Tuesday, Sep. 19, 2017

İMO BURSA ŞUBESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN “BURSA VE KENTSEL DÖNÜŞÜM” KONULU KONFERANS BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

03 Kasım 2012

|

Yer:

İMO BURSA ŞUBESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN “BURSA VE KENTSEL DÖNÜŞÜM” KONULU KONFERANS BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

PROF. DR. BEKİR PARLAK: KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ RANTA KURBAN EDİLMEMELİ…

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI ŞAHİN: KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUSUNDA BURSA’DA BİR KARMAŞA YAŞANIYOR…

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin düzenlediği “Bursa ve Kentsel Dönüşüm” konulu konferans Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bekir Parlak’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Konferansında “Kentsel yaşam kalitesi bağlamında kentsel dönüşüm” konusunda sunum yapan Prof. Dr. Parlak, kentsel dönüşümü Türkiye’nin giriştiği en büyük toplumsal hareket olarak gördüğünü söyleyerek, “Kentsel dönüşümü rantsal bölüşüme çevirmeden, ilmi metotlarla bu dönüşümü gerçekleştirmek zorundayız” dedi.

Dönüşümün sadece bir kamu yönetimi işi olmadığına dikkat çeken Parlak, bunun sadece belediyelerin üzerine yıkılacak bir iş olmadığını ifade etti.

Dönüşümün yaklaşık 20 yıllık bir süre içinde hayata geçirileceğinin düşünüldüğünü belirten Parlak, “Dönüşümün dünyadaki başarılı örnekler paralelinde gerçekleşmesi zor; ancak bu zoru başarmak da bizim elimizde. Her şeyden önce yerel özellikler ve kent kimliklerimizi ihmal etmeden işbirliği içinde hareket ederek, tüm bireylerin katılımı, disiplinli bir uygulama, istikrarlı bir sahiplenme ile bu zoru başarabiliriz” diye konuştu.

Dünyada başarılı kentsel dönüşüm çalışmalarının hayata geçirildiğini açıklayan Parlak, “Dünyada 1945 yılında başlayan kentsel dönüşüme en iyi örnek olarak Paris ve Liverpool olarak gösterilebilir. Biz bu şehirlerdeki başarının sırrını konunun tüm aktörlerinin etkin katılımı olarak görüyoruz. İşin sırrı burada” şeklinde konuştu.

Bir diğer önemli konunun da altını çizen Parlak, “Türkiye’de kentsel dönüşümü ranta kurban etmememiz gerekiyor. Kentsel dönüşümü rantsal bölüşüme çevirmeden, ilmi metotlarla bu işi yapmak zorundayız. Eğer böyle olmazsa kentsel dönüşüm başarıya ulaşamaz” ifadelerini kullandı.

“DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI BİRBİRİNDEN KOPUK”

Konferanstan önce açıklama yapan İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin de kentsel dönüşüm konusunda Bursa’da bir karmaşa yaşandığını söyledi. Şahin, “Yıldırım Belediyesi ayrı Osmangazi Belediyesi ayrı bir çalışma yürütüyor. Büyükşehir Belediyesi’nin de konu ile ilgili bazı çalışmaları var; ancak hepsi birbirinden kopuk olarak olan çalışmalardır” dedi.

Kentsel dönüşümün bina endeksli olmasını halka yaygınlaştırılmasını istediklerini dile getiren İMO Bursa Şubesi Başkanı Şahin, “Hayali kentsel dönüşüm ile vatandaşlarımızın yanıltılmasından endişe duymaktayız. Bu konudaki çalışmalarımız doğru bir kentsel dönüşümün yapılmasını sağlamak yönündedir” şeklinde konuştu.

Dönüşümün kaçak ve çarpık yapılaşmanın fazla olduğu bazı ilçelerde öncelikle ele alınması gerektiği vurgusu yapan Şahin, “Özellikle Yıldırım, Osmangazi ilçelerimiz kaçak yapılaşmanın en yoğun olduğu yerlerdir. Nilüfer ilçemizde de yenilemelerin olması için bu yasa büyük imkanlar sunuyor. Halkın bu yasadan yararlanması gerekiyor. Alanlara yönelik çalışmalardan daha ziyade binalara yönelik çalışmalar yapılmalı” ifadelerini kullandı.

Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: “6306 sayılı afet riski alanların dönüştürülmesiyle ilgili gerek Türkiye’de gerek Bursa’da çalışmalar devam ediyor. Biz de bu kapsamda Sayın Prof. Dr. Bekir Parlak Hocamız’ı konuk ederek, bu kentsel dönüşüm sürecinde doğruları dile getirmek, yol haritasını almak, buradan çıkacak neticelerle beraber Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası olarak 13 Kasım 2012 Salı günü, geniş kapsamlı bir basın toplantısı düzenleyerek kentsel dönüşüm konusundaki yol haritasını kamuoyuna bildireceğiz.”

 

  

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa