Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO VE ŞPO’DAN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE YOL HARİTASI…

24 Temmuz 2012

|

Yer:

İMO VE ŞPO’DAN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE YOL HARİTASI…

ŞAHİN VE UYANIK’TAN ORTAK BASIN TOPLANTISI…

İMO VE ŞPO’DAN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE YOL HARİTASI…

ŞAHİN: YANLIŞ UYGULAMALARI GÖRÜNCE, KENTİN HUKUKUNU KORUMAK ADINA, YARGIYA GİTMEK DURUMUNDA KALIYORUZ,

 BURSA – İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin ve Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Bursa Şubesi Başkanı Füsun Uyanık düzenledikleri ortak basın toplantısında Bursa kentiçi ulaşımında yaşanan sorunları dile getirip, çözüme ilişkin önerilerini kamuoyuna açıkladılar.

İMO Bursa Şubesi Başkanı Şahin, “Kentin batı yönünde Mudanya yolu üzerindeki Filament Kavşağından başlayarak Akpınar, Hamitler, Yunuseli mahalle sınırlarından geçen ve Yunuseli Havaalanı’nın kuzeyinden geçen Fuat Kuşçuoğlu Caddesi’ne bağlanan 40 metrelik yol bir an önce açılmalıdır” dedi.

ŞPO Bursa Şubesi Başkanı Uyanık da, “Ulaşım kentsel ve bölgesel alanları, işlevleri ile birbirlerine bağlayan bir durumu tanımlamaktadır ve somut olarak bir arazi kullanım biçimidir. Ulaştırma ise bu bağlantı üzerindeki her türlü aktarım hizmetidir. Temel gereksinimlerin aktarımını altyapı sağladığı için ulaşım hizmetleri bir gelişmişlik ölçütü olarak tanımlanabilir. Bu hizmete ilişkin alınan her türlü karar planlama ve onunla uyumlu bir politika çerçevesinde gerçekleştirilmelidir” şeklinde konuştu.

—– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE YOL HARİTASI —– 

“Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Yol Haritası” ana temalı basın toplantısında kent içi ulaşımını rahatlatacak yollar konusuna önem verilmesi gerektiğini ifade eden İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin ile ŞPO Bursa Şubesi Başkanı Füsun Uyanık, yaptıkları ortak açıklamada, “Ulaştırma hizmetinin temelinde ekonomik, çevreci, güvenli ve hızlı bir ulaşım sistemi yer almalıdır. Ulaşımın alt yapısını yollar, aktarma ve depolama alanları, istasyon ve terminaller, üst yapısını ise trafik oluşturmaktadır. Kent doğu-batı yönünde bir hat boyunca uzanmakta ve genellikle doğu-batı hattında büyüyerek lineer bir gelişim göstermektedir. Büyükşehir Belediyesi sınırlarının genişlemesinden sonra ana arterler doğu-batı ve kuzey yönünde daha da büyümüştür” dediler.

Bursa’da hızlı nüfus artışının ulaşım isteminde artış yarattığını vurgulayan Şahin ve Uyanık, “Artan ulaşım isteminin karşılanabileceği alternatif yolların bulunmayışı nedeniyle, Ankara-İzmir Devlet Karayolu, şehirlerarası trafiğe hizmet etmekle kalmayıp, kent içi ulaşımına da büyük ölçüde hizmet eden bir yol olmuştur. Bursa Çevre Otoyolu’nun tamamlanmasından sonra ise şehir içi ulaşım aksı görevini üstlenmiştir. Kentimiz genelinde yaşanan ve gün geçtikçe katlanarak artan ulaşım sorununu çözmek adına Bursa Ulaşım Master Planı yapım çalışmalarına başlanmış, ancak plan hazırlanma sürecindeyken/tamamlanmamışken batçıklar, kavşaklar, tramvay hattı, hafif raylı sistem hattı vb. parçacıl ulaşım kararları verilmiştir. Noktasal ulaşım kararları verilirken diğer yandan da kentin 1/25000 ve 1/5000 ölçekli nazım imar planlarında yer alan, fonksiyon ve büyüklük olarak ana ulaşım bağlantılarını oluşturan yolların kullanımda olmadığı tespit edilmiştir. Bu yollardan bir tanesi kentin batı yönünde Mudanya yolu üzerindeki Filament Kavşağından başlayarak Akpınar, Hamitler, Yunuseli mahalle sınırlarından geçen ve Yunuseli Havaalanı’nın kuzeyinden geçen Fuat Kuşçuoğlu Caddesi’ne bağlanan 40 metrelik yoldur” değerlendirmesinde bulundular.

40 metrelik bu yolun Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 6 Temmuz 1995 gün ve 150 sayılı kararıyla onaylanan 1/5000 ölçekli Osmangazi nazım imar planında belirlenmiş, sayısallaştırılan ve Büyükşehir Belediyesi’nin 17 Temmuz 2008 gün ve 487 sayılı kararıyla onaylanan Osmangazi Belediyesi 1/5000 ölçekli nazım imar planında da yer aldığını hatırlatan Şahin ve Uyanık, 17 yıldır açılmayan büyük kısmı kamulaştırılmış olan bu yolun bir an önce devreye alınmasını istediler.

Şahin ve Uyanık,  “17 yıldır imar planlarında olmasına rağmen yapılmayan başta bu yol olmak üzere diğer imar yolları da ivedi olarak yapılmalıdır. Bursa ulaşımı açısından hayati önem arz ettiğini, yetkililerin önceliklerin tespiti konusunda bu önerilerimizin bir yol haritası olmasını temenni etmekteyiz. Kamuoyuna siz değerli basın mensupları aracılığıyla bu tür aydınlatıcı bilgileri vermeye devam edeceğiz. “ diye konuştular.

—– HAT CADDESİ VE ODUNLUK İNKAYA BAĞLANTISI —–

Mudanya yolunu Fuat Kuşçuoğlu Caddesi’ne bağlayacak yeni yol ile birlikte Dikkaldırım Hat Caddesinin devamı ile Odunluk İnkaya bağlantı yolunun da yapılması gerektiğini dile getiren eden İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin ile ŞPO Bursa Şubesi Başkanı Füsun Uyanık, Uludağ eteklerinden geçecek şekilde tasarlanan güney servis yolunun gündemden düşürülmesi gerektiğini de ifade ettiler. 

Şahin ve Uyanık ayrıca Bursa ulaşım ana planında 2030 yılına kadar yeni yolların öngörülmediğini, bunun yerine mevcut planlanmış yolların açılmasının öngörüldüğüne dikkat çektiler.

Düzenlenen ortak basın toplantısında, Samanlı bağlantı yolu, İncirli nostaljik tramvay güzergahı, T1 tramvay güzergahı, Dışkaya yolu ile ilgili çekincelerinin devam ettiğini söyleyen Şahin ve Uyanık, yargıya intikal edip durdurulan çalışmalardan da örnekler verirken, “Bursa’nın futbolda şampiyonluğunun yanı sıra ikinci şampiyonluğu da yargıya intikal etmiş kent icraatları alanındadır. BESOB Sanayi Sitesi, Adliye Sarayı, Samanlı Sağlık Kompleksi, Samanlı otoyol bağlantısı, Sıcaksu Bölgesi Kentsel Dönüşümü, Doğanbey Kentsel Dönüşümü, Stadyum inşaatı, Büyükşehir Belediyesi hizmet binası, Orhaneli – Odunluk kavşağı Uludağ çıkış yolu, İncirli caddesi tramvay, Yıldırım toplulaştırma çalışmaları mahkemelik oldu, T1 hattı ise yargıya taşınacak, Bursa Hafif Raylı Sistem C etabı da bir gün mutlaka mahkemeye intikal edecek, Yüzlerce noktasal plan tadilatı dava konusu olmuş. Bizim işimiz gücümüz mahkemelerle uğraşmak oldu. Yanlışları çözmek için yargıya gitmek durumunda kalıyoruz, kent adına üzülüyoruz.” Diye konuştular.

Şahin ve Uyanık ayrıca, anayollardaki orta refüjlerde ve köprülerde Yıldırım, Nilüfer ve Büyükşehir Belediye Başkanlarının abartılı bir şekilde bulunan fotoğraflarının marka kent Bursa’ya yakışmadığını, normal billboardların kullanılmasının daha uygun olacağını belirttiler.

Yollardaki plastik yol ayırıcılarına da dikkat çeken Şahin ve Uyanık, geçici yol yapımlarında kullanılması gereken plastik yol ayırıcılarının ( delinatör- hacıyatmaz) kalıcı halde abartılarak kullanılmasının görüntü kirliliği yarattığını ve Bursa’ya yakışmadığını da sözlerine eklediler.

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa