Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO, MO, ŞPO, HKMO BAŞKANLARI MÜSTEŞAR YARDIMCISINA BRİFİNG VERDİLER…

12 Mart 2012

|

Yer:

İMO, MO, ŞPO, HKMO BAŞKANLARI MÜSTEŞAR YARDIMCISINA BRİFİNG VERDİLER…

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI MÜSTEŞAR YARDIMCISI MÜCAHİT DEMİRTAŞ: “KENTSEL DÖNÜŞÜMDE İNİSİYATİF YAPI SAHİPLERİNDE”

İMO BURSA ŞUBE BAŞKANI ŞAHİN:  “KENTLEŞME YASALARI, ‘YAPI VE İMAR YASASI’ ÇATISI ALTINDA TOPLANMALIDIR”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve aynı zamanda İMO Bursa Şube üyesi İnşaat Mühendisi Mücahit Demirtaş, kentsel dönüşüm konusunda yanlış algılamaların olduğunu belirtti.  İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi’ni ziyaretinde konuşan Demirtaş, “Devlet vatandaşın evlerini yıkıp yerine yenilerini yapmayacak, inisiyatif yapı sahibi ve devletin işbirliği ile gönüllülük esasına dayalı olarak yapılacaktır” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş’ın İMO Bursa Şubesi ziyaretinde, Mimarlar Odası (MO) Bursa Şube Başkanı Nizamettin Kaya, Harita ve Kadastro Mühendisleri (HKMO) Bursa Şube Başkanı Ufuk Ay, Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Bursa Şube Başkanı Füsun Uyanık ve Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Eyüp Gül yer aldı.

Ziyarette konuşan Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, “Kentsel dönüşüm ile ilgili yapılacak olan işler tamamen vatandaşın inisiyatifinde olacak işler. Yani Devlet, insanların binalarını yıkıp yeni yapılar yapacak ve insanları oraya taşıyacak algılaması doğru değil.  Envanter çalışması sonucu binasının yıkılması gereken vatandaş, bu kentsel dönüşüme katılmazsa, devlet resen yapıyı kamulaştırıp dönüşümün önündeki engeli kaldıracak tarzda hükümler var” dedi.

YENİ YASAYA RANT KAPISI OLARAK BAKILMAMALI

Yeni hazırlanan Kentsel Dönüşüm yasasına bir rant kapısı olarak bakılmasının yanlış olduğunu söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Demirtaş, “Bu yasa inşaat sektörünün hareketliliğinin devamını sağlayacak. Yeni iş alanları, istihdam alanları oluşturacak bir yasa olarak çıkacak” diye konuştu.

Demirtaş, kentsel dönüşümde yerel müteahhitlere ve kooperatiflere önemli görevler düşeceğini de sözlerine ekledi.

YENİ YASALAR BEKLENTİLERİ KARŞILAMALI

İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin de mühendisler,  mimarlar ve şehir plancıları olarak yasalaşmayı bekleyen yeni kentsel dönüşüm ve yapı denetim yasa tasarıları ile ilgili beklentilerini aktarırken, “Çıkarılacak olan yeni yasaları öncelikli olarak önemsemekteyiz. Umarım beklentileri karşılayan yasalar hayata geçirilir” dedi.

Şahin, hazırlanan yasa taslağındaki değiştirilmesi gereken bölümleri ve önerileri kapsayan, ayrıca ruhsat ve kullanma izni alımını kolaylaştıracak, İMO Bursa’nın uzman komiteleri, Uludağ Üniversitesi hocaları ve ilgili odaların Bursa şubelerinin katkıları ile hazırlanan kapsamlı dosyayı da müsteşar yardımcısı Mücahit Demirtaş’a teslim etti.

Şahin ayrıca “Müteahhitlik Yasası, Yapı denetim Yasası, İhale yasası, İmar Yasası, Kentsel Dönüşüm Yasası, Mühendislik ve Mimarlık Hakkındaki Yasaların bütüncül bir anlayış ile “YAPI VE İMAR YASASI” çatısı altında eşgüdümlü olarak yapılması gerekir” diye konuştu.

Ziyarette, Mimarlar Odası Başkanı Nizamettin Kaya, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Başkanı Ufuk Ay ve Şehir Plancıları Odası Başkanı Füsun Uyanık da ilgili oldukları mesleki, kentsel ve imar yasaları ile ilgili olarak görüş ve önerilerini aktardılar.

Ziyaretin sonunda Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Eyüp Gül, üyelik defterini imzalayarak İMO Bursa Şube üyesi oldu.

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa