Sunday, Oct. 22, 2017

İMO BURSA ŞUBESİ’NDEN TARİHİ YAPILAR SEMİNERİ

22 Haziran 2009

|

Yer:

İMO BURSA ŞUBESİ’NDEN TARİHİ YAPILAR SEMİNERİ

PROF. DR. DOĞANGÜN, “BURSA’NIN TARİHİ YAPILARI DİKKATLE İNCELENMELİ”

BURSA – Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Mimarlık Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Adem Doğangün, Bursalı inşaat mühendislerine tarihi yapıları dikkatle incelemeleri tavsiyesinde bulundu.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi tarafından gerçekleştirilen “Tarihi Yapılarda Taşıyıcı Sistem Seçimi” seminerine katılan Prof. Dr. Doğangün, inşaat mühendislerine seslenerek, “Bursa bir tarihi yapı kenti. Bu kentte bulunan eserlerdeki sağlamlık ve zarafeti bütün mühendisler örnek almalıdır” dedi

İMO Bursa Şubesi, üyelerini bilgilendirmek amacıyla düzenlediği seminerlere bir yenisini daha ekledi. Prof. Dr. Adem Doğangün tarafından verilen “Tarihi Yapılarda Taşıyıcı Sistem Seçimi” isimli seminerde, eski yapıların taşıyıcı sistemleri incelendi.

Yoğun katılımın gözlendiği seminerin ilk kısmında, eskiden yapılmış olan eserlerin tasarımcılarının dikkat ettiği unsurlar anlatılırken, ikinci kısımda ise hesaplarda dikkate alınmayan ancak yapı davranışlarını etkileyen dolgu duvarlar ayrıntılı bir şekilde ele alındı.

BURSA TARİHİ YAPI KENTİ

İstanbul’un ardından tarihi yapıların en çok Bursa’da bulunduğuna dikkat çeken Doğangün, eserlerin dikkatle incelenmesi ve güçsüz durumda bulunanlara müdahale edilmesi gerektiğini aktardı. Bursa’daki tarihi yapıların mevcut durumunu henüz inceleme fırsatı bulamadığını söyleyen Doğangün, “Çok geniş bir araştırma yapılması gerekiyor. Kent yöneticileri, Uludağ Üniversitesi yetkilileri ve meslek odaları bu konuda birleşip başarılı bir çalışma yapabilir. Umarım Bursa’da bulunan bu tarihi eser zenginliği kaybedilmeden değeri anlaşılır” diye konuştu.

 

  

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa