Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO VE MMO BURSA ŞUBELERİ’NDEN ULAŞIM PANELİ

13 Şubat 2011

|

Yer:

İMO VE MMO BURSA ŞUBELERİ’NDEN ULAŞIM PANELİ

İMO VE MMO BURSA ŞUBELERİ’NDEN ULAŞIM PANELİ

MMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI İBRAHİM MART: PANELİN AMACI TOPLU ULAŞIMI TEŞVİK ETMEK”

TÜRKİYE DEMİRYOLU ULAŞIMINDA AB’NİN GERİSİNDE”

 İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN: ULAŞIM YATIRIMLARI PLANLAMASIZ YAPILIYOR”

 “ULAŞIM ANA PLANI YAPILMADAN YATIRIMLARA BAŞLANMAMALI”

BURSARAY KAPASİTE KULLANIMI YÜZDE 40’LARA KADAR GERİLEDİ” 

Bursa’nın en önemli sorunların birisi olan ulaşımı masaya yatıran uzmanlar, İMO ve MMO Bursa Şubeleri’nin düzenlediği “Bursa Ulaşım Paneli”nde görüşlerini paylaştılar.

Panelin açılış konuşmasını yapan MMO Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, Türkiye’nin ulaşımda gelişmiş ülkelere oranla oldukça geride kaldığını açıkladı.

İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük yatırım bütçesinin ulaşıma ayrılmasına rağmen yapılan anketlerde halen daha ulaşımın yüzde 54’lük oranla öncelikli sorun olduğuna dikkat çekti.  Bursaray’ın yüzde 40’lık oranla her geçen yıl kullanım kapasitesinin düştüğüne dikkat çeken Şahin, sebebinin ise Bursaray paralelinde otobüs, servis ve minibüslerin çalıştırılmasını gösterdi.

MMO Ulaşım Komitesi Başkanı Selçuk Yıldırım, Bursa’da günde 110 trafik kazası olduğunu, ülkemizde ise son 5 yılda 18 bin kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

BURSA / İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi ve Makina Mühendisleri Odası (MMO) Bursa Şubesi’nin işbirliği, BAOB’un katkılarıyla “Bursa Ulaşım Paneli”  düzenlendi. Almira Otel’de gerçekleşen panele akademik oda başkanları ile çok sayıda mimar ve mühendis büyük ilgi gösterdi.

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren MMO Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, Türkiye’nin ulaşımda AB ülkelerine oranla geride kaldığını açıkladı. Mart, “ AB ülkelerinde dış ticarette yüzde 90 deniz yolu, iç ticarette ise yüzde 90 demiryolu kullanılırken, ülkemizde tam tersi şekilde yüzde 83 oranlarında karayolu tercih edilmektedir” dedi. MMO Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, ulaşım hizmetlerinin çağdaş teknolojileri kullanan, tarihe, doğaya ve çevreye duyarlı, uluslarlarası kurallara uyum sağlayan, hızlı ve güvenli, insan merkezli ve çağdaş bir içerikte olması gerektiğini kaydetti.

MART: PANELİN AMACI TOPLU ULAŞIMA TEŞVİK ETMEK

Panelin ana temasının toplu ulaşımın teşvik edilmesinin olduğunu söyleyen Mart, en güvenli ulaşım türünün demiryolu olduğunu belirtti. Mart, “Karayolu, havayolu, denizyolu, ve demiryolu ulaşım politikaları; ülke genelinde ve yerel bazda birbirleri ile entegre ve bütünlük olarak planlanması gerekmektedir. Ulaşım kapasitesini günün koşullarına, ülke ve toplum çıkarlarına uygun politikalar ile yönlendirip alt yapı yatırımlarını yapmak devletin görevidir. Kentlerin ve ülkenin kaderini etkileyecek büyük projelerde toplumun ve ilgili meslek odalarının karar süreçlerine katılımlarını sağlayacak yöntemler geliştirilmesi gerekir” dedi.

Panelin oturum başkanlığını yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Erdem Saker, dünyada hızlı ve kontrolsüz kentleşme sebebiyle köyden kente göçüşün sonucu olarak; kent için nüfusun 2050 yılında 7 milyar olacağını belirtti.

ŞAHİN: EN BÜYÜK YATIRIM ULAŞIM HALKA YANSIMIYOR

Panelde ilk sözü alan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, “Ulaşım ve Bursa” konulu sunumunda ulaşımdaki çarpıcı gerçekleri rakam ve örneklerle ortaya koydu. Şahin, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yıllık yüzde 60’lık oran ve 200 milyon TL’yi bulan rakamlarla en önemli yatırım payını ulaşıma ayırmasına rağmen yapılan anketlerde yüzde 54’lük oranla ulaşımın en önemli sorunların başında geldiğine dikkat çekti. Yapılan ulaşım yatırımlarında stratejik planlamanın yapılmadığını belirten Şahin, “Yapılan yatırımlarda görülüyor ki; etüd ve planlamaya yeterince zaman ayrılmıyor. Oysa; inceleme ve düşünmeye ayrılacak yüzde 5’lik çaba projenin başarı oranın yüzde 65 arttırıyor” dedi.

“21. yüzyılın yaşamsal sorusunun kent mi; otomobil mi?” olduğunu kaydeden Şahin, AB ülkelerinin tramvayı kentle bütünleştirirken ülkemizde ise “Otomobilin önünü tıkıyor” diye kaldırdığımızı dile getirdi. Sunumunda bat-çık adı verilen kavşak çalışmalarını da eleştiren Şahin, gelişmiş ülkelerde kaldırılan; bat-çık, üst geçit, katlı kavşakların kentin topoğrafyasını bozduğuna ve geçici rahatlamayla kalıcı tahribatlar bıraktığına dikkat çekti.

BURSARAY’IN KULLANIM KAPASİTESİ DÜŞÜYOR

Kent içi ulaşımda gelişmiş ülkelerin demiryolunu tercih ettiğini belirten Şahin, Tokyo’da yüzde 60, Newyork’ta yüzde 35, Londra’da yüzde 25, Paris’te yüzde 30’lar seviyesinde olduğunu kaydederken, İstanbul’da ise bu oranın yüzde 3, Marmaray projesi ile bu oranın yüzde 12’lere çıkabildiğine dikkat çekti. Bursa hafif raylı sistemin ulaşımda ana omurgası olması gerekirken halkın kullanım oranının yüzde 8’lerde kaldığına dikkat çeken Şahin, bunun sebeplerini şu şekilde yorumladı: “Bursaray’ın aktarma istasyonlarının kaldırılması, durak ve güzergahların yerlerinin değiştirilmesi, halkın kendi özel araçlarını, otobüs, minibüs, dolmuş gibi taşıma araçlarını daha fazla kullanması, Bursaray paralelinde otobüs, minibüs ve servislerin çalıştırılması, hızlı olması gereken raylı sistemin Gökdere bulvarındaki gibi tuhaf bir viyadükle sistemin yavaşlatılması” şeklinde sıraladı. Şahin, 2002 yılında faaliyete geçen Bursaray’ın yüzde 76 doluluk oranıyla çalışırken 2009 yılında bu oranın yüzde 45’lere, bugünlerde ise yüzde 40’lara kadar gerilediğini de sözlerine ekledi.

KÖRFEZ DEMİRYOLU PROJESİ KAÇINILMAZ BİR FIRSATTIR

Körfez demiryolu projesini “kaçınılmaz bir fırsat” olarak nitelendiren Şahin, 21. yüzyılın en önemli ulaşım aracının yüksek hızlı tren olduğunu kaydetti. Şahin, “Körfez Köprüsü üzerinden demiryolu hattı geçirilebilmesi, İstanbul ile Ankara, Bursa, İzmir, Antalya yüksek hızlı demiryolları için büyük bir fırsatın değerlendirilmesi anlamını taşıyacaktır” dedi. Projeye göre kent merkezine gelmesi gereken hızlı tren duraklarının Kazıklı ve Balat’ta yapılmasını anlamakta zorluk çektiklerini belirten Şahin, sunum sonundaki konuşmasını sanayi kenti olan Bursa’nın ülke ekonomisine 4.9 milyar TL katma değer sağlamasına rağmen 2010 bütçesinde 340 milyon TL almasını yetersiz olduğunu, özellikle ulaşım yatırımlarının doğru planlanma ve devlet bütçesinden kamu hizmeti olarak karşılanması gerektiğini ifade etti.

PANELİSTLER ULAŞIMI MASAYA YATIRDI

İMO Bursa Şubesi Ulaşım Komitesi Başkanı Müjgan Elmas “Ulaşım Planlaması ve Raylı Sistemler” konusunda sunum gerçekleştirdi. Elmas, “Ulusal düzeyde parçacı anlayışla sürdürülen müdahale anlayışı, büyükşehirlerde ve kentlerde de hâkim durumdadır. Bu nedenle, kent içi ulaşım gitgide kaotik hale gelmektedir.  Yaşanabilir bir çevre”,  “yaşanabilir kentler” olgusunu önemseyen bunun içinde ulaşımda önceliği yayalara, toplu taşıma, bisikletli ulaşıma ve temiz enerji türlerini kullanan teknolojilere veren ve bu yaklaşımları destekleyen bir ulaşım planlaması gereklidir” dedi.

BURSA’DA HER GÜN 110 TRAFİK KAZASI OLUYOR

MMO Ulaşım Komisyonu Başkanı Selçuk Yıldırım “Bursa’da Trafik” konusunda gerçekleştirdiği sunumla çarpıcı rakamlar ortaya koydu. Yıldırım, Bursa’da trafik kazası miktarının günlük 110 civarında olduğunu kaydetti. Türkiye’de ise 5 yılda 18 bin insanımızı trafik kazalarında kurban verdiğimizi ifade eden Yıldırım, ABD’nin ise Irak’ta son 5 yıl içinde sadece 4-5 bin askerini kaybetmesini şu şekilde yorumladı: “Sayılardan görüleceği gibi trafik savaşı askeri savaştan 4-5 kat fazla insan kaybettiriyor. Ne acıdır ki insanlarımız kanıksamış kimse buna ses çıkarmıyor trafik kazalarında ölüm ve sakat kalmalar yaşamın normal bir olayı olarak kabul ediliyor.”

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN TRAMVAY PROJELERİ…

Bursa Tramvayı Üretim Koordinatörü Taha Aydın, Büyükşehir Belediyesi’nin tramvay üretimi hakkında bilgi verdi. Tramvay projesinde öncelikli olarak yapılacak T1 etüdü hakkında bilgi veren Aydın, Santral Garaj-Darmstad-Stadyum-Altıparmak-Heykel-İnönü Cd.-Uluyol hattının düşünüldüğü kaydetti. Aydın, 5850 metre uzunluğundaki güzergah üzerinde 15 istasyonun bulunacağını söyledi.

Ulaşım Planlama Uzmanı Ali Çömezoğlu “Ulaşım Ana Planı Çalışmaları” hakkında verdiği sunumda, kentlerin ekonomik ve sosyal kalkınmasını sağlamak için konsept oluşturmak anlamına geldiğini ifade etti. Çömezoğlu, “Ana Ulaşım Planı kentin geleceğini öngörmeyi sağlamaktır” dedi. TÜVASAŞ Ar-ge Başkanı Nuri Sezer ise yaptığı sunumda Türkiye’nin demir yolu makine üretiminin tarihçesi hakkında bilgi verdi. Sezer, TÜVASAŞ’ın idari yapılanması ve tren üretimi hakkında bilgilendirdi.

     

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa