gözede Hidroelektrik Santrali’nde inceleme yapan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, bu yatırımların Bursa için önemli olduğunun söyledi.

Yaklaşık 5 milyon dolara mal olan proje hakkında İMO üyelerine bilgi veren Mümin Ceyhan, “Bu santralde elektrik mühendisinden, inşaat mühendisine tüm mühendislerin emekleri var” dedi.

10 MİLYON KİLOVAT/SAAT’LİK KAPASİTE…

Gözede Hidroelektrik Santrali’nin yıllık olarak 10 milyon kilovat/saat elektrik üretim kapasitesine sahip olduğunu belirten Mümin Ceyhan, saatte 2,4 megavat üretim kapasitesine sahip olan çift tribünlü bir santrale sahip olduklarını söyledi.

Santralde Deliçay’dan akan suyun regülatörler vasıtasıyla çevrilip, iletim kanalları üzerinden yükleme havuzlarına doldurulduğunu ifade eden Mümin Ceyhan, suyun içerisinde bulunan parçacıklardan ayrılmasının ardından cebri boru sayesinde 145 metre düşü ile suyun potansiyel enerjisini kinetik enerjiye çevirip,  türbinler vasıtasıyla elektrik enerjisine dönüştürüldüğü dile getirdi.

Ürettikleri elektriği Kestel trafoya ilettiklerini kaydeden Mümin Ceyhan, Bursa Çimento Fabrikası ve kum ocaklarının da bulunduğu çevredeki alanların elektriklerinin bu santral tarafından karşılandığını söyledi.

İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, Mümin Ceyhan ve İMO Bursa Şubesi  üyesi mühendislerden oluşan heyet geziyi  açık havada düzenlenen sucuk partisiyle tamamladılar.

 

    

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa