Sunday, Oct. 22, 2017

İMO BURSA ŞUBESİ’NDEN ‘KENT İÇİ ULAŞIMA TEKNİK BAKIŞ’ PANELİ

13 Şubat 2009

|

Yer:

İMO BURSA ŞUBESİ’NDEN ‘KENT İÇİ ULAŞIMA TEKNİK BAKIŞ’ PANELİ

BÜYÜKŞEHİR VE İLÇE BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINDAN ULAŞIM PANELİNE BÜYÜK İLGİ 

BURSA-İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi tarafından düzenlene ‘Kent İçi Ulaşıma Teknik Bakış Paneli’ Teyyare Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Panel’de Türkiye ve dünya kentlerindeki kent içi ulaşım modelleri ve önerileri tartışıldı.

İMO Bursa Şubesi tarafından Tayyare Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve Moderatörlüğünü Büyükşehir Belediye eski Başkanı Erdem Saker’in yürüttüğü ‘Kent İçi Ulaşıma Teknik Bakış Paneli’ne Prof. Dr. Güngör Evren, Dr. İsmail Hakkı Acar, Oktay Ekinci, Tacettin Kınay ve Müjgan Elmas panelist olarak katıldı. Kent içi ulaşımın akademik pencereden enine boyuna konuşulduğu panele birçok partinin Büyükşehir ve ilçe Belediye Başkan Adayları da katıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, “İMO Bursa Şubesi olarak Bursa ile ilgili her konuda teknik bakış açısıyla çözüm önerileri geliştirmeye çalışıyoruz. Daha yaşanabilir ve modern Bursa için hepimizin üzerine düşen sorumluluklar var. İMO olarak Bursa’nın en önemli sorunlarından biri olan ulaşım konusunu kent gündemine getirerek güncel ve bilimsel çözüm önerileri ortaya koymak istedik. Ulaşım konusunda mevcut durum ve sorunların irdelenmesi güncel ve bilimsel çözüm önerilerininin ortaya konması bu panelde temel amacımızdır. Sadece ulaşım ve karayolu trafiği değil ulaşım sektörüne en verimli şekilde katkıda bulunmaktır” dedi.

SAKER, ‘KENT İÇERİSİNE YOLLAR AÇARAK ULAŞIM SORUNUNU ÇÖZEMEZSİNİZ’

Kent içerisine yeni yollar açarak ulaşım sorununun çözülemeyeceğini savunan Bursa Büyükşehir Belediye Eski Başkanı Erdem Saker, sorunun ortaya atılacak yeni modellerle çözülebileceğine vurgu yaptı. Yapılan panel organizasyonunun Bursa’nın ulaşım stratejisine yön vereceğine inandığının altını çizen Saker, İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu’na teşekkür etti.

KINAY, ‘ULAŞIM TOPLUMSAL BİR TALEP’

Otomobillerin kenti yavaş bir şekilde öldürdüğünü dile getiren Bursa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Tacettin Kınay, “Bugünden bir şey yapılmaz, yeni düzenlemeler getirilmezse, araç trafiği özellikle de özel araçlar ve kamyonlar, sadece kentleri tahrip etmekle kalmayacak, ‘sera etkisi’ ile tüm çevrenin zarar görmesine de hatırı sayılır bir katkıda bulunacaktır” dedi. Nüfus artışının hızla yükseldiğine ve buna paralel olarak araç sayısının fazlalaştığına dikkat çeken Kınay, “ Bizlerin bir tercih yapması gerek, ya kenti tercih edeceğiz ya da otomobili. Birçok gelişmiş ülke seçimini kentlerden yana yapmıştır. Bu ülkelerde özel araç kullanımına ciddi oranda kısıtlamalar getirilmiştir” diye konuştu.

Ulaşımın toplumsal bir talep olduğunu belirten Kınay, “ Bu talep, sonucunda olumsuzlukları da beraberinde getirmiştir. Özel araç kullanımının artışı hesaplanan sayının üzerine çıkmış durumdadır. Daha az kaza, daha az trafik sıkıntısı istiyorsak; toplu taşıma araçlarını kullanmamız gerekiyor. Yeni bir yapılanma içerisine girerek toplu taşıma araçlarında kamu ve özel sektör birbirini tamamlamalı ve kalite korunmalıdır” ifadelerini kullandı.

EKİNCİ, ‘ GENÇ CUMHURİYET DEMİRYOLCUYDU’

Türkiye’deki demiryolu ağının yüzde 90’ının Atatürk döneminde yapıldığını ifade eden Kültür Bakanlığı BKTV Koruma Kurulu Üyesi ve Tarihi Kentler Birliği Danışmanı Oktay Ekinci, “Türkiye Cumhuriyeti demiryolcuydu ancak 1950’den sonra Türkiye’deki demiryollarının yeterli olduğuna karar verildi ve karayolları yapılmaya başlandı. Şu anda Türkiye ulaşımının yüzde 97’sini karayolu üzerinden sürdürüyor” dedi.

Batçıkların ulaşım sıkıntısını gidermede tercih olmaması gerektiğine vurgu yapan Ekinci, ulaşımın batçıklarla çözümsüzlüğe doğru gittiğini ve batçıkların mali olarak ülke ekonomisine ciddi zarar verdiğini söyledi. Büyükşehirlerde yaşayanların otomobil ya da kent yönünde bir tercih yapması gerektiğini vurgulayan Ekinci sözlerini şöyle sürdürdü: “ Batçıklar, ulaşımda sadece yüzde 3’lük bir rahatlama sağlarken bunun yanında akaryakıt kullanımında yüzde 11, hava kirliliğinde ise yüzde 360 oranında bir artışa neden oluyor”

Dünyada birçok şehrin ‘Yavaş Şehir Modeli’ni benimsediğini söyleyen Ekinci, ‘Yavaş Şehir Modeli’ ile birçok şehrin geleneksel yapısına döndüğünü belirtti. Dünya üzerinde 40 gelişmiş şehrin bu modeli uyguladığını hatırlatan Ekinci, alışveriş merkezlerinin mutlaka şehir dışına taşınması gerektiğini sözlerine ekledi.

PROF. DR. GÜNGÖR EVREN, ‘TOPLU TAŞIMA ÖZENDİRİLMELİDİR’

İnsanların toplu taşımaya ticari bir gözle bakmayı bırakıp kamu hizmeti olarak görmesi gerektiğini dile getiren Okan Üniversitesi Uluslararası Lojistik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güngör Evren, “Günümüzde, ulaştırma sorunlarını ağırlaştıran temel etken otomobil kullanımı dır. Kent-otomobil uyumsuzluğuna ek olarak, toplu taşıma yetersizliği  ve küçük araç yoğunluğu ulaştırma sorununun odağında yer almaktadır” diye konuştu.

Ulaştırma sorununun plansızlık, kaynak yetersizliği, koordinasyonun eksikliği, kötü yönetimden ortaya çıktığını savunan Evren, “Kentsel ulaştırmada planı yapılması gereken şey: erişebilirlik ve sürdürülebilirliktir” dedi.

Kentsel ulaştırmada yeni yollar yapmanın tıkanmanın önüne geçmeyeceğini, aksine insanların araç kullanımını özendireceği için daha da arttıracağını söyleyen Evren, talep yönetimi ile insanların talebini toplu taşımaya doğru çevirmek gerektiğinin altını çizdi.

Toplu taşımanın iyileştirilmesinin kent yöneticilerinin elindeki en güçlü silah olduğunu da ifade eden Prof. Dr. Güngör Evren, “Avrupa Kentsel Şartında kentin sağlıklı gelişimi ile otomobil arasında tercih zorunluluğu dile getirilmektedir: Ya otomobil kullanımı normalize edilecek ya da kentler ölüme sürüklenecektir” şeklinde konuştu.

EVREN, ‘DEMİRYOLU BURSA İÇİN FIRSATTIR’

Konuşmasında Bursa ile ilgili tespitleri ve önerilerini de sıralayan Evren konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bursa’nın ulaşımında ciddi bir karmaşa gözlemlenmektedir. Motorlu taşıtlardan arındırılmış bir meydan yok. Kurallara uyum noktasında da kuşku uyandıracak görüntüleri gözlemledim. Bursa ulaşımı ile ilgili acil önlemler alınması gerekmektedir.”

Bursa gibi büyük bir şehrin tren hattının bulunmamasının büyük bir eksiklik olduğunu dile getiren Evren, Bursa’nın Körfez Demiryolu hattı için tüm gücü ile seferber olması gerektiğinin altını çizdi. Demiryolu hattının Bursa için son derece önemli olduğunu ifade eden Evren, konunun toplumsal bilinç ve duyarlılık konusu olduğunu, Bursa kamuoyu’nun bu duyarlılığı göstermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

DR. İSMAİL HAKKI ACAR, ‘KATLI KAVŞAK, KATLI YOL ÇÖZÜM DEĞİL’

Trafik sorunu denildiğinde görünen sorunun trafik tıkanıklığı olarak anlaşıldığını söyleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Danışmanlık Hizmetleri Proje Müdürü Dr. İsmail Hakkı Acar, “Trafik tıkanıklığı ile uğraştıkça sonuca ulaşılamıyor. Temeline inilmediği için kentlerin değil, taşıtların hareketliliği peşine düşülüyor. Katlı yol, katlı kavşak gibi metodlar temel çözüm yolları değildir. Ulaşım talebinin doğru ve planlı bir şekilde karşılanması gerekmektedir. Eğer uygulanan yöntemler sorunları yok etmiyor, sadece günü kurtarıyorsa tekrar gözden geçirilmelidir” dedi.

İstanbul’da ulaşım sorununa çözüm olarak ‘7 tepeye 7 tünel’ projesinin getirildiğini hatırlatan Acar, “Tüp geçit projesi, katlı kavşak projeleri geçerli çözüm önerileri değildir. Yolağı talebi hızla artmaktadır. Buna bağlı olarak arzın artma durumu pek mümkün değildir. Dolayısıyla Talep ile arz arasındaki makas ger geçen gün daha da artıyor. Çok fazla yol, daha fazla trafik tıkanıklığı anlamına gelmektedir. Yoğunluk artacağı için tıkanıklık artıyor” diye konuştu.

ACAR, ‘ARAÇLARA DEĞİL, YAYALARA ÖNEM VERİLMELİ’

Yaya haklarına göre yayaların hemzemin geçitleri kullanmasının hakkı olduğunun altını çizen Acar, “Yayalar üst ve alt geçitlerden geçmeye zorlanamazlar. Avrupa Kentsel Şartı özel araçlarla seyahatin azaltılması gerektiğini belirtmektedir. Toplu taşımaya insanların teşvik edilmesini amaçlamaktadır. Dünyada değişen anlayışta önce yayaların durumu ele alınmaktadır. Paris’te, Londra’da, Newyork’ta katlı çözümler yoktur. İnsanlar hemzeminleri ve sinyalizasyonları kullanmaktadırlar. Yaşam şeklinde değişim yönünde sürekli eğitim ve öğretim sağlanmalıdır. Kent yöneticileri taşıtlara değil insanlara yönelik çözüm önerileri aramalıdırlar” şeklinde konuştu.

‘TOPLU ULAŞIM DAHA CAZİP’

Toplu ulaşım metodlarının bireysel  ulaşıma göre daha mantıklı ve kazançlı olduğunu ifade eden Acar, “Bireysel ulaşım araçları yolların yüzde 90’ını kaplarken, yüzde 17 seyahat ihtiyacına cevap vermektedir. Buna karşılık, toplu taşıma araçları yolların yüzde 7’sini kaplarken yüzde 90 civarında seyahat ihtiyacına cevap vermektedir. Bursa’da da insanların ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretilmelidir. Araçların ihtiyacı insanlardan sonra gelmelidir.

ELMAS, ‘DEMİRYOLUNDAN YARARLANAMIYORUZ’

Bursaray’ın ortaya çıkış sürecini özetleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Yol Bakım Onarım Şube Müdürü ve İnşaat Mühendisi Müjgan Elmas, Bursa kent içi ulaşım sorununun ilk olarak 1984 yılında bir Avusturya firmasının önerisiyle Hafif Raylı Sistem’in gündeme geldiğini açıkladı. Ulaşım planlamasının şehrin geleceği düşünülerek yapılması gerektiğini dile getiren Elmas, “Bursa halkının toplu taşımadan en üst düzeyde yararlandırılabilmesi için Bursa kent içi ve yakın çevre ulaşım etüdü ve toplu taşım fizibilite etüdü işler hale getirilerek günümüz koşullarına uyarlanmalı ve kullanılmalıdır” diye konuştu.

Türkiye’de demiryollarına gereken önemin verilmediğine burgu yapan Elmas sözlerini şöyle noktaladı: “Ülkemizde yıllarca otoyollara ödenen bedeller yerine öncelikli olarak bölünmüş yollara neden önem verilmediğinin ya da yük taşımacılığının tüm dünyada olduğu gibi neden demiryollarıyla yapılmadığının, demiryollarına gereken önemin neden verilmediğinin teknik olarak cevapları hiçbir uzman tarafından verilememiştir”

 

      

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa