Sunday, Oct. 22, 2017

İMO BURSA’DAN İNŞAAT MUHASEBESİ SEMİNERİ

13 Şubat 2015

|

Yer:

İMO BURSA’DAN İNŞAAT MUHASEBESİ SEMİNERİ

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, taahhüt işleri yapan üyelerine katkı sağlamak için ‘Taahhüt İşlerinde İnşaat Muhasebesi Kayıtları, Vergi ve SGK Uygulamaları Semineri’ düzenledi.

Seminerde, Serbest Muhasebeci, Mali Müşavir Erkan Çeziker, Ekonometrist Dr. Halil Kaya üyelere konuyla ilgili bilgilerini aktararak, sorularını yanıtladı.  İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Söylemez, taahhüt işlemleri gerçekleştiren üyelerin karşılaşabilecekleri sorunların çözümü için eğitimlerin faydalı olacağını söyledi.

İHALEDE EN ÖNEMLİ EVRAK TEMİNAT MEKTUBU

Seminerde inşaat işletmelerinde vergilendirmeyi anlatan Serbest Muhasebeci, Mali Müşavir Erkan Çeziker, Kamu İhale Kurumu tarafından gerçekleştirilen ihale ve sözleşme sürecinde yapılması gerekenleri aktardı. İhalelerin genel olarak kapalı zarf usulünde yapıldığını kaydeden Çeziker, eksik evrakı olan firmaların ihaleden men edildiğine dikkat çekti.  İhalelerde çoğunlukla en düşük teklifin kabul edildiğini belirten Çeziker, “İhaleyi aldıktan sonra en önemli evrak kesin teminat mektubudur. Projenin yapımı sırasında herhangi bir sıkıntı yaşanırsa mektubunuz nakit para yerine geçer ve Kamu İhale Kurumu kendisi bozdurup zararı tazmin etmek ister. Sözleşmede işin başlangıcı, yer teslimi öngörülmüş ise yerin teslim edildiği tarihtir. Yer teslimi belirtilmemişse sözleşmede belirtilen işin başlangıç tarihi. Hiç biri belirtilmemişse sözleşme tarihidir. İşin bitiş tarihini geçerseniz kamu kurumuna ceza ödersiniz. Bu süre çok önemli. Bu süre hava muhalefeti nedeniyle uzayabilir. Bu gibi durumlarda ihale makamı ek süre talep ettiğinizde verebilir. Projede farklılıklar istendiğinde de size ek süre verilebiliyor” dedi.

“ARA DÖNEMDE GEÇİCİ BEYANNAMEDE İŞ BİTİŞİ BİLDİRİLEBİLİR”

Taahhüt işlerinde geçici kabul süreci uygulana bildiğini dile getiren Çeziker, işin kesin kabulünün bu süre geçtikten sonra gerçekleştiğini ifade etti. Vergi beyannameleri hakkında tavsiyelerde bulunan Serbest Muhasebeci, Mali Müşavir Erkan Çeziker, “Firmalar için finansman önemli. Taahhüt firmaları yoğun kredi hacimlerinde çalışırlar. Bu yüzden ara dönemde olsa geçici beyannamede işin bittiğini bildirebilirler. Banka nezdinde rakamsal olarak gelir gözükür” şeklinde konuştu.

“YIPRANMA PAYI GİDERLERİ ÖNEMLİ YER TUTUYOR”

Taahhüt işlerinin muhasebeleştirilmesini anlatan Ekonometrist Dr. Halil Kaya, maliyet muhasebesinin en büyük sorununun genel üretim giderleri olduğunu belirterek, inşaat sektöründe yıpranma payı giderlerinin oldukça fazla yer tutuğunu söyledi. Dönem sonu işlemlerin ikiye ayrıldığını dile getiren Kaya şunları söyledi: “Muhasebe dışı envanterde sayım ve değerlendirme yapılıyor. Muhasebe içi envanterde de, muhasebe dışı envanterde belirlenen fiili durumlar ile kayıtlar arasında fark varsa düzenleniyor. Dönem gelir ve giderleri belirleniyor. Resmi nizamdan sonra bilanço ve gelir tablosunu düzenleyip dönemin hesapları kapatılıyor.”

inşaat muhasebesi 4 inşaat muhasebesi 1 inşaat muhasebesi 2 inşaat muhasebesi 3

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa