Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO HIZLI DEMİRYOLU PROJESİNİN BURSA’YA KATKILARINI TARTIŞTI

31 Ekim 2009

|

Yer:

İMO HIZLI DEMİRYOLU PROJESİNİN BURSA’YA KATKILARINI TARTIŞTI

ÇELİK, “DÜŞÜNCELERİMDE YALNIZ OLMADIĞIMI ÖĞRENDİM”

İMO, HIZLI DEMİRYOLU PROJESİNİN BURSA’YA KATKILARINI TARTIŞTI

BURSA- Devlet Bakanı Faruk Çelik, hızlı demiryolu projesinin Bursa’dan geçirilmesi konusunda 2 buçuk yıl önce söylediği sözlerin dikkatten kaçtığını, bugün gelinen noktada yalnız olmadığını görmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi tarafından gerçekleştirilen “Türkiye’nin Yüksek Hızlı Demiryolu Ağına Körfez Geçişinin Katkısı Üzerine Bir Değerlendirme” konulu seminere Devlet Bakanı Faruk Çelik, CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, Bursa Valisi Şahabettin Harput, meslek odası temsilcileri ve çok sayıda İnşaat Mühendisi katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Faruk Çelik, hükümeti Bursa’da temsil eden en yetkili kişi olarak Bursa’ya hızlı demiryolu hattının kurulması projesini 2 buçuk yıl önce kendilerinin söylediğini, ancak o zaman konunun kamuoyunun dikkatinden kaçtığını açıkladı. Şimdi gelinen noktada Bursa kamuoyunun demiryolu hattı ile ilgilenmesi ve çalışmalar yapmasının kendisinde yalnız olmadığı duygusunu yeşerttiğini vurguladı. Demiryolu hattının Bursa’dan geçirilmesi konusunda temaslarda bulunduğunu belirten Faruk Çelik, yöneticiler ve siyasetçilerin bu konuda yapılan bilimsel çalışmaları dikkate alması gerektiğinin altını çizdi.

Çelik, “Bursa kendisini ilgilendiren konulara zamanında müdahale edemiyor”

İMO tarafından düzenlenen seminerden önemli uyarılan çıkacağına inandığını vurgulayan Çelik, Bursa’nın en önemli eksikliğinin kendisini ilgilendiren konulara zamanında müdahale edememesi olduğunun altını çizdi. Çelik, “Ne zaman Bursa’yı ilgilendiren bir proje ortaya atılsa, Bursa kamuoyu konuyu hep geriden takip ediyor ve gerekli çalışmaları yapamıyor. Daha sonra iş işten geçiyor ve Bursa kaybediyor. Biz hızlı tren hattının Bursa’ya yapılması konusunda yıllar evvelinden açıklamalar yaptık. Bunlar arşivlerde var. Ancak o zaman hiç kimse sesini çıkarıp bize destek olmadı. Şimdi iş buraya kadar geldikten sonra hep beraber düşünüyoruz neler yapabiliriz diye. Biz bu konunun o gün de takipçisiydik, bundan sonra da takipçisi olacağız. Ulaştırma Bakanlığı ile temaslar yaptık. Körfez Köprüsü projesine yöneltilen eleştirileri sorduk” dedi.

Vali Harput, “Demiryolu projesinin Bursa’dan geçmesi için bütün imkânları seferber ediyoruz”

Tartışılması gereken asıl konunun demiryolu ağının Bursa’ya gelmesi olduğuna işaret eden Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa’nın sahip olduğu büyük potansiyelin gözlerden kaçmaması için çabaladıklarını aktardı. Türkiye’nin en önemli kentlerinden birinin bu projenin dışında bırakılmaması gerektiğini kaydeden Harput, Bursa gibi tarihi, sanayisi ve kültürü ön plana çıkmış bir kentin demiryolu ağı dışında bırakılmayı hak etmediğini aktardı. Türkiye çapında yapılan ulaşım projelerinin öneminden bahseden Vali Harput, bu projelerin yanı sıra demiryolu projelerinin de ön plana çıkarılması ve gündeme alınması gerektiğini vurguladı. Harput, demiryolu projesinin Bursa’ya ulaşması konusunda il olarak seferberlik halinde geçtiklerini ve ellerinden gelen tüm çabayı göstereceklerini söyledi.

Şahin, “Körfez Geçişi Projesi’nin yeni yol haritası bu seminerden sonra çizilebilir”

Gerçekleştirdikleri toplantının çok önemli olduğunu söyleyen İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, yapılan seminerin ardından çok önemli kararların çıkacağına inandığını aktardı. Yapılan seminerin fevkalade önemli bir toplantı olarak kabul edilmesi gerektiğini belirten Şahin, Körfez Köprüsü Projesi’nin yeni yol haritasının bu toplantının ardından yeniden çizilebileceğini vurguladı. Bursa’nın Körfez Köprüsü Projesi’ne dâhil edilmemesinin Bursa’ya yapılmış bir haksızlık olduğunu söyleyen Şube Başkanı Necati Şahin, gerçekleştirdikleri seminerden çıkacak mesajlara, ilgili kişilerin duyarsız kalmaması gerektiğini ifade etti. Şahin, seminerde aktarılacak bilgilerden dersler çıkararak hayata geçirilmesi uyarısında bulunarak, demiryolu projesinin Bursa’dan geçirilmesi konusunda gösterdikleri çabalarda kendilerini yalnız bırakmayan Devlet Bakanı Faruk Çelik ve Bursa Valisi Harput’a teşekkürlerini iletti.

Prof. Dr. Evren, “Bursa, üç büyük kentin ortak buluşma noktasıdır”

Seminere konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Güngör Evren ise Bursa’yı demiryolu hattı dışında bırakmanın büyük bir hata olduğunu ve İstanbul-Ankara-İzmir istikametlerinin tam ortasında bulunan Bursa’nın, projeye dahil edilmesi durumunda adeta bir ortak buluşma noktası görevini göreceğini vurguladı.

Körfez Köprüsü üzerine demiryolu hattı döşenmesinin kaçırılamayacak bir fırsat olduğunun altını çizen Prof. Dr. Evren, daha önce projede yer alan demiryolu hattının çıkarılarak projenin ihale edilmesini anlayamadıklarını söyledi. Körfez Geçişi Projesine eklenecek hızlı tren hattı sayesinde Bursa’dan İstanbul’a bir saatte, Ankara’ya da iki saatte varılabileceğini açıklayan Evren, İstanbul-İzmir arasına yapılması düşünülen otoyol projesine eklenecek hızlı tren hattının da İzmir Bursa arasındaki uzaklığı iki saate düşüreceğine işaret etti. Böylesine önemli üç kentin tam orta noktasında bulunan Bursa’nın hızlı tren hattı projesine dâhil edilmemesinin dönülemez bir hata olacağını belirten Evren, İstanbul-Ankara hızlı tren hattının 2. etabında İnönü-Köseköy bağlantısı yerine İnönü-Gebze bağlantısı yapmanın bile proje içerisinde55 km. lik bir tasarruf sağlayacağını kaydetti. Yapılacak bu hamle ile İstanbul-Ankara hattına Bursa’nın otomatik olarak bağlanacağını açıklayan Güngör Evren, Bursa’nın hızlı tren hattını çok daha önceden hak ettiğini, çizilen projenin en başında yeterince tartışılamadığı için böyle bir hataya düşüldüğünü aktardı.

Başbakan’a Bursa ziyaretinde rapor sunulacak

Seminerin ardından bir araya gelerek kısa bir değerlendirme yapan Devlet Bakanı Faruk Çelik, Vali Şahabettin Harput, İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin ve Prof. Dr. Güngör Evren, Bursa’nın bütün dinamiklerinin katılımı ile Körfez Köprüsü Projesi’ne demiryolu hattının eklenmesine dair bir dosya hazırlamayı ve hazırlanan dosyanın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a önümüzdeki ay yapacağı Bursa ziyaretinde iletilmesini kararlaştırdı.

 

      

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa