Tuesday, Sep. 19, 2017

İMO ÜYELERİNE “YAPI MÜHENDİSLİĞİNDE PERFORMANSA GÖRE BETON TASARIMI” SEMİNERİ

26 Şubat 2013

|

Yer:

İMO ÜYELERİNE “YAPI MÜHENDİSLİĞİNDE PERFORMANSA GÖRE BETON TASARIMI” SEMİNERİ

DOÇ. DR. İSA YÜKSEL: SU VE YANGINA DAYANIKLI BETON KULLANMAK ZORUNDAYIZ

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi, meslekiçi eğitim seminerleri kapsamında üyelerine önemli hizmetler sunmaya devam ediyor. İMO tarafından Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) Yerleşkesi’nde düzenlenen “Yapı Mühendisliğinde Performansa Göre Beton Tasarımı” ve “Donatı Korozyonunun Yapısal Performansa Etkileri” konulu toplantıda, Bursa Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsa Yüksel, katılımcılara önemli bilgiler aktardı.

Betonun geçmişten bugüne kadarki değişim evrelerini anlatan BTÜ Öğretim Üyesi İnşaat Yüksek Mühendisi Doç. Dr. İsa Yüksel,  1990’lı yıllardan sonra basınç mukavemeti yüksek betonların üretildiğini söyledi. Türkiye’nin kişi başına beton tüketiminin 1.21 metreküp olduğuna işaret eden Yüksel, toplam üretimin de 2011’de 90,5 milyon metreküpe çıktığını anlattı. İnşaat sektöründe yaşanan gelişmelerin bu artışta çok önemli bir etken haline geldiğini belirten Yüksel, “Suya dayanıklı, ucuz ve kolay temin edilebilir olması ve yangına karşı koruması gibi özellikleri nedeniyle betonarme yapılar tercih ediliyor” dedi.

KALICI BETON YAPMAK ÇOK ÖNEMLİ

Yapı mühendisleri için beton konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. İsa Yüksel,  “C20 betonlar eskiden yüksek mukavemet olarak kabul edilirken şimdi gelişen teknolojiyle birlikte C50 betonlar bu sınıfa girmeye başladı” ifadelerini kullandı. Betonda dayanımın yanı sıra kalıcılığın da çok önemli olduğuna dikkat çeken Yüksel, “Kalıcı beton elde etmek için su ve çimento oranının düşürülmesi, bakım ve küre özen gösterilmesi gerekiyor” diye konuştu. Seminerde yapı mühendisliğinde betonun önemi, betonda aranan temel nitelikler, durabilite (kalıcılık), performans kavramı, servis ömrü kavramı ve performansa göre beton tasarımı konularına da değinen Doç. Dr. İsa Yüksel, seminerin sonunda katılımcıların sorularını yanıtladı.

 

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa