Thursday, Nov. 23, 2017

İMO MARMARAY’I ZİYARET ETTİ

21 Ocak 2009

|

Yer:

İMO MARMARAY’I ZİYARET ETTİ

İMO’DAN ASYA VE AVRUPA KITASINI DENİZ ALTINDAN BAĞLAYAN TARİHİ PROJEYE ZİYARET

BURSA – İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi iki kıtayı denizaltından birbirine bağlayacak olan örnek proje Marmaray’ı ziyaret ederek, projenin detayları ile ilgili bilgi aldı.

İMO Bursa Şubesi Türkiye ve dünya için oldukça önemli projelerden biri olan ve proje bedeli Japon Devlet Bankası’ndan sağlanan Marmaray projesini ziyaret ederek, Asya ve Avrupa Yakası’nı boğazın altından tüp geçitle bağlayacak tarihi proje hakkında bilgi aldı. 40 kişilik bir grupla projeyi gezen İnşaat Mühendisleri projede görev alan mühendisler eşliğinde çalışmaların yapıldığı mekanları dolaştı. İnşaat Mühendislerine batırma tüp tünel ilgili detaylı olarak bilgi veren Marmaray Projesi Kontrol Mühendisi Murat Canbal, 2005 yılında başlayan projenin keşif bedelinin de 100 milyon dolar olduğunu söyledi. 10 yıl geri ödemesiz kredi ile projeye başlandığını söyleyen Murat Canbal, “Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü ve Japon Taisei ortaklığında yapılan ve Japon Devlet Bankası’ndan alınan kredi ile finansmanı sağlanan bu projenin şu an yüzde 50’si tamamlanmış durumdadır. Şuan tünel delme şantiyelerinde çalışmalar devam ediyor. İstanbul Boğazı’nın deniz tabanındaki batırma tünelin uzunluğu, batırma tünel ile delme tüneller arasındaki bağlantılar dahil olmak üzere, yaklaşık bin400 metreolacaktır. Tünel, İstanbul Boğazı’nın altındaki iki hatlı demiryolu geçişinde hayati bir bağlantıyı oluşturacaktır; bu tünel, İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan Eminönü ilçesi ile Asya yakasında bulunan Üsküdar ilçesi arasında yer alacaktır. Her iki demiryolu hattı, aynı binoküler tünel elemanları dahilinde uzanacak ve birbirinden merkezi bir ayırma duvarı ile ayrılacaktır” dedi. Batırma tünellerin genel yapısı hakkında da geniş bir bilgi veren ve batırma işleminin nasıl yapılacağını anlatan Canbal, “Batırma tüneller, esasen kontrol edilebilir uzunluklarda prefabrike olarak üretilen bir dizi tünel elemanından oluşturulur; bu elemanların her biri, genellikle100 metreuzunluğundadır ve tüp tünel bitiminde bu elemanlar, tünelin son halini oluşturmak üzere, suyun altında bağlanıp birleştirilirler. Her elemanın uç kısımlarında geçici olarak yerleştirilen bölme setler bulunur; bu setler, elemanların içleri kuruyken yüzmelerini sağlar. Fabrikasyon işlemi, kuru bir dok içinde tamamlanır veya elemanlar, bir gemi gibi denize indirilir ve daha sonra son montaj yerine yakın bir yerde yüzer parça halinde üretimleri tamamlanır” diye konuştu.

MARMARAY GÜVENLİĞE ÖNEM VEREN BİR PROJE

Projede güvenlik için yapılan çalışmalara geniş bir şekilde yer verildiğini ifade eden Kontrol Mühendisi Murat Canbal, “Şehrin altına açılan tüneller, her 200 metrede bir olmak üzere birbirine bağlanacak; böylece servis personelinin bir kanaldan diğerine kolaylıkla geçebilmesi sağlanacaktır. Ayrıca delme tünellerin herhangi birinde bir kaza olması durumunda, bu bağlantılar güvenli kurtarma yollarını oluşturacak ve kurtarma personeli için erişim imkânı sağlayacaktır” dedi. Delme ve açma tünellerin çalışmalar sonunda birbirine bağlanacağını dile getiren Canbal, “Tünel açma makineleri (TBM’ler) kullanılarak kayada açılan delme tüneller, batırma tünele bağlanacak. Her yönde bir tünel ve bu tünellerin her birinde bir demiryolu hattı bulunmakta. Tüneller, yapım aşamasında birbirlerini önemli düzeyde etkilemelerinin önlenebilmesi için aralarında yeterli mesafe bırakılarak projelendirildi. Acil bir durumda paralel tünele kaçış imkanının sağlanabilmesi için, sık aralıklarla kısa bağlantı tünelleri yapıldı. Tüm tüneller ve istasyonlarda, sızıntıların önlenebilmesi için su izolasyonu yapılıyor ve havalandırma tesis ediliyor. Banliyö demiryolu istasyonları için yeraltı metro istasyonları için kullanılan ilkelere benzer tasarım ilkeleri kullanılacaktır” dedi. Kadıköy, Üsküdar ve Sirkeci’deki çalışmaları yerinde inceleyen İnşaat Mühendisleri, delme tünellerin içerisini gezerek tünel yapım çalışmalarını da yerinde gördü.

MARMARAY FAY HATTI TEHTİDİNDE

Marmaray Projesi’nin İstanbul Boğazı’ndaki fay hattına paralel olduğunu belirten Murat Canbal, Marmaray projesinde fay hattına en yakın mesafenin17 kilometre, en uzak mesafenin ise22 kilometreolduğunu ve projenin bu gerçeklik göz önünde bulundurularak devam ettiğini söyledi.

 

MARMARAY’LA BİR DÜNYA REKORU KIRILDI

Marmaray’ın dünya genelindeki en önemli projelerden biri olduğunu belirten Canbal, “Marmaray Projesi, İstanbul’un kentsel yaşantısını sağlıklı olarak sürdürebilmesi, kentlilere çağdaş bir kent yaşamı ve kentsel ulaşım imkânları sunabilmesi, kentin doğal tarihi özelliklerinin korunabilmesi için yüksek kapasiteli elektrik enerjisi kullanarak çevreyi kirletmeyen bir projedir. Bu proje Dünya genelinde yapılan en derin delme tüneldir. Derinliği eksi 60 metredir, yani bu proje ile şuan bir dünya rekoru kırılmıştır. Şuan projede 3 bin metre ilerlemiş durumdayız” şeklinde konuştu.

MARMARAY İLE ULAŞIM NASIL OLACAK?

Proje, Avrupa yakasında bulunan Halkalı ile Asya yakasında bulunan Gebze ilçelerini kesintisiz, modern ve yüksek kapasiteli bir banliyö demiryolu sistemiyle bağlamak amacıyla İstanbul’daki banliyö demiryolu sisteminin iyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi inşasına dayanmaktadır. İstanbul Boğazı’nın her iki yakasındaki demiryolu hatları, İstanbul Boğazı’nın altından geçecek olan bir demiryolu tünel bağlantısı ile birbirine bağlanacaktır. Hat, Kazlıçeşme’de yeraltına girecek; yeni yeraltı istasyonları olan Yenikapı ve Sirkeci boyunca ilerleyecek, İstanbul Boğazı’nın altından geçecek ve diğer bir yeni yer altı istasyonu olan Üsküdar’a bağlanacak ve Söğütlüçeşme’de tekrar yüzeye çıkacaktır. Proje, şu anda dünyadaki en büyük ulaşım altyapı projelerinden birisidir. İyileştirilmiş ve yeni demiryolu sisteminin tamamı, yaklaşık76 kilometreuzunluğunda olacak. Ana yapılar ve sistemler, batırma tüp tünel, delme tüneller, aç-kapa tüneller, hemzemin yapılar, 3 yeni yeraltı istasyonu, 36 yerüstü istasyonu (yenileme ve iyileştirme), işletim kontrol merkezi, sahalar, atölyeler, bakım tesisleri, yerüstüne inşa edilecek olan yeni bir üçüncü hat dahil olmak üzere, mevcut hatların iyileştirilmesi, tamamen yeni elektrikli ve mekanik sistemler ve temin edilecek olan modern demiryolu araçlarını kapsayacak olan 4 bölümden oluşacak.

 

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa