Monday, Sep. 25, 2017

İMO VE HKMO’DAN ULUDAĞ YOLU İNKAYA – DOBURCA BAĞLANTISI İÇİN ORTAK RAPOR

08 Eylül 2014

|

Yer:

BURSA – İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) ile Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Bursa Şubesi tarafından oluşturulan teknik heyet, geçtiğimiz Pazar günü Uludağ Yolu İnkaya – Doburca bağlantısında bir otobüsün uçurumdan yuvarlanmasıyla sonuçlanan kaza sonrası bölgede inceleme yaparak, bir rapor hazırladı.
4 kişinin hayatını kaybettiği ve 28 kişinin de yaralandığı kazanın gerçekleştiği İnkaya-Doburca Bağlantı Yolu ile ilgili teknik raporu açıklayan İMO Başkanı Basri Akyıldız ve HKMO Başkanı Faruk Çolak, mevcut bağlantı yolunda iyileştirici düzenlemeler yapılmaması durumunda elim kazaların tekrarlanması riskinin bulunduğunu kaydettiler.
1 / 25.000 ve 1 / 5000 ölçekli imar planlarına 15 metre genişliğinde işlenen yolun mevcut haliyle bazı bölümlerde 8 metreye kadar daraldığına işaret eden Oda başkanları, sonbahar ve kışla birlikte yaşanacak olumsuz hava koşullarına dikkat çekerek, yolun mevcut haliyle trafiğe kapatılması, iyileştirmeler sonrasında da sadece otomobil geçişine izin verilmesi çağrısında bulundular.
İMO ve HKMO Bursa şubelerinin ortak raporu şöyle :
“Uludağ Yolu İnkaya – Dobruca bağlantı yolu;
Yolun uzunluğu yaklaşık 1.200 m. olup 900 m’lik kısmı %14 ila %15, 300 m’lik kısmı ise % 7 ila % 10’luk eğime sahiptir.
Yol 2 şerit gidiş-geliş olarak kullanılmakta olup, ortalama platform genişliği 8 m’dir.
Yol boyunca ardarda ters yatay kurplar bulunmaktadır
Yarıçapı 20 m’ye kadar inen yatay kurplar mevcuttur.
Son elim kazanın gerçekleştiği yatay kurbun (viraj) platform genişliği emniyet şeridi ile 15 m’ye kadar çıkmakta olup kurp yarıçapı 20 m’dir.
Yol boyunca uyarı ve ikaz işaretleri mevcut olmakla beraber, kritik geçişlerde yetersiz kalmaktadır.
Bu tespitlerimiz ve Karayolları standartlarının belirtildiği Karayolları Tasarım El Kitabı Tablo 3.17 ışığında mevcut yolun 4. sınıf yol standardında olduğu anlaşılmaktadır.
Karayollarının günümüzdeki uygulamalarına bakılacak olursa;
Bursa gibi bir metropol kentte 1. ve 2. sınıf standartların dışında yol yapılmadığı, dağlık alanlarda ise % 12 eğimin aşılmamasına özen gösterildiği görülmektedir. Mevcut Karayolları Tasarım El Kitabı Tablosu’nda 4. Sınıf yol azami sınırları içinde kalıyor olmasına rağmen mevcut yolun projesinde iyileştirici düzeltmeler yapılmaması halinde meydana gelen elim kazaların tekrarlanması kaçınılmazdır.
Karayollarında yatay kurp yarıçapları 50 m’nin altında öngörülmemektedir. Zorunlu durumlarda minimum 30 m’ye kadar müsaade edilir iken kazanın meydana geldiği yerde  yatay kurp yarıçapının 20 m civarında olduğu görülmektedir.
Önerilerimiz ;
Özellikle “kara nokta” olarak tabir edilen, trafik güvenliği açısından riskli bölgelerde iyileştirme çalışmaları yapılmalıdır.
Kurp yarıçapları minimum 30 m olacak şekilde düzenlenmelidir,
İkaz ve uyarı işaretlerindeki eksiklikler giderilmelidir,
1/25.000 ve 1/5.000 ölçekli imar planlarına 15 m genişliğinde işlenen yolun platform genişliğinin 8 m’den 15 m’ye çıkarılması sağlanmalıdır.
Önümüzdeki mevsimlerin sonbahar ve kış olmasından ötürü olumsuz hava koşulları da dikkate alınarak yolun mevcut haliyle trafiğe kapatılması, iyileştirmeler neticesinde sadece otomobil trafiğine açılması sağlanmalıdır.”

İlgili Haberler

DURDURMA, KAPATMA VE PARA CEZASINA KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ENDÜSTRİYEL KALIP VE İSKELE SİSTEMLERİ SEMİNERİ
AHŞAP VE ÖN YAPIMLI ÇELİK İLE ALÜMİNYUM ALAŞIMLI BİLEŞENLERDEN OLUŞAN DIŞ CEPHE İŞ İSKELELERİNE DAİR TEBLİĞ VE TEKNİK BİLGİ

About Author

@imobursa