Wednesday, Oct. 18, 2017

İMO SEL FELAKETLERİ VE BURSA’DA YAPILAN ÇALIŞMALARI MASAYA YATIRDI

14 Eylül 2009

|

Yer:

İMO SEL FELAKETLERİ VE BURSA’DA YAPILAN ÇALIŞMALARI MASAYA YATIRDI

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI ŞAHİN, “KAMU KURUMLARI DERE YATAKLARINA YAPI  YAPIYORSA, VATANDAŞ NELER YAPMAZ Kİ”

BURSA- İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, taşkın alanlarının içerisine on binlerce metrekare sanayi sitesi yapmanın hangi zihniyetin ürünü olduğunu merak ettiklerini söyledi.

İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Necati Şahin ve Yönetim kurulu üyeleri      ‘Sel Felaketleri ve Bursa’ konulu bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda bir sunum yapan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, kaçak yapılaşma ve ıslah çalışmaları konusunda önemli mesajlar verdi.

İnşaat Mühendisliğinin temel branşları olan su yapılarını çok önemsediklerini belirten İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, mühendisliğin bir matematik işi olduğunu ve bu dikkate alınmadığı taktirde büyük zararlar olabileceğinin altını çizdi. Dere yataklarının ıslah edilmeden yerleşim alanları oluşturulamayacağını belirten İMO Bursa Şubesi Başkanı Şahin, “Mevcut dere yataklarını ıslah ederek yeni yerleşim yerleri oluşturmak mümkündür. Ancak bunlar çok büyük yatırımlar ister, mühendislik hizmetleri ister. Siz bu hesaplamalarda en ufak bir yanlış yaparsanız, işte geçen hafta İstanbul’da gördüğümüz o kötü manzaralar ile karşılaşmanın işten bile olmaz” dedi. Taşkın alanlarının içerisinde on binlerce metrekarelik sanayi sitelerinin yapılmasına anlam veremediklerini vurgulayan İMO Başkanı Necati Şahin, Kamu kurumları taşkın sahalarına kaçak yapı yapıyorsa vatandaşın yaptığı kaçak yapılara hiçbir söz söylemeye haklarının olmadığını sözlerine ekledi.

Yağmur suyu şebeke inşaatı alanında Bursa merkezinin yüzde 80 civarında yatırımlarını tamamladığını aktaran Şahin, bu yatırımların yapılmadığı yerlerde yağmur suyu ile kanalizasyon suyunun birbirine karışarak arıtma tesislerine gönderildiğini ifade etti. Şahin, arıtma tesislerinin rantabilitesinin bozulduğunu, yağmur suyunun kesinlikle kanalizasyona değil, dışarıya akıtılması gerektiğini söyledi.

İMO, EKSİK VE YANLIŞ YAPILAN ÇALIŞMALARI 12 MADDE DE ÖZETLEDİ

8 Eylül’de İstanbul’a düşen aşırı yağış nedeniyle yaşanan felaket manzaralarının gözler önünde olduğunu kaydeden Şahin, benzeri olayların kentimizde de yaşanmaması için su havzaları ve dere yataklarının mevcut durumlarının korunması ve ıslah kesitlerinin daralmamasının öncelikli takip edilecek konular olduğuna işaret etti. Şahin, bugüne kadar yapılan çalışmaları şu şekilde özetledi:

 

  • Bursa genelinde yağmur suyu şebekesinin yüzde 80’i bitirilmiştir. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanan Gemlik, Kestel, Gürsu ve Mudanya’daki yağmur suyu şebekelerinde ciddi eksiklikler mevcuttur.
  • Taşkın şebekelerindeki kaçak yapılaşmanın kontrolü ve planlamasının yapılması ve dere ıslah çalışmaları için Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan gelen yeni tebliğ doğrultusunda DSİ ve BUSKİ gerekli envanter çalışmasına başlamıştır.

Bugüne kadar Bursa’daki yapılan çalışmaların meydana gelecek bir sel felaketi zamanında yeterli olamayacağını üzülerek söylemek durumunda olduklarını ifade eden Başkan Şahin, İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi olarak tespit ettikleri ve acil müdahale edilmesi gereken konuları şu başlıklar halinde verdi:

1- Bursa – Merkez Akçalar Kuşaklama kanalına Yıldırım Belediyesince yapılan kayık havuzu, duvarlı kesiti daraltmaktadır.

2- Kaplıkaya deresinin Ankara Yolunun altında, akışa göre sağ sahilinde Hacivat mahallesine ait meskûn mahallerin bir kısmı taşkın havzası içerisine yapıldığından taşkın tehdidi altındadır.

3- Gökdere’de Tatarlar Köprüsü ile DSİ lojmanları galerisi arasında kalan yatakta taban pereleri oyulduğundan duvarlı kesit yıkılma tehdidi altındadır.

4- Gemlik ilçe merkezinde Karsak deresinin denize mansap olacağı noktalarda yol geçiş sanat yapılarındaki kot hataları nedeniyle yoğun yağışlar Gemlik içi meskûn yerleri tehdit etmektedir.

5- Bursa Büyükşehir Belediyesince ikmal edilmiş olan Nilüfer Vadisi Peyzaj Projesine ait imalatların debi kriterlerine uyulmadığından aşırı yağış döneminde zarar göreceği  kaçınılmaz olup yaya alt geçitlerinin şimdiden suyla dolduğu görülmektedir.

6- Geçmişte Nilüfer çayının ıslah çalışmalarının Armut Köye kadar yürütüldüğü bilinmektedir. Armut Köy’den sonra uzun yıllardır çalışma yapılamadığından tarım arazileri feyezan tehdidi altındadır.

7- Yapılacak olan Samanlı Sağlık Kompleksi, kaçak yapılan Vakıfköy Hurdacılar Sitesi ve Yıldırım Belediyesine ait Mezbaha DSİ taşkın koruma kapsamı alanları içerisinde bulunmakta olup, ciddi taşkın riskleri taşımaktadırlar.

8-  Samanlı, İsabey, Vakıfköy ve Millet mahallesinde bulunan dere yataklarında kaçak yapılaşma artmaktadır. Bu kaçak yapılaşmanın çoğunluğunu sanayi yapıları oluşturmaktadır.

9-  Ova koruma sahasında olan özellikle düşük kotlarda yapılan kaçak yapılaşmalar, yağmur suyu şebekesi olmadığından ciddi su baskınlarına maruz kalabilirler.

10-  Yıldırım Belediyesi tarafından Değirmenlikızık‘da Akçalar deresinin üstünün Pazar yeri yapılması amacıyla kapatılmaya çalışılması ciddi bir hatadır.

11-  Tekniğine uygun olarak dizayn edilmeyen batçıklar sürekli su baskınına maruz kalacaktır.

12- Bursa içi derelerden Cilimboz deresi, Yeşil dere ve Karıncalı derelerinin kapatılan kısımlarında hesap debisinden daha fazla yağış olduğunda sorun yaşanacağı kesindir.

Şahin konuşmasının sonunda, suyun, kendi tapulu alanına gecekondu kabul etmeyeceğini, 5 bin yıl önce oluşturulan derenin, yatağını er ya da geç geri alacağını vurguladı.

“10-50-100 ve 500 yıllık debi hesapları mühendislik gerçekleri olup, yapılan imar planlarında mutlaka göz önünde bulundurulmalı ve yapılaşma bu kriterlere uygun olmalıdır” diye İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, küresel ısınma nedeniyle doğanın dengesinin bozulmaya yüz tuttuğunu ve en ufak bir yapı hatası büyük kayıplara neden olacağının unutulmaması gerektiğini aktardı. Şahin, “Yağmurlar ülkemiz için felaket değil, bereket olmalıdır!” diye konuştu.

 

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa