Monday, Sep. 25, 2017

İMO BURSA ŞUBESİ’NDE GENEL KURUL HEYECANI

03 Mart 2012

|

Yer:

İMO BURSA ŞUBESİ’NDE GENEL KURUL HEYECANI

İMO BURSA ŞUBE BAŞKANI NECATİ ŞAHİN: BURSA’YA ÖZEL KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI ŞART!

NECATİ ŞAHİN: MESLEKİ İHTİYAÇLARIMIZI KARŞILAYAN BİR YASA İSTİYORUZ…

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi 12’inci Olağan Genel Kurulu Bursa Akademik Odalar Birliği’nde (BAOB) yapılan açılış konuşmalarıyla başladı. İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Necati Şahin, yaptığı açılış konuşmasında Bursa’nın modern ve estetik bir anlayışla yeniden inşa edilmesi için tüm yetki sahiplerini göreve davet ederken, kaçak ve çarpık yapılaşmayı önlemek için Bursa’nın Özel Kentsel Dönüşüm Yasası’nın çıkartılmasının şart olduğunu söyledi.

BAOB Oditoryum Salonu’nda gerçekleştirilen İMO Bursa Şubesi 12’inci Olağan Genel Kurulunun Divan Başkanlığına Uludağ Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adem Doğangün, Divan Başkan Yardımcısı Tahsin Kul, Divan Başkan Yardımcısı Abdullah Atlıman, Saymanlıklara Sezai Özokutanoğlu ile Mehmet Sakallıoğlu seçildi.

12’inci Olağan Genel Kurul’un ilk gününe AK Parti Bursa Milletvekilleri Mustafa Öztürk, Bedrettin Yıldırım ve İsmet Su, CHP Bursa Milletvekilleri Turhan Tayan, Sena Kaleli, Kemal Ekinci, Aykan Erdemir, MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ödünç, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa Barosu Başkanı Zekeriya Birkan, BTSO OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Uğur, AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın, AK Parti Nilüfer İlçe Başkanı Alpaslan Yıldız, DSP Bursa İl Başkanı Necmettin Şengül, Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Nizamettin Kaya, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO)Bursa Şube Başkanı Ufuk Ay, Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Engin Er, Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Ali Uluşahin, Ziraat Odası Bursa Şube Başkanı Ertuğrul Aksoy, Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanı Murat Arabacı ve İMO üyeleri katıldı.

Bursa ulusal demiryolu ağına bağlanmalı

Açılış konuşmasında modern bir Bursa vurgusu yapan İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, estetik anlayışla yeniden inşa edilecek bir Bursa’da İnşaat Mühendisleri olarak ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını belirtti.

“Kentimiz ülke demiryolu ağlarına bağlanmalıdır” diyen Necati Şahin, “En önemli alternatif ulaşım şekli olduğunu düşündüğümüz demiryolu ulaşımı henüz ilimizde yoktur. Özellikle yük taşımacılığı açısından son derece önemli olan demiryolu ulaşımının Ulaşım Master Planı yapılırken dikkate alınması gerektiği açıktır. Ülkemizdeki ekonomik gelişmelere paralel devlet eliyle yapımı üstlenilen yüksek hızlı tren çalışmaları tüm gayretlerimize rağmen Bursa’ya hala getirilememiştir. İstanbul-Ankara, İstanbul-İzmir güzergâhları arasında son derece önemli bir kavşak olan Bursa, bu konumunu gerektiği ölçüde ortaya koyamamıştır. Bütün uğraşlarımıza rağmen Körfez geçiş köprüsündeki hızlı tren hattının iptal edilmesiyle Bursa’ya gelmesi planlanan yüksek hızlı tren hattı tali bir hat durumuna düşürülmüştür. Bu yanlış kararlarda otoyol lobisinin faaliyetleri göz ardı edilmemelidir” diye konuştu.

Merkezi yönetim anlayışının, yerinden yönetim anlayışına dönüşmesi gerektiğinin altını çizen Şahin, “İMO, kamu kurumu niteliğinde mesleki bir sivil toplum örgütüdür, önceliği ülke kalkınmasına katkı koymak, topluma karşı taşıdığı sorumlulukları yerine getirmek, üyelerinin sorunlarını çözmek olmalıdır. Gelecek dönemde bu sorumlulukların yerine getirilmesi için çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam edecektir.” dedi

Mesleki bir yasa istiyoruz

Mühendislerin özlük hakları konusunda gerekli yasal düzenlemelerin bir an önce gerçekleşmesi gerektiğinin altını çizen Necati Şahin, 58 yıl önce o günün şartları doğrultusunda çıkarılan meslek yasasının bugünün ihtiyaçlarını karşılayamadığını belirterek mesleki yeterliliği esas alan yeni bir mühendislik yasasının hazırlanması için çalışacaklarını belirtti. Yetkin mühendislik sisteminin oluşturulmasını ve meslek odaları tarafından belgelendirilmesini çağın gereksinimlerini karşılayacak mühendislik hizmetlerinin üretimi açısından bir gereklilik olarak gördüklerini söyleyen Şahin, yetkin mühendisliğin yasal bir çerçeveye oturtulması ve kurumsallaşması için çalışacaklarını ifade etti.

Milletvekillerinden başarı dilekleri

Birer selamlama konuşması yapan AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, Bedrettin Yıldırım, MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman, CHP Bursa Milletvekilleri Turhan Tayan, Kemal Ekinci, Aykan Erdemir, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ödünç, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa Barosu Başkanı Zekeriya Birkan, DSP İl Başkanı Necmettin Şengül, Jeoloji Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Engin Er de oda seçimlerinin hayırlı olması temennilerinde bulunurlarken, seçilecek yeni yönetime başarı dileklerini ilettiler.

İMO Genel Kurul’una yarın gerçekleştirilecek seçimlerle devam edilecek.

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa