Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO BURSA ŞUBESİ`NDE MESLEĞE HAZIRLIK KURSLARI BAŞLADI

07 Ekim 2015

|

Yer:

İMO BURSA ŞUBESİ`NDE MESLEĞE HAZIRLIK KURSLARI BAŞLADI

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi`nin üyelerine düzenlediği Mesleğe Hazırlık Kursu söyleşilerle başladı. ‘Meslek Hayatımızdaki Yetki Belgelerimiz, Özlük Haklarımız ve Etik Kurallar` konulu söyleşiyi gerçekleştiren İnşaat mühendisi Fatma Akpancar, toplum gözünde mesleğin itibarsızlaştırılmaması gerektiğini belirterek, “Mesleğimize sahip çıkmalıyız” dedi.

İMO Bursa Şubesi`nin yeni mezun olan üyelere ve inşaat mühendisliği bölümü son sınıf öğrencilerine yönelik düzenlediği Mesleğe Hazırlık Kursu kapsamında, İnşaat Mühendisi Fatma Akpancar ve Şehir Plancıları Odası eski Bursa Şube Başkanı Füsun Uyanık tarafından ‘Meslek Hayatımızdaki Yetki Belgelerimiz, Özlük Haklarımız ve Etik Kurallar, Kentsel Dönüşüm, İmar Kanunu ve İlgili Yönetmelikler` başlıklı söyleşiler verildi.

Konferans salonunda başlayan eğitimlerin ilk gününde katılımcılara, inşaat mühendisliğini ve mesleki etik kuralları anlatan İnşaat Mühendisi Fatma Akpancar, inşaat mühendisliğinin mühendislik alanı en geniş mesleklerden birisi olduğunu söyledi. Ahlaki kuralların yok sayıldığı uygulamalardan kaçınılması gerektiğini dile getiren Akpancar, “Mühendislik anlamında en geniş meslek alanları makine ve inşaat mühendislerine ait. Toplum gözünde de çalışmalarımız değersizleştirildiği için farklı alanlardan bizim mesleğimize girişler kolaylaşıyor. İnşaat mühendisleri sadece imza atma yetkisi olan kişi olarak görülmemeli. ‘İmzacılık` olarak adlandırdığımız bu tür uygulamalar mesleğimizi değersizleştiriyor ve toplumda inşaat mühendisinin sadece ‘imzası bulunan kişi` olarak anlaşılmasına neden oluyor. Hepimiz mesleğimize sahip çıkar, mesleğimizi değersizleştirmezsek bunu yapamazlar” dedi.

AKPANCAR: “DÜRÜST, BAĞIMSIZ, TARAFSIZ VE GÜVENİLİR OLUNMALI”

Meslek adamlarının kusurları karşısında kamu vicdanının çok fazla tepki göstermemesi, ilgisiz kalması nedeniyle yanlış uygulamaların devam ettiğini ifade eden Fatma Akpancar, “Mühendisler ve mimarların, topluma, doğaya, çevreye,  işveren ve müşteriye, mesleğe ve meslektaşlarına, birey olarak kendilerine sorumlulukları vardır. Meslek adamlarının işlerini yaparken dürüstlüğü, bağımsızlığı, tarafsızlığı, güvenilir olmayı ve mesleki yeterliliği dikkate alan meslek ahlakları bulunmalı. Meslek grupları ne kadar örgütlü olurlarsa mesleki etik o kadar ileri götürülür ve toplum katında da önemli ölçüde saygınlık kazanır” diye konuştu.

Akpancar, daha sonra inşaat mühendislerinin meslek hayatları boyunca karşılaşacakları belgeler ve düzenlemeler sırasında dikkat etmeleri gerekenleri aktardı.

UYANIK: “15 GÜN İÇİNDE İTİRAZ EDİLEBİLİR”

Şehir Plancıları Odası eski Bursa Şube Başkanı Füsun Uyanık da, 3194 sayılı İmar Kanunu ve 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun`un getirdiği zorunluk hakkında bilgi verdi. Uyanık, 6306 sayılı kanunla başlayan kentsel dönüşümde riskli yapının nasıl tespit edildiğini şöyle anlattı: “Riskli yapı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, belediyeler, il özel idareleri veya Bakanlıkça lisanslandırılacak kurum ve kuruluşlara tespit ettirebilirler. Riskli olduğu tespit edilen yapılar, tespiti yapanlar tarafından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bildirilir. Riskli yapı tespitine karşı tebligat tarihinden itibaren 15 gün içinde riskli yapının bulunduğu yerdeki müdürlüğe dilekçe ile itiraz edilebilir. Aksi takdirde tebligat tarihinden itibaren idarece 60 günden az olmamak üzere belirlenen süre içinde yapının yıktırılması gerekir. Riskli yapı tespitine itiraz edilirse, üniversitelerden bildirilen dört üye ile en az ikisi inşaat mühendisi olmak üzere Bakanlık teşkilatında görev yapan üç üyeden oluşan teknik ekip tarafından değerlendirilir. Riskli yapı tespitinin, itiraz üzerine değişmesi halinde, durum tapu müdürlüğüne bildirilir.”

“RİSKLİ YAPI 60 GÜN İÇİNDE YIKILMALI”

Riskli yapının 60 gün içinde yıkılması gerektiğini, yıktırılmaması halinde Bakanlık tarafından yıktırıldığını kaydeden Füsun Uyanık, yıkımın ardından yapı sahipleri arasında oybirliği ile anlaşılma sağlanmaya çalışıldığını bunun sağlanamaması durumunda ise en az üçte iki çoğunluk ile karar verildiğini söyledi. Çoğunluğun sağlanamaması durumunda arsa paylarının Bakanlık tarafından belirlenen rayiç bedel üzerinden açık arttırma ile satışa çıkartıldığını belirten Uyanık, satışın gerçekleşmemesi durumunda Bakanlık tarafından itiraz eden kat maliklerine bedelin ödendiğini sözlerine ekledi.

KURSLAR İKİ HAFTA BOYUNCA DEVAM EDECEK

İki hafta sürecek olan Mesleğe Hazırlık Kursu kapsamında 4 ayrı gruba, proje eğitim, geoteknik, şantiyede iş güvenliği ve iş sağlığı seminerleri ve proje okuma-düzenleme, metraj- hakkediş hazırlama, statik proje çizimlerinde bilgisayar kullanımı eğitimleri verilecek. Kurs sonunda katılımcılar sertifikalarını almaya hak kazanacaklar.

6 4 5 1 2 3

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa