Wednesday, Oct. 18, 2017

İMO BURSA’DAN YAPI-ZEMİN ETKİLEŞİMİ SEMİNERİ

25 Aralık 2011

|

Yer:

İMO BURSA’DAN YAPI-ZEMİN ETKİLEŞİMİ SEMİNERİ

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi tarafından üyelere yönelik bilgilendirme seminerleri devam ediyor. 2011’in son seminerinde inşaat mühendisleri, ‘Deprem Mühendisliği ve Yapı-Zemin Etkileşimi’ konusunda bilgilendirildi.

Seminerin açılış konuşmasını yapan İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ünsal Eser, Simav ve Van depremlerinin ardından yeniden ön plana çıkan depremsellik gerçeğine karşı, teknik konularda üyelerin bilgilendirilmesine devam ettiklerini ve sürekli eğitim verdiklerini söyledi. Yılın son seminerinde ‘Deprem mühendisliği ve yapı-zemin etkileşimi’ konusunu ele aldıklarını kaydeden Eser, önümüzdeki yılda ‘Okyanuslardan Akdeniz ve Marmara’ya Tsunami Gerçeği, İnşaat Proje Yönetimi ve Uygulamaları, Depreme Dayanıklı Çelik Yapı Tasarımı’ konularında üyeleri bilgilendirmeye ve eğitmeye devam edeceklerini dile getirdi.

Uludağ Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ramazan Livaoğlu’ nun konuşmacı olarak katıldığı “Deprem Mühendisliği ve Yapı-Zemin Etkileşimi” bilgilendirme seminerinde, deprem mühendisliğinde temel kavramlar, yapıcı gözüyle deprem mühendisliği, yapı–zemin etkileşimi, Türkiye’de deprem gerçeği, Bursa ve deprem ile yapı stoku konuları ele alındı.

Deprem mühendisliği ve yapı-zemin etkileşiminin çok önemli bir konu olduğunu ve yapı türleri için diğer tüm alanlardan daha da öne çıktığını belirten Doç. Dr. Ramazan Livaoğlu, “Yapı-zemin etkileşimi, özellikle kötü diye nitelendirilen zemin gruplarında öne çıkıyor. Bursa’nın zemin yapısını da düşündüğümüzde bu durum önemini daha da hissettiriyor. Özellikle yapılaşmanın yoğun olduğu bölgelerde ve z3 (orta-sıkı) ve z4 (gevşek-yumuşak) diye tanımlanan zemin gruplarında yapı-zemin etkileşimi hayati önem taşıyor. Bursa’da da bu zemin gruplarının yoğunlukta olması yapı-zemin etkileşiminin inşaat mühendisleri için önemini arttırıyor” dedi.

  

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa