Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO SİMAV’I MERCEK ALTINA ALDI

25 Ağustos 2011

|

Yer:

İMO SİMAV’I MERCEK ALTINA ALDI
 İMO MERKEZ GENEL SEKRETER YARDIMCISI AYŞEGÜL BİLDİRİCİ; “50 MİLYON VATANDAŞIMIZ TEHLİKEDE!”

 İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN: “SİMAV BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR LABORATUAR”

 

Simav – İnşaat Mühendisleri Odası, kısa bir süre önce orta şiddetli deprem ile sarsılan Kütahya’nın Simav ilçesinde buluştu. İMO Genel Merkez yetkilileri, İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu, Simav Belediye Başkanı, İMO Kütahya, Tavşanlı ve Simav temsilcileri ve öğretim görevlilerinin katıldığı toplantıda ve 2 gün süren üyelere yönelik eğitim seminerlerinde deprem gerçeği ile alınması gereken önlemler konuşuldu.

BİNALARINIZA DEPREM ANINDA BAKMAYIN!

Toplantıda moderatörlük görevini üstlenen İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Simav’ın tüm Türkiye için önemli bir örnek oluşturduğuna işaret etti. Orta hasarlı bir depremde bile ciddi maddi kayıpların oluştuğunun altını çizen Necati Şahin şöyle konuştu: “Simav’a baktığımızda Türkiye’nin ne denli bir tehlike içinde olduğunu kolayca görebiliyoruz. Orta şiddette bir deprem bile binalara ciddi zararlar verdi. Oysaki bu depremde herhangi bir zararının olmaması gerekiyordu. Bu deprem yapı stoğumuzun performansının iyi olmadığını bir kez daha ortaya koydu. İnşaat Mühendisleri Odası olarak sürekli olarak binalarınıza deprem anında değil, öncesinde bakın diyoruz.  Bizler sussak bile deprem kendisini hatırlatmaya devam ediyor.”dedi.

Simav’ın deprem sonrasında binalardaki hasarların tespit edilebilmesi için önemli bir çalışma alanı olduğunu dile getiren Şahin, kamu kurumlarının, belediyelerin, akademik odaların ve üniversitelerin el birliği ile yaptıkları çalışmaları, ortak bir çalıştayda birleştirmelerinin önemine değindi.

50 MİLYON İNSAN TEHLİKEDE

İMO Genel Merkez Genel Sekreter Yardımcısı Ayşegül Bildirici ise yaptığı konuşmasında Türkiye’nin deprem bölgesi olduğunu hatırlatarak 1900 yılından bu yana 18 büyük depremin yaşandığını ve 100 binden fazla insanın hayatını kaydettiğini açıkladı. Türkiye’de yaklaşık 50 milyon insanın birinci derecede deprem bölgesinde yaşadığını vurgulayan Bildirici “Durum böyle olunca hepimiz deprem tehlikesinde yaşıyoruz anlamı çıkıyor. Deprem bizim mesleğimizle birebir alakalı olduğu için elimizden geldiğince önem veriyoruz. Fakat burada konu insan hayatı. Yani herkesi yakından ilgilendiriyor. Bizler önem almaya çalışıyoruz. İnsanları önlem almaları için uyarıyoruz. Her kesimden de aynı duyarlılığı bekliyoruz” şeklinde konuştu.

SİYASİLERE ÇAĞRI

Yapı denetim sistemi hususuna dikkati çeken Ayşegül Bildirici sistemin tüm Türkiye’de yaygınlaştığını belirtti. Yapı denetim sistemini İMO olarak kendilerinin de onayladığını ifade eden Bildirici sistemde bazı sıkıntıların bulunduğunu ve bu eksikliklerin giderilmesi gerektiğini aktardı. 17 Ağustos 1999 depreminin 12. yıldönümünde hükümetin ulusal deprem strateji eylem planını açıkladığını söyleyen Bildirici ‘Bu açıklamanın geç kalınmış olmakla birlikte çok önemli bir hamle olduğunu’ vurguladı. Bildirici son olarak seçim döneminde partilerin açıkladığı icraat politikaları içerisinde depremi önleme konusunda herhangi bir çalışmanın yapılmadığını tespit ettiklerini kaydederek siyasilerin bu konuya daha fazla önem vermesi gerektiklerinin altını çizdi.

DENETİMLİ GÜÇLENDİRMELER YAPILMALI

Türkiye’nin 2007 yılında çıkarılmış olan çağdaş bir deprem yönetmeliğine sahip olduğunu kaydeden Balıkesir Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Erdal İrtem de dünyanın en gelişmiş deprem yönetmeliğine sahip olan Türkiye’de bu yönetmeliğin uygulanması konusunda çok önemli sıkıntılar yaşandığına işaret etti. Simav’da birçok yerde güçlendirme çalışmaları yapabileceğini söyleyen firmaların türediğini belirten Prof. Dr. İrtem, “Bina güçlendireceğini iddia eden firmaların ve mühendislerin gerçekten deneyimli olması gerekiyor. İnşaat Mühendisleri Odası’ndan da onay almaları ve denetlenmeleri gerekiyor. Çünkü deprem bölgesinde yaşıyoruz. Yarın öbür gün bir deprem daha olduğunda bu güçlendirilmiş binalarda herhangi bir sıkıntı olursa kimseye söylenecek sözümüz olmaz. Güçlendirilecek binaları doğru güçlendirmek gerekiyor. Ancak yeni yapılacak binaları da çok sıkı kontroller ile denetlememiz gerektiğine dikkati çekmek istiyorum” dedi.

KORSAN FİRMALARA DİKKAT

Simav’daki inşaat kalitesinin yüksek olmadığını kaydeden İTÜ İnşaat Fakültesi öğretim görevlisi Doç Dr. Mustafa Gençoğlu, depremde kayıp olmamasının büyük bir şans ve önlem alma fırsatı olduğunu ifade etti. Bu depremin herkese ders olması gerektiğini söyleyen Doç Dr. Mustafa Gençoğlu ‘vakit kaybetmeksizin geniş çaplı bir hasar tespit ve onarım çalışmasının başlatılması gerektiğini’ belirtti. Doç. Dr. Gençoğlu bölgede ortaya çıkan hasar tespit ve onarım firmalarının hepsine güvenilmemesi gerektiğinin altını çizerek; “Bu konu çok önemlidir. Depremde hasar görmüş binaların güçlendirilmesi konusunda deneyimsiz ya da yetkisiz firmaların bu işleri yapması ileride daha büyük felaketlere yol açabilir. Yetkililerin bu konuya dikkat etmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

BAŞKANDAN DEPREME HAZIRLIK SÖZÜ

İmar konusunda 2009 yılında beri kararlı bir mücadele gerçekleştirdiklerini aktaran Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan, hiçbir ruhsatsız yapıya müsaade etmediklerini bugünden sonra da etmeyeceklerini kaydetti. 2007 yılından sonra yapılan binalarda herhangi bir hasar bulunmadığına işaret eden Başkan Karahan, eski yapılarda hasarların bulunduğunu, bu hasarların da en kısa sürede gerek hasar tespit gerekse müdahalenin yapılmasına ve özellikle üniversiteler ve İMO ile işbirliği içinde olarak ruhsata bağlanarak çözmeye çalışacaklarının altını çizdi. Bundan sonra daha kaliteli binaların yapılması için katkıda bulunacaklarını söyleyen Karahan, depreme dayanıklı ve hazırlıklı bir Simav oluşturacaklarının sözünü verdi.

 

     

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa