Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO BURSA YÖNETİM KURULU ÜYESİ AKSOY: “MESLEĞİMİZ HATA KALDIRMIYOR”

15 Nisan 2015

|

Yer:

İMO BURSA YÖNETİM KURULU ÜYESİ AKSOY: “MESLEĞİMİZ HATA KALDIRMIYOR”

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi, öğrencilerle mesleği tanıtmak için yaptığı buluşmaları sürdürüyor. İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Yavuz Bahadır Aksoy, inşaat mühendisliğinin sürekli öğrenmeyi ve üretmeyi sağlayan bir meslek olduğunu söyleyerek, insan hayatı söz konusu olduğu için de asla hata kaldırmadığını vurguladı. 

İMO Bursa Şubesi, Emir Sultan Anadolu Lisesi öğrencileri ile bir araya geldi. İnşaat mühendisi olma isteyen öğrenciler için dikkat etmeleri gerekenleri anlatan İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Yavuz Bahadır Aksoy, mesleğin sadece erkek öğrenciler değil kız öğrenciler içinde rahatlıkla çalışma imkanı sunduğunu belirtti. Meslek seçerken çalışabilecekleri alanları iyi incelemeleri gerektiğini ifade eden Aksoy, inşaat mühendisliğinin diğer dallarını ve çalışabilecekleri alanları aktardı.

“İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI TERCİH EDİLEN BİR MESLEK”

Aksoy, inşaat mühendislerinin iş bulmakta çok zorlanmadığını dile getirerek, “Bursa Şubemizin kayıtlı üye sayısı 3 bin 200’ün üzerindedir. Ve iş arayan üye sayımız çok az. İnşaat sektörü Türkiye’nin Bursa’nın lokomotif konumundadır. İnşaat mühendisi olduğunuzda masa başında proje hazırlayabilir ya da şantiyelerde çalışabilirsiniz. Son zamanlarda iş güvenliğinin daha fazla gündeme gelmesi ile birlikte iş güvenliği uzmanı olma şansınızda var. Türkiye’nin yükselen mesleklerinden birisi ve bu konuda ülke olarak çok açığımız var” dedi.

“MESLEĞİMİZ HATA KALDIRMIYOR”

İnşaat mühendisliğinin insan hayatını en çok etkileyen mesleklerden birisi olduğunun altını çizen Aksoy, “Mesleğin amacının sadece yapı dizayn etmek değil.  Kullanılabilir ve uygulanabilir maliyette olmasını sağlamak. Hem ekonomik, hem de güvenli yapılar inşaa etmeliyiz.  İnşaat mühendisliği mesleğinin ne kadar önemli olduğunu depremlerde gördük.  1999 Gölcük Depreminde birçok yapı insanlara mezar oldu. Bizim mesleğimiz hata kaldırır bir meslek değil. İşinizi yüzde 100 doğru yapmak zorundasınız. Yapacağınız statik hesap veya imalat hatası depremde karşımıza çıkar ve sonuçları çok ağır olur” diye konuştu.

“KENDİNİZE GÜVENMELİSİNİZ”

Meslek hayatları boyunca sürekli öğrenecekleri ve üretecekleri bir işe sahip olabileceklerini söyleyen Aksoy, inşaat mühendisinde olması gereken özellikleri şöyle aktardı: “Fen bilimleri, matematik ve fizikte başarılı olmanız gerekli. Sayısal akıl yürütme yeteneğine sahip olabilmeniz, şekiller arası ilişki kurabilmeniz lazım. Sorumluluk alabilmeniz, idare edebilen olmalısınız. Bir işi planlayabilen ve uygulamaya koyabilen yapınız olmalı. İnşaat mühendisi kendini sürekli yenilemeli, teknoloji sürekli gelişirken gerisinde kalamazsınız. Liderlik vasfına sahip olmalı ve her meslek için kendinize güvenmeniz lazım. Güven işin yarısını yapmak demektir.”

mesleki tanıtım (1) mesleki tanıtım (2) mesleki tanıtım (3)

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa