Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO BURSA ŞUBESİ, MHP VE CHP BURSA TEMSİLCİLERİNİ KONUK ETTİ

23 Ekim 2012

|

Yer:

İMO BURSA ŞUBESİ, MHP VE CHP BURSA TEMSİLCİLERİNİ KONUK ETTİ

İMO BURSA ŞUBE BAŞKANI NECATİ ŞAHİN: BAZI YEREL YÖNETİCİLERİMİZ; KENTSEL DÖNÜŞÜMDE DEPREM ENDEKSLİ DEĞİL, TRİBÜNE ENDEKSLİ KARARLAR ALIYORLAR

MHP BURSA MİLLETVEKİLİ NECATİ ÖZENSOY: BURSA’YA ÇOK BÜYÜK YANLIŞLAR YAPILIYOR

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) heyeti, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi’ni ziyaret etti. İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin tarafından raylı sistemde yaşanan sorunlar ve kentsel dönüşüm hakkında detaylı bir sunumun yapıldığı toplantıya MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy,  MHP Osmangazi İlçe Başkanı Adem Dönmez, Büyükşehir, Yıldırım ve Osmangazi Belediye Meclisi üyelerinin yanı sıra çok sayıda parti yöneticisi iştirak etti.

T1 HATTI BURSA’YA YENİ BİR DAYATMA PROJEDİR

Ziyarette konuşan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Bursa’nın ulaşımında yapılan düzenlemeler ve kentsel dönüşümde ortaya çıkan problemler hakkında detaylı bir sunum yaparken, Kent Meydanı-İnönü Caddesi-Heykel-Altıparmak hattını kapsayan T1 Tramvay Hattı Projesi’yle ilgili Büyükşehir Belediyesi aleyhine açtıkları davanın sonucunu beklediklerini belirtti. Şahin “ Proje bu hattaki günlük tek yönde 304 bin yolcu talebinin, 34 binini ancak karşılayacak, atılan taş ürkütülen kuşlara değmeyecek ve mevcut trafiği de arap saçına çevirecektir.” diye konuştu.

Bursa’nın sorunlarını çözmek için kapılarının herkese açık olduğunu söyleyen Şahin, “Muhalefet partilerinin yerel meclis üyelerinin de daha katılımcı ve aktif olmasını bekliyoruz. Bizler İMO Bursa Şubesi olarak her türlü desteği vermeye hazırız. İktidar, muhalefet kapımız herkese açıktır. Bursa hepimizin…” ifadelerini kullandı.

Oda olarak kentsel dönüşüm yasasını önemsediklerini söyleyen İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, kentsel dönüşümde yanlışlıkların daha baştan yapıldığını söyledi. 6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanunun isminin yanlış konulduğunu vurgulayan Şahin, yasanın isminin afet riski altındaki alanlarının dönüştürülmesi değil, binaların ve alanların dönüştürülmesi şeklinde olması gerektiğini belirterek, “afet riski altında olan çoğunlukla alanlar değil, özellikle binalardır” diye konuştu.

DEPREM ENDEKSLİ DEĞİL TRİBÜNE ENDEKSLİ KARARLAR ALINIYOR

Şahin, Bursa’daki kentsel dönüşüm örneklerinin ibret verici olduğunu söylerken, özellikle Yıldırım Belediyesi’ nin yasayı magazinleştirmesinden yakındı. Şahin, “Şu anda kentsel dönüşümle alakalı yapılan en ciddi çalışma Yıldırım Belediyesi’nin çalışması olarak görülüyor ama onun da gerçekleşme şansı milyonda bir bile değil. Bugün Yıldırım’ın 67 tane mahallesi var. Sayın Başkan, 7 mahalleyi dönüştüreceğim diyor. Neden 7 mahalle? Öteki 60 mahalle ne olacak? Öteki mahallelerdeki insanlar risk altında değil mi? Yasa gereği çok ciddi envanter çalışması, altyapı çalışması yapmalısınız. Kentsel dönüşüm böyle hukuki ve teknik altyapısı olmayan bir şekilde magazinleştirilerek yapılmaya çalışılıyor. Deprem endeksli değil tribüne endeksli kararlar alınıyor” dedi.

Bursa’nın yeşili bitirilmeye çalışılan, kültürü, tarihi ve turizmiyle birlikte tüm değerlerinin yok edilmeye başlandığı bir şehir haline geldiğini söyleyen Necati Şahin, Gürsu’nun Dışkaya bölgesine yapılan TOKİ konutlarının kabul edilemez olduğunu belirtti. Şahin, “Gürsu’nun 17 kilometre uzağında bulunan doğa harikası Dışkaya’ ya binlerce konut yapılarak çok önemli bir mera yok edildi, sadece yolu için yaklaşık 3000 ağaç kesilerek bölgede bir doğa katliamı yapıldı”. diye konuştu.

BURSA’YA BÜYÜK YANLIŞLIKLAR YAPILIYOR

Milliyetçi Hareket Partisi Bursa Milletvekili Necati Özensoy ise, muhalefet olarak gerekenin yapılması noktasında çalıştıklarını belirterek, “Bursa’ya yapılan bu yanlışlıkların üzerinde bundan sonra neler yapılmalı, hatalar nasıl düzeltilmeli konusunda hep birlikte çalışmalar yapmamız gerekiyor” dedi. Doğanbey kentsel dönüşüm projesini eleştiren Özensoy, “Doğanbey kentsel dönüşümü konusunda soru önergesi vererek bölgede zemin etüdü yapılıp yapılmadığını TOKİ’ye sorduk, gelen cevap, projeden Osmangazi Belediyesi’nin sorumlu olduğu yönündeydi. Bu kez aynı soruyu Osmangazi Belediyesi’ne sorduk onlar da bu projenin TOKİ’ye ait olduğunu söyledi. Herkes topu birbirine atıyor ve hepimizin gördüğü gibi Bursa’ya kentleşme konusunda çok büyük yanlışlıklar yapılıyor.” diye konuştu.

Özensoy, İMO’nun çalışmalarını takdirle karşılayıp önemsediklerini kaydederken, ulaşım ve kentsel dönüşüm konularında bir araya gelip istişarelerde bulunmak adına burada olduklarını İMO’nun görüşlerini gerek TBMM’ye, gerekse yerel meclislere taşıyacaklarını belirtti.

CHP OSMANGAZİ İLÇE TEŞKİLATI İMO’YU ZİYARET ETTİ

İMO’nun bir diğer konuğu ise CHP Osmangazi İlçe Teşkilatı oldu. Son günlerin en önemli gündem maddesi olan kentsel dönüşümün ağırlıklı olarak konuşulduğu ziyarette CHP Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca, Doğanbey kentsel dönüşümünü Bursa’nın kalbine saplanmış bir hançer olarak niteledi. Kentsel dönüşüm konusunda 1996 yılından bu yana gündemde olan Tabakhaneler bölgesine de değinen Karaca, bu bölgeye kentsel dönüşüm alanıdır tabelasının dikilmesinden bu yana geçen 6 yılda bir çivinin bile çakılmadığını hatırlattı. Karaca, “Tabakhaneler bölgesi gibi şehrin merkezindeki bir yer şu an tam bir çöküntü alanı halinde duruyor. Kentsel dönüşüm alanı ilan edildi belki ama bu bölgede hala tehlikeli atıklar depolanıyor.” diye konuştu.

    

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa