Tuesday, Sep. 19, 2017

İMO BURSA ŞUBESİ’NDEN DEPREME DAYANIKLI ÇELİK YAPI TASARIMI SEMİNERİ

10 Ocak 2013

|

Yer:

İMO BURSA ŞUBESİ’NDEN DEPREME DAYANIKLI ÇELİK YAPI TASARIMI SEMİNERİ

İMO Bursa Şubesi’ “Depreme Dayanıklı Çelik Yapı Tasarımı” seminerine ev sahipliği yaptı.

Çelik Yapı Tasarımında Türk Deprem Yönetmeliği tarafından getirilen yeni yaklaşımlar ve hükümlerin anlatıldığı seminere İMO Bursa üyeleri yoğun ilgi gösterdi.

Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Akbaş’ın konuşmacı olarak katıldığı seminerde üyeler, yapılarda deprem etkileri, geçmiş depremlerde çelik binaların performansı, depreme dayanıklı yapı tasarımı felsefesi ve sünekliliğin önemi, deprem kuvvetlerine göre tasarım, çelik yük taşıyıcı sistemler, AISC Sismik hükümlerine ve Türk Deprem Yönetmeliği, ile LRFD ve ASD tasarım yöntemlerinin esasları konularında bilgilendirildi.

Seminerde konuşan Doç. Dr. Bülent Akbaş, özellikle 17 Ocak 1994 Amerika ve 17 Ocak 1995 Kobe depremlerinin birçok çelik binadaki birleşimlerde beklenmedik kırılmalara yol açtığını söylerken depremlerin ardından yapılan kapsamlı deneysel ve analitik çalışmaların çelik yapıların depreme dayanıklı tasarımında yeni yaklaşımların oluşmasına ve yönetmelik hükümlerinin de değişmesine neden olduğunu söyledi.  Türkiye’de ise çelik binaların tasarımı konusunda 2007 yılında yayınlanan Afet Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkındaki Yönetmelik’in belirleyici olduğunu ifade eden Akbaş “Ülkemizde 2007 senesinde yayınlanan Afet Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkındaki Yönetmelik’in Çelik Binaların Tasarımı ile ilgili bölümünde de çelik bina tasarımında dünyada izlenen en ileri yaklaşımları mühendislerimizin uygulamasına sunmuştur. Türk Deprem Yönetmeliği (TDY) nin Çelik Binaların Tasarımı ile ilgili bölümünün ülkemiz mühendisleri tarafından doğru bir şekilde uygulanabilmesi için doğru bir şekilde anlaşılabilmesi gerekmektedir.” diye konuştu.

 

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa