Wednesday, Oct. 18, 2017

İMO BURSA, TSUNAMİYE DİKKAT ÇEKTİ

30 Nisan 2011

|

Yer:

İMO BURSA, TSUNAMİYE DİKKAT ÇEKTİ
 DOÇ. DR. EMEL İRTEM: “BURSA’DA KIYI İLÇELERİ TSUNAMİDE ZARAR GÖREBİLİR”

 İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI ŞAHİN:

“1999 DEPREMİNDEN ÖNCE YAPILAN BİNALAR MERCEK ALTINA ALINMALIDIR”

BURSA – Doç. Dr. Emel İrtem, Marmara Bölgesi’nde meydana gelecek bir tsunami dalgasının kıyı ilçelerdeki yerleşimlere zarar verebileceğini vurguladı.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi tarafından düzenlenen ‘Tsunami ve Tsunami’ye Karşı Kıyı Koruma Önlemleri’ konulu seminere katılan Balıkesir Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel İrtem, Marmara Denizi’nde meydana gelecek depremde tsunami oluşma tehlikesinin çok fazla olmamakla birlikte, kıyılardaki yerleşimin zarar görme olasılığının bulunduğunu açıkladı.

Denize kıyısı olan bölgelerde sahil şeridinde sık bir yapılaşmanın bulunmasından dolayı herhangi bir tsunamide maddi zararların oluşabileceğini kaydeden İrtem şöyle konuştu: “Marmara Denizi’nde ciddi bir tsunami tehlikesi yok. Ancak maalesef bizim kıyılarımızda çok sık bir yapılaşma var. Yani kıyının hemen dibinde binaların yapıldığını görüyoruz. Bu da 1-2 metrelik tsunami de bile maddi zararların meydana gelmesine neden olabilir. Ancak ciddi bir tehlikenin olmayacağına inanıyoruz.”

ŞAHİN; “HALKIMIZI UYARMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin ise bu seminerin yapılmasını bir yıl önceden kararlaştırdıklarını belirterek, Japonya’da meydana gelen felaketten herkesin ders alması gerektiğinin altını çizdi. Türkiye’de Akdeniz’in batısı ile Ege’nin güneyinde tsunami tehlikesi mevcut olduğunu açıklayan Şahin, Marmara bölgesinde tehlike olmamasına rağmen 1999 depreminde Değirmendere’de yapıların kıyıya yakınlığından dolayı ciddi zararların meydana geldiğini ifade etti. Türkiye’de yapı denetimi bulunan bölgelerde 1999 yılından sonra yapılan binaların daha güvenli olduğuna işaret eden Şahin, “Ülkemizde özelikle 1999 yılından önce yapılan binalar ile kaçak ve çarpık yapılaşma sonucu yapılan binalarda ciddi sıkıntılar mevcut. Bizler İMO Bursa Şubesi olarak konuyu sürekli gündeme taşıyoruz. Depremde önlem alınması için halkımızı uyarmaya devam edeceğiz” dedi.

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa