Sunday, Oct. 22, 2017

İMO BURSA ŞUBESİ’NDEN SİMAV’DA ‘’BİNA GÜÇLENDİRME TEKNİKLERİ’’ KONULU SEMİNER

21 Haziran 2011

|

Yer:

İMO BURSA ŞUBESİ’NDEN SİMAV’DA ‘’BİNA GÜÇLENDİRME TEKNİKLERİ’’ KONULU SEMİNER
  • SİMAV’DA DEPREMDE HASAR GÖREN BİNALARIN GÜÇLENDİRİLMESİ ELE ALINDI
  • ŞAHİN: DÜZCE DEPREMİNDE İLK YIKILAN BİNALAR YANLIŞ GÜÇLENDİRİLMİŞ BİNALAR OLDU
  • ·        PROF. DR. ADEM DOĞANGÜN: GÖSTERMELİK GÜÇLENDİRMELERLE BİNALAR DAHA TEHLİKELİ VE DAHA SAĞLIKSIZ HALE GETİRİLİYOR

SİMAV – İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Simav’daki inşaat mühendisleri için düzenlenen ‘Binaların Güçlendirme Teknikleri ile İlgili Seminer’de; “Düzce depreminde ilk yıkılan binalar yanlış güçlendirilmiş binalardı. Simav’ın bu durumdan iyi dersler çıkarması gerekir” dedi.

İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin ve Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adem Doğangün, 19 Mayıs gecesi Simav merkezli gerçekleşen depremde hasarlı olan binaların güçlendirme çalışmaları ile ilgili seminerde çeşitli konulardaki görüşlerini açıkladı.

Depremin yaşandığı Simav’da düzenlenen seminerde 7 binden fazla binanın hasar görmesinin üzerinde ciddi şekilde düşünülmesi gereken bir durum olduğunun altını çizen Şahin, binaların güçlendirmesini yapacak olan mühendis ve teknik elemanların eğitime tabi tutulması, ardından da mutlaka denetlenmesinin önemini vurguladı.

ŞAHİN: “BİZ ENGELLEYEMEDİK, SİZ ENGELLEYİN”

Şahin şöyle konuştu: “Deprem magazini yerine binaların mercek altına alınması gerektiği, orta ölçekli bir depremde hiç zarar görmemesi gereken Simav’daki binaların yüzde 50’sinden fazlasının hasar görmesi ciddi şekilde düşünülmesi gereken bir durum. Yasa ve yönetmeliklerin yeniden ele alınması ve geçmişte yapılan yanlış güçlendirme çalışmalarından dersler çıkarılması gerekiyor. TOKİ’nin yapacağı kent dokusuna uymayan yapılara kent silüetine uygun hale getirilmesi için duruş sergilemesi gerekiyor. Biz Bursa da engelleyemedik inşallah siz burada engellersiniz.’’

BİNALARI GÜÇLENDİRİYORUM DENİLEREK ÇOK İNSAN KANDIRILIYOR

Daha sonra söz alan Prof. Dr. Adem Doğangün, katılımcılara hasar gören binaların fotoğraflarını göstererek doğru güçlendirme teknikleri hakkında bilgiler verdi.

Uygulanan yanlış güçlendirme teknikleri sonucu binaların daha tehlikeli ve sağlıksız hale geldiğine dikkat çeken Prof. Dr. Doğangün, “Güçlendirme yapılıyor denilerek insanlar kandırılıyor. Halbuki güçlendirme çok önemli bir iştir. Göstermelik işler yapılarak binalar daha tehlikeli ve daha sağlıksız hale getiriliyor. Düzce’de yaşanan depremin ardından birçok binanın kolonlara kaynak yapılarak ve sıvanarak geçiştirilmesi, yanlış güçlendirme tekniklerinin uygulanması sonucu o binaların bir sonraki depremde ilk yıkılan binalar olduğunu gördük” diye konuştu.

İMO BURSA ŞUBESİ VE SİMAV BELEDİYESİ İŞBİRLİĞİ YAPACAK

Seminerin ardından Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan’ı ziyaret eden İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin ve yönetim kurulu üyeleri güçlendirme çalışmalarının denetlenmesi konusuna dikkat çekildi.

İMO Bursa Şubesi Başkanı Şahin tarafından binaların güçlendirmelerini yapacak olan İnşaat Mühendisi Proje Müellifi, Yapı Denetimci Şirketlere ve Belediye personeline İMO Bursa’da kurs düzenleyeceklerini, güçlendirme projelerinin İMO temsilciliğine, Yapı Denetimde ve Belediye’de kontrol edilerek tadilat projesi olarak ruhsata bağlanması, imalatların Yapı Denetim kuruluşlarınca denetlenmesi ve iş bitiminde kullanma iznine bağlanması konusunun Belediyenin yetki ve sorumluluğunda olduğu hatırlatıldı

Belediyenin onayı olmayan hiçbir projeye itibar etmemelerini bu konunun İMO – Yapı Denetim Kuruluşları ve Belediyelerin işbirliği ile aşılacağını belirtti.

Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan da Simav’da kaçak olarak yapılacak hiçbir imalata müsaade etmeyeceklerini ve şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada işbirliklerinin devam edeceğini belirtti.

 

     

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa