Tuesday, Sep. 19, 2017

İMO BURSA ŞUBESİ’NDEN ‘ULAŞTIRMA PLANLAMASI’ TOPLANTISI

05 Haziran 2012

|

Yer:

İMO BURSA ŞUBESİ’NDEN ‘ULAŞTIRMA PLANLAMASI’ TOPLANTISI

İMO BURSA ŞUBESİ’NDEN ‘ULAŞTIRMA PLANLAMASI’ TOPLANTISI…
PROF. DR. HALUK GERÇEK: KENT MERKEZLERİ MOTORLU TAŞIT TRAFİĞİNDEN ARINDIRILMALI
GERÇEK: BURSA’DA 2030 YILINDA 1000 KİŞİYE DÜŞEN OTOMOBİL SAYISI 140’LARI BULACAK

Bugüne kadar ulaşım planlamalarında kentlerin, otomobil kullanımına uydurulmaya çalışıldığını belirten Bursa Ulaşım Ana Planı Danışmanı Prof. Dr. Haluk Gerçek, yapılması gerekenin otomobil kullanımının kentlere uyarlanması olduğunu söyledi.
Bursa ulaşımının geleceğini şekillendirecek plan olan Bursa Ulaşım Ana Planı, İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi tarafından düzenlenen ‘Ulaştırma Planlaması’ seminerinde mercek altına alındı. İstanbul Teknik Üniversitesi Ulaşım Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi ve Bursa Ulaşım Ana Planı Danışmanı Prof. Dr. Haluk Gerçek’in konuşmacı olarak katıldığı seminerde, çalışmaları 1,5 yıldır devam eden Bursa Ulaşım Ana Planı’nın geldiği nokta değerlendirilirken, 2030 yılına göre hazırlanan planın ayrıntıları Bursalı inşaat mühendisleriyle paylaşıldı.

Ulaştırmanın temel amacını insanların, ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetlere etkin erişimini sağlamak olarak tanımlayan Prof. Dr. Haluk Gerçek, ulaştırma planlamasının genel hedefini bu erişim ve hareketliliğin gereksinimlerinin karşılanması için gerekli planlamayı yapmak olarak nitelendirdi. Sürdürülebilir ulaştırmanın ve dengeli ulaştırma sisteminin; arazi kullanımının planlanması, özel araç kullanımının kısıtlanması ve toplu taşıma sisteminin geliştirilmesi olmak üzere 3 temel taşı bulunduğunu belirten Prof. Dr. Gerçek, “Ancak tutarlı çözümler başarılı olabilir. Bu noktada kent merkezleri mümkün olduğunca motorlu taşıt trafiğinden arındırılmalı, yaya ulaşımına daha fazla yer verilmeli. Kentlerin yaşam kalitesini arttırmak için otomobil kullanımını mümkün olduğunca azaltmalıyız. Çünkü otomobiller kentleri öldürüyor” dedi.
ULAŞIM PLANLAMASINDA OTOMOBİL KULLANIMI KENTE UYARLANMALI
Kentsel planlamayla, ulaşım planlamasının birbiriyle entegre yürümesinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Gerçek, eldeki kaynakların doğru, uygun ve optimum kullanılması gerektiğine işaret etti. Ulaşım planlamalarının birincil hedefinin trafiği çözmek değil, insanların ihtiyaç duydukları alanlara erişebilmelerini sağlamak olduğunu kaydeden Gerçek, “Bugüne kadar ki planlarımızda maalesef kentleri otomobillere uyarlamaya çalıştık. Halbuki yapılması gereken otomobil kullanımının kentlere uyarlanması olmalıydı” diye konuştu.

ULAŞIM SİSTEMİ KENT MAKRO FORMUNU BİÇİMLENDİRİYOR
Ulaşım sistemlerinin kent makro formunu biçimlendirdiğini hatırlatan Gerçek, bu konudaki sözlerine şöyle sürdürdü:
“Bursa Ulaşım Ana Planı’nda, Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Gemlik, Mudanya, Gürsu ve Kestel olmak üzere 7 merkez ilçede nüfus 2010 yılına göre 1 milyon 905 bin dolaylarında. Bu rakamın 2020 yılında 2 milyon 661 bin, 2030 yılında da 3 milyon 56 bine ulaşmasının bekleniyor. Öte yandan 2010 verilerine göre 1000 kişi başına düşen otomobil sayısı 113 iken, bunun 2030’lu yıllarda 140’ları bulacağını tahmin ediliyor. Ayrıca Bursa’da trafiğin en fazla zorlandığı saatler de 18.00-19.00 arası. Ulaşım sistemini kurgularken bu verilerin yanında hangi noktalar arası istek olduğunu da dikkate alıyoruz.”Bursa’da yolculukların yüzde 43’ünün 10 dakikadan az sürdüğünü ve çoğunlukla yaya yolculukları olduğunu aktaran Gerçek, diğer yandan binek otomobillerin yüzde 16.6, taksilerin 0.4, toplu taşıma araçlarının 25.1, servis otobüslerinin 15.2 ve bisiklet kullanım oranlarının da yüzde 0.5 civarında olduğunu dile getirdi.

BURSA ULAŞIM ANA PLANI’NDA YAYA-BİSİKLET KULLANIMININ GELİŞTİRİLMESİ HEDEFİ VAR
Prof. Dr. Gerçek konuşmasında Bursa Ulaşım Ana Planı’nın genel ilkelerini şu şekilde sıraladı:
“Kentin gelişmesine uygun olarak uzatılacak olan Hafif Raylı Sistemin kuzey-güney yönünde tramvay, otobüs ve minibüs hatlarıyla beslenmesi.  Uygun aktarma ve otopark alanlarını planlayarak toplu taşıma sisteminin kullanımının teşvik edilmesi. Kent merkez bölgesi ve çevresinde otopark kapasiteleri oluşturularak özel araçların merkez bölgelere girişlerinin azaltılması ve yaya-bisiklet kullanımının geliştirilmesi.”

İNSANLAR AKTARMA YAPMAYA TEŞVİK EDİLECEK
Bugün itibariyle kent merkezinde birbirine paralel onlarca hattın yer aldığını ve bunun kabul edilebilir bir durum olmadığını açıklayan Haluk Gerçek, ilerleyen dönemde temelin Bursaray olacağını ve bunun tramvay ve otobüs hatlarıyla besleneceğini belirterek, “Birbirine paralel hatlar mümkün olduğunca azaltılacak ve insanlar aktarma yapmaya teşvik edilecek. Aktarmaların tarife, zaman ve fiziksel entegrasyon açısından da kolay ve ekonomik olması şart” ifadelerini kullandı.Bugün itibariyle Bursa’ya 2 saatte ulaşabilecek nüfusun 4.5 milyon, 4 saatte ulaşabilecek nüfusun da 28.3 milyon dolaylarında olduğunu bildiren Gerçek, İstanbul-İzmir otoyol projesi, Körfez geçişi, hızlı tren ve Çanakkale Boğazı köprü projelerinin hayata geçirilmesinin ardından Bursa’ya 2 saatte 18.4 milyon, 4 saatte de 35 milyon kişinin ulaşabileceğini kaydetti.Prof. Dr. Haluk Gerçek son olarak kurumların, paydaşların ve kentte yaşayanların görüşlerinin ve önerilerinin göz önüne alınmasının sağlıklı bir ulaştırma planlamasının hazırlanmasında şart olduğunu sözlerine ekledi.


İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa