Tuesday, Sep. 19, 2017

İMO’DA ‘İNŞAAT PROJE YÖNETİMİ TEMEL İLKELERİ’ SEMİNERİ

12 Ocak 2011

|

Yer:

İMO’DA ‘İNŞAAT PROJE YÖNETİMİ TEMEL İLKELERİ’ SEMİNERİ

YAPI İŞLETMESİNİN DUAYENİ PROF. DR. DOĞAN SORGUÇ, İMO’NUN KONUĞU OLDU…

SORGUÇ: PROJE YÖNETİMİNDE BAŞARI İÇİN PROFESYONELLİK ŞART…

BURSA – İTÜ İnşaat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Sorguç, İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin sonbahar-kış meslek içi eğitim seminerleri kapsamında düzenlediği ‘İnşaat Proje Yönetimi Temel İlkeleri’ Seminerine konuk oldu.

Prof. Dr. Doğan Sorguç’un ‘İnşaat Proje Yönetimi Temel İlkeleri’ konulu semineri, Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesi (BAOB) Konferans Salonu’nda yapıldı.

Seminere Yapı İşletmesi’nin Türkiye’deki duayeni İTÜ İnşaat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Sorguç‘un yanı sıra, İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, Yönetim Kurulu ve Oda üyelerinin ile farklı meslek odalarının temsilcileri de katıldı.

Seminerde Doğan Sorguç, yaşam boyu çalışmaları süresinde yönetim ve planlamadan başlayarak, her türlü birikimin insan niteliği ve davranışının eseri olduğunu gözlemlediğini söyleyerek başta Almanya ve Uzak Doğu olmak üzere izlenimlerini dinleyicilere aktardı.

BAŞARI İÇİN PROFESYONELLİK ŞART

Seminerde yaptığı konuşmada, inşaat proje yönetiminin, profesyonel bir yönetim süreci olup, ilk düşünceden (hayallerden) işin sonuna kadar (teslim) süre, maliyet ve kalite kontrolü açısından hazırlanan tüm prosedürleri kapsadığını belirten Sorguç, inşaat proje yönetiminde mal sahibinin başarılı olabilmesi için profesyonellerden oluşturulan bir ekibin tümleşik sistem ve prosedürleri uygulamasına dayandığını söyledi. Bu sistem ve prosedürlerin farklı uzmanlıkları projede etkin ve anlamlı biçimde kullanmak amacı ile tasarlanmış olması gerektiğini altını çizen Sorguç,  “Bu husus tümleşik uzmanlık sayesinde bireysel uzmanlığınkinden daha fazla yarar sağlama hedefine yöneliktir. Proje organizasyonu yardımı ile sürecin unsurlarını birleştirenler (bütünselleştiren) hedefe daha kolay ulaşırlar. Bu unsurlar inşaat proje yönetimi standartlarının değişik bölümlerinde ayrıntılı biçimde açıklanmışlardır. Bu standartların felsefe, hedef, fikir ve yükümlülükleri ile birlikte anlaşılması halinde, projeyi rahatlık ve başarı ile sonuçlandıran prosedürler hazırlanabilir” dedi.

Etkin bir inşaat yöneticisinin temel özelliğinin, kendisinin profesyonelliği ve takım oyunu olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sorguç, ekibin bir yöneticisi olarak hareket eden proje yöneticisinin, proje yönetim planının hazırlanmasında lider olması gerektiğinin önemine değindi. Liderlikte kendisinin amir rolünden çok, proje sürecindeki unsurları hedef doğrultusunda bütünleştiren bir hizmet anlayışının egemen olmasının başarıya giden yolda altın anahtar olduğunu ifade eden Sorguç, proje yönetimindeki 6 temel işlevi de şu şekilde sıraladı:

“Proje yönetimi (genel), maliyet yönetimi, süre yönetimi, kalite yönetimi, sözleşme uygulaması, iş güvenliği yönetimi.”

Bu işlevlerin birbirinden bağımsız olmayıp, proje yönetim sürecinin birbiri ile ilişkili ve birbirini tamamlayan unsurları niteliğinde olduğu bilgisini de veren Prof. Dr. Doğan Sorguç, sistemsel açıdan her işlevin ön tasarım, tasarım, ihale ve satın alma, yapım, yapım sonrası bölümlerden oluştuğunu da sözlerine ekledi.

 

     

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa