Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO BURSA’DAN OSMANGAZİ BELEDİYESİ PERSONELİNE SEMİNER

26 Şubat 2015

|

Yer:

İMO BURSA’DAN OSMANGAZİ BELEDİYESİ PERSONELİNE SEMİNER

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi (İMO) ve Osmangazi Belediyesi işbirliği ile belediye personeline Deprem Yönetmeliği ve proje denetimleri konusunda seminer verildi.

İMO Bursa ve Osmangazi Belediyesi işbirliği ile Akademik Odalar Birliği’nde düzenlenen seminer, Uludağ Üniversitesi (UÜ) İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adem Doğangün, İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Söylemez, Proje Demetim Sorumlusu Pelin Kale, İnşaat Mühendisi Mehmet Şahinkaya, Emrah Yıldız, Uğur İnal tarafından gerçekleştirildi.

İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Söylemez, Osmangazi Belediyesi ile işbirliği yapmaktan mutlu olduklarını belirterek, seminerin amacının tüm belediyelerde projelere aynı şekilde bakılması ve eksikliklerin bu yönde belirlenmesi olduğunu söyledi. Söylemez,  İMO Bursa olarak projelerin denetiminde standardı yakaladıklarını kaydetti.

PROJELERDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER ANLATILDI

Etkinlikte, STA-4 CAD, Probina Orion, İDE-CAD betonarme programlarında çıktıların nasıl okunacağı ile ilgili bilgilerin verilmesinin ardından, İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Söylemez ve Proje Demetim Sorumlusu Pelin Kale, Oda’nın projelerde nelere dikkat ettiğini, en çok hangi noktalarda sıkıntı yaşandığını aktardı.

TAŞIYICI SİSTEM KARARLI, RİJİT VE DAYANIKLI OLMALI

UÜ. İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adem Doğangün ise, Deprem Yönetmeliği’ne göre yapı tasarımı hakkında bilgi verdi. Deprem Yönetmeliği’nin, Türk Standartlarına, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Genel Teknik Şartnamesine uyulmasını istediğini vurgulayan Prof. Dr. Doğangün, yönetmelikte en fazla TSE 500- TSE 498 gibi standartlara dikkat ettiklerini kaydetti. Yönetmeliğe göre taşıyıcı sistemi tasarlarken kararlı, rijit ve dayanıklı olmasının istendiğini ifade eden Prof. Dr. Doğangün, “Binalar rijit olmazsa çok fazla salınım yapacak ve bina hasar görecektir.  Dayanıklılık ne kadar yüke karşı koyabildiğini gösteriyor. Kararlı olması ise kolonların, taşıyıcı sistemin narin olmaması, burkulmanın olmaması anlamına geliyor. Binanızı rijit yapmazsanız depremde hasar görür, dayanıklılık olmazsa kırılabilir, kararlı değilse, ince ayaklara bağlıysa yatay ötelemelerde binanız çökebilir” dedi.

SIVILAŞMANIN OLDUĞU ALANDA ZEMİNE DİKKAT

Prof. Dr. Adem Doğangün, yönetmeliğe göre, C ve D grubu zeminlerde bölmeler için taşıyıcı sistemde tedbir almak gerektiğini ifade ederek, “D sınıfı zeminler sıvılaşmanın olduğu zeminler. Taşıyıcı sisteminiz iyi olmasına rağmen sıvılaşmanın olduğu bir zeminde, temeliniz buna uygun değil ise deprem sırasında rahatlıkla dönebilir. Bursa’da da benzer zeminlerimiz var. Yalova Yolu üzerindeki zeminlerimizin su seviyesi çok yüksek. Yapılardaki kat sayısını arttırarak o bölgeyi zorluyoruz. Bu yüzden binaların temelden dönme ihtimali ile karşı karşıyayız. Kesitleri tasarlayarak ne kadar yük taşıyacağı belirleniyor fakat zeminde emin olunamıyor. En çok sıkıntı göremediğimiz için bize zeminden gelebiliyor” diye konuştu.

DÜZENSİZ BİNALARDAN KAÇININ

Yönetmeliğin ‘düzensiz binalardan kaçının’ uyarısında bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Doğangün, burulma düzensizliği,  döşeme süreksizliği, planda çıkıntıların bulunması, zayıf kat düzensizliği, yumuşak kat düzensizliği, taşıyıcı sistemin düşey elemanlarının süreksizliğinin yapılarda yarattığı sonuçları anlattı.

seminer 5 seminer seminer2 seminer3 seminer4

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa