Wednesday, Oct. 18, 2017

İMO BURSA’DAN MESLEKİ DAVRANIŞ İLKELERİ SEMİNERİ

12 Şubat 2013

|

Yer:

İMO BURSA’DAN MESLEKİ DAVRANIŞ İLKELERİ SEMİNERİ

İMO İSTANBUL ŞUBE BAŞKANI CEMAL GÖKÇE :”İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ TEKNOLOJİYİ İNSANLA BULUŞTURAN BİR MESLEKTİR”

GÖKÇE : “KENTSEL DÖNÜŞÜM ADIYLA ŞEHİRLER UCUBE HALİNE GETİRİLMESİN”

GÖKÇE : “AKŞAM KARAR VERİP, SABAH YAPALIM MANTIĞIYLA KENTSEL DÖNÜŞÜM OLMAZ”

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, yapılaşmada estetiğin göz ardı edilmesi nedeniyle şehirlerin yaşanamaz hale geldiğini kaydederek, “Maalesef özellikle İstanbul ve Bursa gibi kentlerin estetiği kayboluyor ve bu şehirler ucube haline getiriliyor” şeklinde konuştu. Kentsel dönüşüm sürecinin planlayıcı değil, projeci bir anlayışla yapılmasını eleştiren Gökçe, “İnşaat mühendisinin, mimarın ve şehir plancılarının birlikte çalışmadığı bir kentsel dönüşüm süreci düşünülemez. Ne yazık ki, akşam karar verilip, sabah yap mantığıyla hareket edilmesini sıkça yaşıyoruz ve dönüşümü planlayıcı bir anlayışla değil projeci bir anlayışla yapıyoruz. Böyle olduğu için de İstanbul ve Bursa gibi kentlere girdiğimiz zaman ucubelerle karşılaşıyoruz” dedi.

Düzenlediği meslek içi eğitimlerle üyelerine önemli kazanımlar sağlayan İMO Bursa Şubesi, bu kez de İMO İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe’yi ağırladı. ‘Mesleki Davranış İlkeleri” konusunda bir seminer veren Gökçe, yapılarda estetik, sürdürülebilirlik ve mühendislikte etik konularına değindi.

Konuşmasında mühendisliği; “teknolojiyi insanla buluşturan meslek” olarak tanımlayan Gökçe, “Günümüz dünyasında mühendisler, yapabilecekleri hatalarla milyonlarca insanın yaşamını sıkıntıya sokabilir veya yaşamlarını tehlikeye atabilir. Bu nedenle mühendislerin; mesleki donanımları ve deneyimleri çok iyi olmalı, etik bir anlayışla kaliteli malzeme kullanmaları gerekir” dedi.

İnşaat mühendislerinin güvenli ve ekonomik yapılar yapmanın yanında estetiğe de önem vermesi gerektiğini vurgulayan Gökçe, “Bir mühendisin işi yalnızca güvenli yapı yapmak değildir. Şehri güzelleştirecek, yaşanabilir hale getirecek estetik yapılar yapabilecek nitelik de olmalıdır. Maalesef bakıyoruz ki özellikle İstanbul ve Bursa gibi kentlerin estetiği kayboluyor ve bu şehirler, estetik anlayıştan uzak yapılarla ucube haline getiriliyor” şeklinde konuştu.

GELECEK KUŞAKLAR DÜŞÜNÜLMELİ

İnşaat mühendisinin sürdürülebilirlik anlayışı içinde, kaynakları gelecek kuşakları da düşünerek kullanması gerektiğini belirten Gökçe, “Bu konuda akla doğal olarak kentsel dönüşüm süreci geliyor. Bu süreç Türkiye’nin 25 yılını 30 yılını gerçekten ilgilendiren çok önemli bir süreç olacaktır. Ancak bu süreç, yık yap anlayışı yani bir müteahhitlik anlayışı üzerine dayanıyor. İnşaat mühendisinin, mimarın ve şehir plancılarının ortaklaşa hareket etmediği bir kent olmaz. Ancak akşam karar verilip, sabah yap mantığıyla hareket edilmesini sıkça yaşıyoruz ve dönüşümü planlayıcı bir anlayışla değil projeci bir anlayışla yapıyoruz. Böyle olduğu için de İstanbul ve Bursa gibi kentlere girdiğimiz zaman ucubelerle karşılaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kentsel dönüşüme sadece can güvenliği açısından bakılmaması gerektiğini vurgulayan Gökçe, “Elbette ki kentlerimizdeki yapılara sadece deprem güvenliği çerçevesinde bakılmaz. Bir planlama mantığıyla kentlere bakarak, yıkılması gereken yapıları uzman görüşüyle tespit edip yıkmak lazım. Bu konuda yeniden planlamak ve en riskli yerlerden başlamak gerekir. Kentsel dönüşüm bölgeleri tespit edilirken bu bölgelerden çıkacak atıkların ne yapılması gerektiği noktasında çalışmalar yapılabilir ve bunu Türkiye başarabilir. Sürdürülebilirlik anlayışıyla çıkan malzemeler dönüştürebilinir ve gelecek kuşaklara yaşama hakkı verebilir” şeklinde konuştu.

Üniversitelerin inşaat mühendisliği bölümlerinde fiziki koşulların, öğrenci kontenjanı,  derslerin dağılımı ve içeriklerinde ciddi sorunlar olduğunu dile getiren Gökçe, “İnsanların can ve mal güvenliğinde rol oynayacak inşaat mühendislerinin daha iyi daha kaliteli eğitim alması gerekir. Ancak görüyoruz ki alt yapı sorunları çözülmeden neredeyse her ilimize inşaat mühendisliği açılmaktadır” dedi.

 

  

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa