Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO İNŞAAT USTA VE KALFALARINA “GELİŞTİRME VE UYUM KURSU” VERDİ

23 Aralık 2011

|

Yer:

İMO İNŞAAT USTA VE KALFALARINA “GELİŞTİRME VE UYUM KURSU” VERDİ

54 kursiyer sertifikalarını düzenlenen törenle aldı.

Yeni çıkan İmar Kanunu kapsamında 2012 yılının Ocak ayından itibaren inşaatlarda çalışacak çırak, kalfa ve ustalara mesleki yeterlilik belgesi verilmesi yönünde İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Mustafakemalpaşa Temsilciliği, Mustafakemalpaşa Mesleki Eğitim Merkezi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan “Eğitim İşbirliği Protokolü” ile başlatılan “geliştirme ve uyum kursu” ilk mezunlarını verdi.

İmzalanan protokol çerçevesinde betonarme, demir, kalıpçılık ve çatıcılık dalında düzenlenen geliştirme ve uyum kursunu tamamlayan 54 kursiyer, sertifikalarını düzenlenen bir törenle aldı.

Bursa’da ilk olarak Mustafakemalpaşa’da gerçekleşen geliştirme ve uyum kursunun sertifika töreninde konuşan İMO Mustafakemalpaşa temsilcisi Fatih Şengül, “İnşaatlarda çalışan kalfa ve ustalar belgeli olmalı, yeni kanunlar da zaten belgeli, kalifiye eleman öngörüyor, eleman kalitesini arttırmak hedefiyle çıktığımız bu yolda, İMO olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin ise konuşmasında, Mustafakemalpaşa temsilciliğini, düzenledikleri kurstan ötürü tebrik ederken “inşaatlarda bilgi ve belgeli çalışanlara ihtiyaç var, yeni düzenleme de bunu gerektirmektedir”  dedi.

En büyük sorunun ara eleman sıkıntısı olduğunu dile getiren Şahin, yanlış politikalar sonucu gözden düşen meslek liselerine yeniden gereken önemin verilmesinin şart olduğunu söyledi.

Necati Şahin ayrıca, yapıların yasalara, yönetmeliklere ve projelere uygun olarak yapılması gerektiğini ifade ederken Bursa’nın üç büyük ilçesinde 2004 yılından bu yana yaklaşık 30 bin kaçak yapı zaptı tutulduğunu, bunlardan ise sadece yüzde birinin yıkıldığını söyleyerek yerel yönetimlerin kaçak yapılarla mücadelede iradelerini ortaya koymalarını istedi. Şahin “ Bile bile insanlarımızın hayatlarını kaybetmelerine göz yummamalıyız, Bu noktada ilk kez bir başbakanımız yüzünü binalara döndü, 18 milyon yapı stoğuyla yüzleşmenin ifade edilmesini önemsiyoruz. Sadece deprem sonrası kurtarma çalışmaları hazırlıkları ile bu işin üstesinden gelemeyiz” diye konuştu. 

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan da sertifika almaya hak kazanan kursiyerleri tebrik ederken, binaların ehil ve belgeli eller tarafından yapılmasının şart olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından başarılı olan kursiyerlere belgeleri takdim edildi.

     

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa