Wednesday, Oct. 18, 2017

İMO VE HKMO UYARDI: BİHTER 2 SİTESİ B BLOĞU ACİLEN YIKILMALIDIR

26 Eylül 2009

|

Yer:

İMO VE HKMO UYARDI: BİHTER 2 SİTESİ B BLOĞU ACİLEN YIKILMALIDIR

YIKILMAYA YÜZ TUTAN BİNA YÜZÜNDEN ÇEVRE HALKI TEHLİKEDE

BURSA- İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi ile Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Bursa Şubesi, yaptıkları basın açıklamasında Gemlik’te yan yatmış halde bulunan ve her an yıkılma tehlikesi olan Bihter 2 Sitesi’nin B bloğunun acilen yıkılması gerektiğini söyledi.

Bursa’nın Gemlik İlçesi’ndeki yıkılmaya yüz tutmuş halde bulunan Bihter 2 Sitesi’nin B bloğu, yetkili mercilerin önlem almaması yüzünden çevresindeki binaları tehdit etmeye devam ediyor. Binanın durumuyla ilgili yaptıkları araştırmaları basın açıklaması yaparak kamuoyu ile paylaşan İMO ve HKMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri, binanın güvenlik önlemleri alınarak biran evvel yıkılması gerektiğini açıkladı.

İMO ve HKMO Bursa Şubesi adına açıklama yapan İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ünsal Eser, 1999 yılında meydana gelen depremde büyük derecede hasar gören ve yaklaşık1 metrekadar yan yatan binanın komşu site sakinlerini büyük derecede tehdit ettiğini söyledi. Marmara Depremi’nin 10. yıldönümünde hala böyle ihmalkârlıkların yaşanması nedeniyle büyük üzüntü duyduklarını kaydeden Yönetim Kurulu Üyesi Ünsal Eser, “Binanın bugün geldiği duruma rağmen yetkili kurumların binayı hala yıkmaması gerçekten düşündürücü bir durumdur. Bina bir metre kadar öne doğru yatmıştır. Önünde ve arkasında bulunan binalar tamamen tehlike altındadır. Yeni bir depreme gerek kalmadan binanın kendiliğinden yıkılması içten bile değil” dedi.

Binanın bir kısmının dolgu üzerinde bulunduğuna ve zemininde ciddi kaymalar meydana geldiğine işaret eden Ünsal Eser, binanın taşıyıcı sistem elemanlarında ve taşıyıcı olmayan diğer elemanların birçoğunda çatlaklar oluştuğunu aktardı. Bütün bu tespitlerin tek bir açıklaması olduğunu vurgulayan Eser, binanın acilen gerekli önlemler alınarak yıkılması gerektiğinin altını çizdi. Eser, İnşaat Mühendisleri Odası ve Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak yetkilileri göreve davet ettiklerini sözlerine ekledi.

BİRAN EVVEL KARAR ALINMALI VE BİNA YIKILMALIDIR

İMO Gemlik Temsilcisi Hasan Hamaloğlu da amaçlarının herhangi bir kuruma suç yöneltmek olmadığını, sadece burada bulunan tehlikenin artık çözüme kavuşturulmasını istediklerini belirtti. Yapılan basın toplantısı ile binanın yıkılmaması nedeniyle vatandaşların ne gibi zorluklar içerisinde kaldığına dikkat çekmek istediklerini vurgulayan Hamaloğlu, bundan sonraki dönemde ilgili kurumlar tarafından gerekli kararların bir an evvel çıkartılarak yıkımın gerçekleştirilmesini istediklerini ifade etti.

ÇEVRE SAKİNLERİ KORKU İÇERİSİNDE

Bihter 2 Sitesi B bloğunun kendileri için hayati tehlike arz ettiğini söyleyen önünde bulunan Demirkent 2 Preveze Sitesi’nin yöneticisi Halit Mehdigil, binanın büyük bir felakete neden olmadan önce yıkılması gerektiğini söyledi. Yan yatan binanın çevresindeki 5 binayı da tehdit ettiğini belirten Halit Mehdigil, yaklaşık 50 ailenin her an yıkılması muhtemel bina nedeniyle geceleri rahat uyku uyuyamadıklarını vurguladı. Demirkent 2 Preveze Sitesi sakinlerinden Afife Turhangil ise çevre sitelerde oturan ailelerin can güvenliklerinin bulunmadığını, çocukların sitenin önünde oynadıklarını vurguladı. Belediyelerin konuyu artık bir çözüme kavuşturmaları gerektiğini aktaran Turhangil, belediyelere defalarca dilekçe verdikleri halde hiçbir çalışmanın yapılmadığını kaydetti.

 

    

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa