Wednesday, Oct. 18, 2017

İMO YALOVA’DAN HAVUZBAŞINDA İFTAR

01 Eylül 2009

|

Yer:

İMO YALOVA’DAN HAVUZBAŞINDA İFTAR

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN, “LOBİCİLİKTE YETERSİZ KALIYORUZ”

İMO YÖNETİMİ, YALOVA TEMSİLCİLİĞİ İLE İFTARDA BİR ARAYA GELDİ

BURSA- İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, mühendislik mesleğinin yeniden saygı duyulan bir konuma getirilmesi için TMMOB Yasası’nın yenilenmesi ve mühendis milletvekillerinin konuyu meclise taşıması gerektiğini söyledi.

İnşaat Mühendisleri, İMO Yalova Temsilciliği’nin havuz başında verdiği iftarda bir araya geldi. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı iftarda konuşma yapan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, ortak paydalarının İnşaat Mühendisliği olduğunu belirtti. Mesleğin daha iyi konuma gelmesi için birlik içinde olmalarının gerektiğinin altını çizen İMO Başkanı Şahin, İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu olarak durmaksızın çalıştıklarını ve Temsilciliklerle birlikte devamlı işbirliği içinde bulunduklarını kaydetti. Necati Şahin, “1954 yılında çıkarılan TMMOB yasasının değiştirilmesi gerektiğini defalarca söyledik. İnşaat mühendisi 27 milletvekiline konuyu gündeme taşımaları için bir mektup yazdık. Diğer teknik meslek sahibi olan milletvekillerine de konuyu anlatarak destek arayacağız. Şimdiye kadar bu konuda hiçbir lobi çalışması yapılmamış. Ancak konunun peşini bırakmayacağız. Bayramdan sonra Ankara’da İnşaat Mühendisleri Odası Genel Merkezinde Milletvekili inşaat mühendisleri ile ilk toplantı yapılacaktır” dedi.

ŞAHİN, “BURSA KAÇAK YAPILARDAN BOĞULUYOR”

İMO Bursa Şubesi olarak yaptıkları çalışmalardan bahseden İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Bursa’nın adeta kaçak ve çarpık yapılaşma cennetine dönüştürüldüğünün altını çizerek Yalova’nın bu konuda çok şanslı olduğunu belirtti. 1999 yılından sonra inşa edilen binaların denetimlerinin iyi yapıldığını söyleyen Necati Şahin, deprem öncesi binalar konusunda dayanıklılık araştırması yapılması gerektiğini aktardı.

Bursa’da ulaşım konusunda yeterli lobiciliğin yapılamadığına da değinen Şahin, ihalesi yapılan İstanbul-İzmir otoyol projesinde körfez geçişinde ilk etapta yer alan ancak daha sonra çıkarılan hızlıtren hattının bu konuda en önemli örnek olduğunu belirtti. Aylardır projenin Marmara ve Ege bölgesi için hayati önem taşıdığını anlatmak için açıklamalar yaptıklarını söyleyen Başkan Necati Şahin, konunun takipçisi olmaya devam edeceklerini söyledi.

İMO YALOVA TEMSİLCİSİ MAHMUT RENKLER, “DEPREMDE SORUMLULUK HERKESİN OLMALI”

İMO Yalova Temsilcisi Mahmut Renkler ise yaptığı konuşmasında deprem sonrasında İnşaat Mühendisliği mesleğinin öneminin anlaşıldığını, yapı denetimde inşaat mühendislerinin yapı güvenliği açısından önemli görevler icra ettiklerini, belirtti.

 “Kötü günde olduğu kadar iyi günde de akıllara gelmek istiyoruz. Toplum haklarının olduğu her yerde, bireyin menfaati söz konusu olamaz. Her dönemin yürürlükteki kanun, tüzük, yönetmelik ve şartnamelerine uyulması ve denetimin daha sağlıklı yapılması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

 

     

 

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa