Sunday, Oct. 22, 2017

İMO BURSA ŞUBESİ’NDEN VALİ HARPUT’A TEŞEKKÜR

03 Şubat 2009

|

Yer:

İMO BURSA ŞUBESİ’NDEN VALİ HARPUT’A TEŞEKKÜR

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN, “SAYIN VALİMİZ İLK ÖNEMLİ ADIMI ATTI. DEVAMINI DA BEKLİYORUZ…”

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN, “RUHSATSIZ YAPILAŞMAYA KARŞI DENETİMLER İNŞAAT AŞAMASI ÖNCESİNCE BAŞLAMALI”

BURSA- Bursa’nın en büyük sorunlarından olan ve özellikle her seçim öncesi büyük artış gösteren kaçak yapılaşmayla ilgili Vali Şahabettin Harput’a tarafından yayınlanan genelge İMO Bursa Şubesi tarafından memnuniyetle karşılandı.

Kaçak yapıyla mücadele için yayımladığı genelgeyle belediyeleri ve vatandaşları uyaran Vali Harput, 1. derece deprem kuşağında yer alan kentte alınan önlemlere rağmen ruhsatsız yapılaşmanın devam ettiğini vurguladı. Harput, 3194 Sayılı İmar Kanunu`nun ve 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu`nun ilgili maddeleri gereğince kaçak yapı yapan, görev alan ve yetkisi itibariyle göz yuman kurum sorumluları hakkında cezai yaptırımlar uygulanacağını da hatırlattı.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, “Önceki gün yönetim kurulu üyelerimizle birlikte ziyaret ettiğimiz sayın Valimize, Bursa’da Kaçak Yapılaşma Raporu’nu ve çözüm önerilerimizi de sunmuştuk. Vali Şahabettin Harput’un görüşmemizin hemen ardından harekete geçmesi bizim için memnuniyet ve umut verici. İMO olarak, Bursa adına gösterdiği duyarlılık nedeniyle kendisine teşekkürlerimizi sunuyoruz” açıklamasını yaptı.

Başkan Necati Şahin, seçim ortamına girilmesiyle birlikte kaçak yapılaşmanın adeta patladığına dikkati çekerek, kaçak yapılaşmayla mücadelede belediyelerin cesur davranmasının yanı sıra beton santrallerinin ve inşaat malzemeleri satan kuruluşların da denetim altına alınması gerektiğini vurguladı.

Kamuoyuyla da paylaştıkları Bursa’da Kaçak Yapılaşma Raporu’ndaki tespitlerinin ve önerilerin tüm yetkililer tarafından dikkate alınmasını talep eden Şahin, “Kaçak yapılaşmayla mücadele, yapının temel aşamasından başlamalı. Kaçak yapı yapılmadan önce engellenebilirse ciddi bir önlem alınmış olur. Bu konuda Valimiz Şahabettin Harput’tan özellikle beton santrallerinin denetimi konusunda destek bekliyoruz. Santralden çıkan kamyonların betonu nereye döktüğünün denetlenmesi gerekli. Ruhsatsız yapılara inşaat malzemesi satan firmalar da gözetim altına alınmalı” dedi.

NECATİ ŞAHİN, “BAŞKAN ADAYLARI KAÇAK YAPILAŞMAYLA İLGİLİ NET DURUŞLARINI AÇIKLASINLAR”

Yerel yönetimlerin yaklaşan seçimler öncesinde kaçak yapılaşmayla mücadele konusunda irade kaybı yaşadığını belirten Şahin; “Belediyelerin kaçak yapılaşmayla mücadele konusundaki iradesizlik yaşadığını üzülerek görüyoruz. Bursa’nın derme çatma bir köy olarak inşa edilmesine ve olası bir depremde ağır kayıplar yaşamasına oy kaygıları nedeniyle göz yumamayız. Belediye Başkan Adayları da kaçak yapılaşmayla ilgili duruşlarını net olarak ifade etmeliler. Şehrin tüm dinamikleri kaçak yapılaşmayla ilgili olarak tek vücut olabilirse, mücadelemiz başarıya ulaşacaktır. Valimiz sayın Şahabettin Harput, bu konuda ilk adımı atmıştır” ifadelerini kullandı.

Vali Şahabettin Haput’tan bu adımların devamını beklediklerinin altını çizen Şahin, Vali Harput’un belediye başkanlarını acilen biraraya toplayarak alınacak önemlerle ilgili toplantı yapmasını isteyen İMO Bursa Şubesi Başkanı Şahin, Çalışma Bakanlığı ve SGK müfettişlerinin de ruhsatsız inşaatlarda çalışan işçileri denetlemeleri çağrısında bulundu.

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa