Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO MESLEK ODASI ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR

25 Ağustos 2008

|

Yer:

İMO MESLEK ODASI ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR

KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ BAŞKANI AYŞE DOLAR, ‘BURSA’NIN HER YERİ TEHLİKELİ ATIK DOLU’

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, meslek odaları arasındaki bağların kuvvetlenmesi ve dayanışmanın artması amacıyla düzenlediği oda ziyaretlerine devam ediyor. Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’ne yapılan ziyarette, Bursa’nın kimyasal atık sorunu ele alındı.

Geçmiş yıllarda inşaat mühendisleri odası Bursa şubesinin yalnız bir görüntü çizdiğini ve odalar arası iş birliğinden uzak durduğunu belirten dolar, ziyaretten memnunluk duyduğunu söyledi.

DOLAR, MÜHENDİSLERİMİZE DEĞER VERİLMİYOR

Piyasalarda mühendislere artık eski değerin verilmediğini savunan Dolar, fabrikaların mühendis çalıştırmak yerine yüksek okul mezunlarını ya da lise mezunlarını tercih ettiğini söyledi. Türkiye’nin yetişmiş, okumuş ve kendini geliştirmiş mühendislerini kaybetme lüksünün bulunmadığını ifade eden Dolar, “Mühendislerin çalıştıkları ortamda hiçbir değeri kalmadı. İşyerleri fazla maaş vererek mühendis çalıştırmak yerine lise mezunu gençleri işe almayı tercih ediyor. yapılan bu yanlış ve haksız uygulamaya yetkililerin dur demesi gerekmektedir” diye konuştu.

Sanayileşme ve çarpık kentleşme sonucunda hava ve suyun yeterince kirletildiğini belirten Dolar, sıranın toprağa geldiğini ve zehirli atıkların gömülmesi ile toprağın da büyük tehdit altında bulunduğunun altını çizdi.

Ayşe Dolar TMMOB’un antiemperyalist, antikapitalist, emekten yana duruşundan memnunluk duyduklarını belirtmiştir.

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN, ‘YENİ BİR TMMOB YASASI GEREKLİ’

Ziyarette konuşan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, 1954 yılında çıkarılan mühendislik yasası ile yönetilen mühendislerin acilen yeni bir yasaya ihtiyaç duyduklarını belirterek, “TMMOB yasası günümüzün çağdaşlığından uzak kaldı. 1954 yılında çıkarılan yasalardan kaynaklanan birçok problem bulunmaktadır. TMMOB ‘deki hantal yapıdan dolayı örgütlenme çalışmalarımız da sıkıntılar yaşamaktayız. Doktorların, avukatların ya da mali müşavirlerin nasıl güçlü yerel yapılanmaları varsa, biz de “İMO BURSA ŞUBESİ” olmak yerine “BURSA İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI” olarak yolumuza devam etmek istiyoruz. Genelde ki üst örgütlenmeye paralel, yerelde de güçlenmek ana hedefimizdir” dedi.

İnşaat mühendisliği mesleğinin de birçok problemi bulunduğuna dikkat çeken Şahin, odalar arasında sağlanacak birliktelik sayesinde mühendislerin bütün sıkıntılarından kurtulacağına inandığını ifade etti.

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa