Tuesday, Sep. 19, 2017

İMO BURSA ŞUBESİ VE ŞEHİR PLANCILARI ODASI BURSA ŞUBESİ; BURSA’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUSUNUN KARMAŞA HALİNE GELDİĞİNİ AÇIKLADI

19 Haziran 2013

|

Yer:

İMO BURSA ŞUBESİ VE ŞEHİR PLANCILARI ODASI BURSA ŞUBESİ; BURSA’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUSUNUN KARMAŞA HALİNE GELDİĞİNİ AÇIKLADI

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, Bursa’da yapılacak kentsel dönüşümün amacından saptığını söyleyerek, Yıldırım’da hayata geçirilecek kentsel dönüşüm projesinin bölge halkını göçe zorlamaya yönelik olduğunu vurguladı.

Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi ile birlikte düzenlenen basın toplantısında konuşan İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, Bursa’da kentsel dönüşüm çalışmalarının karmaşaya dönüştüğünü söyleyerek, “Bursa’da son 9 yılda yapılan 50 bin kaçak yapının 30 binini sınırlarında barındıran Yıldırım’da yapılmak istenen, oradaki halkı göçe zorlamaktır. Bölgede rezidans gibi lüks binaların yapılması bölgenin sosyal ve ekonomik özelliklerine zıttır. Böyle bir planlama, bölgede oturan insanların göçe zorlanmasından başka bir durum değildir” dedi.

“BAŞKAN NİKAH ŞAHİTLİĞİ YAPIYOR…”

Özellikle Yıldırım ilçesinde projelendirilen kentsel dönüşüm çalışmalarını eleştiren Necati Şahin, “Belediye başkanı müteahhitlerle sürekli toplantı yapıyor. Bölge halkı ile müteahhitler arasındaki iletişimi kendisinin kuracağını söylüyor. Başkanın yaptığı nikah şahitliğidir. Elini taşın altına koymuyor. Diğer yandan da halkla değil sadece müteahhitlerle görüşüyor. Bu da son derece yanlıştır. “ diye konuştu.

Yıldırım Belediyesi tarafından projelendiren 7 mahallenin kentsel dönüşüm çalışmalarında bölgede şu an hiç bina yokmuş gibi davranıldığını söyleyen Şahin, “Planlara baktığımız zaman bölgede sanki şu anda hiç bina yokmuş, hiç insan yaşamıyormuş gibi bir izlenime kapıldık. Dönüşümün sosyal ayağı, ekonomik boyutu var. Planlarda bu iki konu hiç dikkate alınmamış. Ayrıca dönüşümden sonra planlama esaslarına göre 1.etapla ilgili olarak plan bütününde 10 metrekare olması gereken  yeşil alan miktarı, 5.61 metrekareye düşmüştür. Bu da ayrı bir sorun” şeklinde konuştu.

 “OLAN VATANDAŞIN HAYALİNE OLACAK…”

Yıldırım kentsel dönüşüm projesinde eve karşı ev verileceği sözünü hatırlatan Necati Şahin, 5 kat 100 metrekare evi olan vatandaşımıza 40 metrekareden 5 daire, 4kat 100 metrekare evi olan vatandaşımıza 41 metrekareden 4 daire, 3 kat 100 metrekare evi olan vatandaşımıza 44 metrekareden 3 daire, 2 kat 100 metrekare evi olan vatandaşımıza 48 metrekareden 2 daire, 1 kat 100 metrekare evi olan vatandaşımıza 62 metrekareden 1 daire, 100 metrekare arsası olan vatandaşımıza ise 27 metrekareden 1 daire düşmektedir. Eve karşı ev sözünün tutulmayacağı apaçık ortadadır. Billboardlarda sergilenen Yıldırım Bölgesi Kentsel Dönüşüm Proje görsellerinin, daha önce Doğanbey örneğinde olduğu gibi uygulamada aynı şekilde yapılmayacağını düşünüyoruz. Kentsel dönüşüm sonrasında olan, yine vatandaşın hayaline olacak” dedi.

6306 sayılı yasada birçok boşluk olduğunu ve yasanın sulandırıldığını söyleyen Şahin, rezerv alanı bahanesiyle yeni imar alanları oluşturulmaması gerektiğini belirtti. Sanayi bölgeleri konusuna da değinen Şahin, “Sanayi bölgeleri rezerv alanı olarak kullanılabilir ve sanayi şehir dışına taşınabilir” önerisinde bulundu.

Şahin ayrıca Akpınar Kentsel Dönüşüm Projesini ve Gürsu Dışkaya Toplu Konut projesini de eleştirerek, Doğanbey’de de doluluk oranının henüz yüzde 15 olmasına rağmen trafik keşmekeşi yaşandığını sözlerine ekledi.

UYANIK: “OVAYA VURULACAK NEŞTERE KARŞIYIZ…”

Mahkeme kararlarının hiçe sayıldığı bir dönemde ovaya vurulacak neşterin her zaman karşısında olacaklarını ve tarım alanlarının imara açılması gibi hataların takipçisi olacaklarını belirten Şehir Plancıları Odası Bursa Şube Başkanı Füsun Uyanık, kentsel dönüşüm için adımların şu şekilde olması gerektiğini söyledi:

“Kentsel dönüşüm; ekonomik, toplumsal, fiziksel ve çevresel koşulları bütünleşik olarak ele almalı, kent planından koparılmadan yapılmalıdır. Mevcut imar planlarıyla oynanmadan, binaların deprem yönetmeliğine göre yenilenmesi çalışmaları devletin de verdiği destekle yaygın olarak kullanılmalıdır. Rant odaklı yaklaşımlar terk edilerek barınma ve konut hakkı – kiracılar da dahil- güvence altına alınmalı, yaşayanlar açısından sosyal bir yıkıma dönüştürülmemelidir”

Alandan bir parçanın koparılarak planlarının onaylanması “etaplama” olarak adlandırılmakta olup, bu açıklama bilimsel olmaktan tamamen uzaktır diyen Uyanık “Yıldırım İlçesinde 7 mahalleyi kapsayan yaklaşık 500 hektarlık alanda başlayan dönüşüm çalışması, alanın yalnızca yüzde 10’unu kapsayan yaklaşık 55 hektarlık alanın; 1/25000 bin, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylanmasıyla parçacıl bir uygulama sergilenmiştir. Bütüncül planlama yaklaşımından uzak bu durum, başta uygulama olmak üzere birçok açıdan sorunları da beraberinde getirmektedir” ifadelerini kullandı.

 

    

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa