Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO VE ŞPO’NDAN BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ KARARINA SERT TEPKİ

20 Ağustos 2010

|

Yer:

İMO VE ŞPO’NDAN BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ KARARINA SERT TEPKİ

İMO BAŞKANI ŞAHİN: BURSA OVASI TOPLULAŞTIRMA PLANLAMASI VE SAMANLI BAĞLANTI YOLU KARARLARI, TEKNİK DEĞİL SİYASİ KARARLARDIR.

ŞAHİN: SAMANLI BAĞLANTI YOLU TAMAMEN DAYATMA BİR PROJEDİR VE SON DERECE VERİMSİZ BİR YATIRIMDIR.

ŞAHİN: PAZARTESİ GÜNÜ ÖNCELİKLE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ KARARLARINA İTİRAZ EDECEĞİZ. KABUL GÖRMEZSE DAVA AÇACAĞIZ…

ŞPO BAŞKANI UYANIK: BURSA OVASI DEVLET ELİYLE GÖZ GÖRE GÖRE TALAN EDİLİYOR…

 

BURSA – Bursa Ovası Toplulaştırma Planlaması ve Samanlı Bağlantı Yolu’na sert tepki gösteren İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kararlarını “teknik değil siyasi” olarak değerlendirdi.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin ve Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Başkanı Füsun Uyanık, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı toplantısında 1/25000 ölçekli Merkez Planlama Bölgesi Nazım İmar Planı değişikliği ile ilgili aldığı kararları değerlendirmek için basın mensupları ile bir araya geldi. BAOB İnşaat Mühendisleri Odası’nda gerçekleştirilen toplantıda, meclis kararlarına sert tepki gösteren Necati Şahin, Bursa Ovası Toplulaştırma Projesi adı altında Vakıf, Millet ve Samanlı mahallelerindeki kaçak yapıların yasallaştırıldığını ve bu bölgede300 hektar(3 milyon metre kare) alanın başta DSİ olmak üzere kurum görüşleri alınmadan imara açıldığını söyledi.

‘İTİRAZ EDİP DAVA AÇACAĞIZ’

Samanlı ve Vakıfköy’de ki bölgelerin büyük kısmının taşkın alanları ve sıvılaşma bölgeleri içinde bulunduğunu hatırlatan Başkan Şahin, “Bursa Ovası, koruma bahanesi altında toplulaştırma ile yapılaşmaya açılıyor. Yapılaşmaya açılan bölgelerin neredeyse tamamı taşkın alanı veya sıvılaşma bölgesidir. Buralara belediyenin imar çıkartması, fay hattının üzerine imar çıkartmakla aynıdır” dedi.

Başkan Şahin, ilk olarak pazartesi günü planlarla ilgili Büyükşehir Belediye Meclisi’ne itirazda bulunacaklarını, eğer itirazları kabul edilmezse hukuk yoluna başvurarak dava açacaklarını söyledi.

‘SAMANLI BAĞLANTI YOLU DAYATMA BİR PROJEDİR’

Öte yandan, Bursa Çevre Yolu Samanlı Bağlantı Yolu’nun ise yine Temmuz ayı Belediye Meclisinde alınan kararlarla 1/25000, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planlarına işlendiğini hatırlatan İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, bu projenin de tamamen verimsiz ve dayatma olduğunu belirtti. Şahin, şöyle konuştu:

“Samanlı bağlantı yolu tamamen dayatma bir projedir ve son derece verimsiz bir yatırımdır. Bu yatırımın miktarı 100 milyon dolar olarak gözüküyor, ancak bu rakamın da üzerine çıkacaktır. Çünkü bağlantı yolunun da büyük kısmı sıvılaşma bölgesi içindedir. Bu nedenle yolun yapımında özel teknikler ve özel kazıklar kullanılması gerekmektedir. Böylelikle milyonlarca dolar bir kez daha çöpe gidecek. Karayolları’nın çevre yolu ile ilgili yaklaşık 10 ayrı projesi var. Hiçbirinde Samanlı Bağlantı yolu diye bir bölüm yok. Eğer Bursa halkı bu konuyu tartışır ve gündemde tutarak tepkisini gösterirse bu uygulamadan vazgeçilecektir.”

‘BURSA OVASI DEVLET ELİYLE TALAN EDİLDİ’

Şehir Plancıları Odası Bursa Şube Başkanı Füsun Uyanık’da, derhal “Ova Eylem Planı” hazırlanması ve ovanın kırmızı çizgilerinin belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Ova Eylem Planı’nın yürürlüğe girmemesi sebebiyle 11 bin 245 hektar olarak belirlenen koruma alanının bugün 9 bin 250 hektara düştüğünü söyleyen Uyanık, kaybın her geçen gün arttığını ifade etti. Uyanık, “Ayrıca Samanlı Sağlık Kompleksi gibi büyük kamu yatırımlarına ovada yer seçerek bu bölgedeki yapılaşma baskısı artmış, Bursa Ovası devlet eliyle göz göre göre talan edilmiştir” diye konuştu.

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa