Tuesday, Sep. 19, 2017

İMO BURSA’DAN SU SEMPOZYUMU’NDA ÖNEMLİ MESAJLAR

25 Mart 2013

|

Yer:

İMO BURSA’DAN SU SEMPOZYUMU’NDA ÖNEMLİ MESAJLAR

İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin: “ Türkiye şu anda su stresi altında bulunan ülkeler arasında yer almaktadır.”

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi (İMO), 3. Uluslararası Su Sempozyumu’nda önemli mesajlar verdi. Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde, Kent Konseyi, Su Vakfı ve DSİ Bursa Bölge Müdürlüğü’nün organizasyonuyla Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) düzenlenen ‘3. Uluslararası Bursa Su Kongresi ve Sergisi’ katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Sempozyumda önemli mesajlar veren İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, Türkiye’nin sanıldığı gibi su zengini bir ülke olmadığını söylerken gerekli önlemler alınmazsa 25 yıl sonra su kıtlığı çeken ülkeler arasına girebileceğini belirtti. Şahin “Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri, yaşam standartları, su potansiyelleri gibi kriterler dikkate alınarak yapılan çalışmalarda bir ülkenin su zengini sayılabilmesi için kişi başına 10 bin m3 / yıl su potansiyeline sahip olması gerekmektedir. Oysa ülkemizde kişi başına düşen su miktarı, kullanılabilir su varlığımız ve nüfusumuz dikkate alındığında kişi başına düşen su miktarı yaklaşık 1400 m3/yıl ‘dır. Türkiye şu anda su kıtlığı çeken değil su stresi altında bulunan ülkeler arasında yer almaktadır. Ancak hızlı nüfus artışı, kirlenme ve yıllık yağış ortalamasının dünya ortalamasından düşük olması gibi nedenlerden ötürü, Türkiye şu anda bulunduğu su stresli ülkeler sınıfından yaklaşık 25 yıl sonra su kıtlığı çeken ülkeler arasına girecektir.” diye konuştu.

Suyu dikkatli şekilde kullanmak durumunda olduklarını söyleyen Necati Şahin “Sularla ilgili pek çok teknik araştırmalar yapılması gerekiyor. İnşaat mühendisleri olarak su bizim ana bilim dallarımızdan birisi. Umarız bu verdiğimiz mesajlar yetkililer tarafından iyi algılanır” dedi.

 

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa