Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO BURSA ŞUBESİ, T1 TRAMVAY HATTI PROJESİNDEKİ YANLIŞLIKLARA DİKKAT ÇEKTİ

14 Ağustos 2013

|

Yer:

İMO BURSA ŞUBESİ, T1 TRAMVAY HATTI PROJESİNDEKİ YANLIŞLIKLARA DİKKAT ÇEKTİ

– İMO BURSA ŞUBESİ, T1 TRAMVAY HATTI PROJESİNDEKİ YANLIŞLIKLARA DİKKAT ÇEKTİ…

– İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN: “PROJEDE TEKNİK, BİLİMSEL VE PLANLAMA SIRALAMASINA AYKIRI HAREKET EDİLMİŞTİR”

– ŞAHİN: “VAGON İHALESİNE GÖLGE DÜŞÜRÜLMÜŞTÜR…”

– “RAYLAR YOLLARA DEĞİL, YOLLAR RAYLARA UYARLANMIŞTIR…”

– “TRAMVAY KAVŞAKLARDA TRAFİK KEŞMEKEŞİ OLUŞTURACAKTIR…”

BURSA- Bursa’da 1/100.000 ölçekli il çevre düzeni planı ve ulaşım ana planı süreci tamamlanmadan T1 Tramvay Hattı çalışmalarının alelacele başlatılmasının yanlışlığına vurgu yapan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, “Projede teknik, bilimsel ve planlama sıralamasına aykırı hareket edilmiştir. T1 Tramvay hattı çalışmalarının her aşamasında önemli sorunlar yaşanmaktadır. Raylar yollara değil, yollar raylara uyarlanmıştır. Ulaşıma çözüm reçetesi olarak sunulan T1 Tramvay hattı, yeni trafik keşmekeşleri oluşturacaktır ” dedi.

İMO Bursa Şubesi’nin Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) Yerleşkesi’ndeki merkezinde ‘T1 Tramvay Hattı ve Perde Arkası’ konulu bir basın toplantısı düzenleyen İMO Bursa Şubesi Necati Şahin, projede yapılan yanlışları basın mensupları ile paylaştı.

T1 hattı ile ilgili Büyükşehir Belediye Meclisi’nden 1/25.000, 1/5.000, 1/1.000 planları aynı anda çıkartılarak planlama ilkelerine aykırı hareket edildiğini ve T1 tramvay hattı planlama sürecinin ciddi hukuki yanlışlıkları içerdiğini söyleyen Necati Şahin, “1992 yılında yapılan ve DLH Genel Müdürlüğü’nce onaylanan ‘Bursa Kent İçi ve Yakın Çevre Ulaşım Etüdü’ projeksiyon yılı 2012’dir. Bu etüde göre Bursa Hafif Raylı Sistemi (BHRS) 4 aşamada 55 km olarak Bursa ulaşımının omurgası olarak belirlenmişti. 2012 projeksiyonunda, saatte tek yönde yolcu talebi 16.200 yolcu/saat olan Stadyum Caddesi – Altıparmak – Heykel – Gökdere aşaması Bursa Hafif Raylı Sistemin (BHRS) delme tünel olarak yapılması planlanmıştı. Bu etüdden sonra Bursa’da 2010 yılında Bursa Ulaşım Ana Planı ihale edilmiştir. BUAP (Bursa Ulaşım Ana Planı) bitmeden, BUAP’ın yüklenicisi Dr. Brenner firmasının, Büyükşehir Belediyemizin İstanbul Teknik Üniversitesi’nde görev yapan danışman hocaları Prof. Dr. Haluk Gerçek ve Prof. Dr. Ergun Gedizlioğlu’nun sözlü ve yazılı olumsuz görüşlerine rağmen ana ulaşım aracı olmayan T1 tramvay hattı ile ilgili olarak Büyükşehir Belediye Meclisi kararı alınmış ve yazılı olarak Dr. Brenner firmasına ulaşım planına re’sen işlenmesi için tebliğ edilmiştir. Bu yanlışta özellikle ısrar edilmesinin manası zamanla anlaşılmıştır” diye konuştu.

“VAGON İHALESİNE GÖLGE DÜŞÜRÜLMÜŞTÜR…”

Büyükşehir Belediyesi’nin vagon markasının İpekböceği olacağını resmi olarak ilan ettiğini, gelecekte olacaklara ve ihaleyi kime vereceğini sıfır hata ile tahmin ettiğine dikkat çeken Necati Şahin, “Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan basın bülteninden anlaşılacağı üzere, vagon ihalesi yapılmadan hangi marka vagon alınacağı net bir şekilde belirtilerek ihaleye gölge düşürülmüştür. Sadece bununla da kalınmamış, billboard, gazete, dergi ve televizyonlara verilen ilanlarla bu ifadeler yüzlerce kez tekrar edilmiştir. Yapım ihalesi ve araç alım ihalesi Burulaş’a yaptırılmıştır. Burulaş’ın araç alımıyla ilgili yaptığı ihale şartnamesinde dünyada benzeri tramvay üreticilerinin ihaleye katılamayacağı tarzda maddeler eklenmiştir. Örneğin ihaleyi kazanmış olan firmanın özel vagon ölçüleri ihale şartnamesinde yer almıştır” dedi.

“RAYLAR YOLLARA DEĞİL, YOLLAR RAYLARA UYARLANMIŞTIR…”

T1 Tramvay Hattı projesinin teknik açıdan birçok sıkıntı doğuracağını ifade eden Necati Şahin, “DLH Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan kent içi raylı toplu taşım kriterlerinde tramvay sistemlerinde en büyük boyuna eğim yüzde 6 olarak belirlenmiştir. T1 hattı güzergahında mevcut yol kotları ve arazi yapısından dolayı yüzde 8.2 civarındaki eğimler bulunmaktadır. Bu durum eğimli istasyonlar oluşmasına, işletme maliyeti ve hızının olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Yani raylar yollara değil, yollar raylara uyarlanmıştır” şeklinde konuştu.

T1 Tramvay Hattı’nın dar bir bölgeyi kapsadığını, bu güzergahta taşıyacağı maksimum yolcu sayısının da günlük tek yönde 14 vagonla 34 bin kişi olduğunun altını çizen Şahin, “Halbuki, Heykel bölgesinin günlük tek yöndeki yolcu sayısı 304 bindir. Bu talebin ancak yüzde 10’u T1 ile karşılanabilecektir. Yapılan araç ihalesinde 6 vagon alınacağından şimdilik günde 14-15 bin kişi taşınacaktır. T1 Tramvay Hattının bugünkü projesiyle eski Santral Garaj-Heykel taksi-dolmuşların dışındaki hiçbir ulaşım türünü kaldırmaya ve Atatürk Caddesi’ni yayalaştırma konusuna olumlu hiçbir etkisi olmayacaktır” diye konuştu.

“TRAMVAY KAVŞAKLARDA TRAFİK KEŞMEKEŞİ OLUŞTURACAKTIR…”

T1 Tramvay hattından dolayı karma trafikte güvenlik tehlikesi yaşanacağını da ifade eden Şahin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tramvay öncelikli sinyalizasyon sisteminden dolayı da trafik akışında ve diğer toplu taşım türlerinde ciddi yavaşlamalar söz konusu olacaktır. T1 hattından dolayı başta Gazcılar – Cumhuriyet Caddesi – Stadyum Caddesi – Kent Meydanı girişleri olmak üzere, kavşak kesişmelerindeki trafik sirkülasyonunda sıkıntılar meydana gelecektir. Diğer yandan teknik olarak yol ortasında çift yönlü yapılması gereken tramvay hatlarının gerek İncirli Caddesi’nde gerekse yeni T1 hattında yolun sağından gitmesinden dolayı o güzergahta bulunan işyerlerinde büyük sıkıntıların yaşanacağı aşikardır. Yolun kenarından giden tramvay hatlarında; kısa süreli parklanmada, mal sevkiyatında, çöp alımında, acil ambulans girişlerinde ve yangınlarda büyük olumsuzluklarla karşılaşılacağı kaçınılmazdır. Ayrıca İncirli Caddesi’nde bir vatandaşımızın tramvay çarpması sonucu hayatını kaybetmesi ve tramvayın durma mesafesinin uzunluğu nedeniyle, topoğrafyanın uygun olmadığı bölgelerde ve yol kenarlarında yapılan tramvay hatlarında ciddi kazaların olacağını göstermektedir. Kent içinde ölümlü trafik kazalarının hemen hemen yaşanmadığı İncirli Caddesi’nde tramvaydan dolayı bir vatandaşımızın hayatını kaybetmesi özellikle T1 hattında da olası kazaların habercisidir.”

 

T1 TRAMVAY HATTI VE PERDE ARKASI (indir)

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa