Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO BURSA ŞUBESİ ÜYELERİ, BİLECİK ÇİMENTO FABRİKASINI GEZDİ

21 Nisan 2009

|

Yer:

İMO BURSA ŞUBESİ ÜYELERİ, BİLECİK ÇİMENTO FABRİKASINI GEZDİ

İMO BURSA ŞUBESİ ÜYELERİ, BİLECİK ÇİMENTO FABRİKASINI GEZDİ…

HAZIR: “TÜRKİYE’DE Kİ EN KALİTELİ ÇİMENTOYU ÜRETECEĞİZ”

 

BURSA – İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Yönetim Kurulu ve üyeler, Bilecik Çimento Fabrikası inşaatını gezerek, inşaat tekniği ve üretimle ilgili teknik bilgiler aldı.

Sönmez Holding, Karataş İnşaat, Umut İnşaat ve ENA Tekstil’in oluşturduğu konsorsiyumun, Bilecik’te faaliyete geçireceği çimento fabrikasının inşaatı tüm hızıyla sürüyor. Yenişehir ile Bilecik arasındaki Taşçılar Köyü’nde Bursalı yatırımcılar tarafından 20 Mayıs 2008’de temeli atılarak inşaat çalışmalarına başlanan Bilecik Çimento Fabrikası, yılsonunda üretime başlayacak. Yılda 1 milyon ton klinker üretim kapasiteli Bilecik Çimento Madencilik Beton Sanayi ve Ticaret AŞ’nin açılışı için bu yılın sonbahar ayları düşünülüyor. Fabrika, Türkiye’nin ihtiyacı olan çimentonun 40’ta 1’ini üretecek ve ürünün büyük bölümü ihraç edilecek.

İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, yapım aşamasında olan Bilecik Çimento Fabrikası inşaatını gezerek bilgi aldıklarını belirterek, “6 ay önce inşaatına başlanan Çimento Fabrikası inşaatını üyelerimizle birlikte gezerek, inşaat tekniği ve üretimle ilgili bilgiler aldık. Burada üyelerimizle birlikte yaşanan global ekonomik krize rağmen yatırım ve istihdama yönelik önemli bir adım atan Bursalı yatırımcıları gönülden tebrik ediyoruz” dedi.

BURSALI İŞADAMLARINDAN İSTİHDAMA KATKI…

Tesisin ülke istihdamına önemli katkıları olacağını ifade eden Bilecik Çimento Madencilik Beton Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Ali Hazır, “Civar köy ve bölgelerden her 2 konuttan 1 kişi bu tesiste çalışıyor. İnşaat tamamlandıktan sonra yine Bilecik ve civar köylerden gelen kişilerle, tesiste önemli bir istihdam yaratılmış olacak. Bu yönüyle hem çevre köylere hem de Bilecik ekonomisine ilave katkımız olacak” diye konuştu.

Çevresindeki yerleşim birimlerine de ekonomik fayda sağlayacak olan tesisin, yeşili ve çevreyi koruyan, çevre dostu bir fabrika olacağını vurgulayan Hazır, “Fabrikanın hemen yanı başında tarım yapılıyor. Bu tesis, çevre duyarlılığı bakımından baktığımızda çok önemli ve sevindirici bir örnektir” dedi.

HAZIR: “TÜRKİYE’DE Kİ EN KALİTELİ ÇİMENTOYU ÜRETECEĞİZ”
Fabrikanın 360 bin metrekare alanda kurulduğunu ve etrafının mermer ocaklarıyla çevrili olduğunu hatırlatan Hazır, “Etrafı mermer ocaklarıyla dolu olan fabrika, yılda 1 milyon ton klinker üretme kapasitesine sahip olacak. Hammadde itibariyle Türkiye’deki en kaliteli çimentoyu bu tesislerde üreteceğiz. Fabrika ve inşaat dizaynımız, mermer ve kalkerden elde edeceğimiz şekilde dizayn edildi” şeklinde konuştu.

 

  

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa