Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO BURSA ŞUBESİ, KAÇAK VE ÇARPIK YAPILAŞMANIN UYDU İZLEME SİSTEMİYLE KONTROL ALTINA ALINDIĞI KOCAELİ’DE İNCELEMELERDE BULUNDU

14 Nisan 2009

|

Yer:

İMO BURSA ŞUBESİ, KAÇAK VE ÇARPIK YAPILAŞMANIN UYDU İZLEME SİSTEMİYLE KONTROL ALTINA ALINDIĞI KOCAELİ’DE İNCELEMELERDE BULUNDU

İMO BURSA ŞUBESİ, KAÇAK VE ÇARPIK YAPILAŞMANIN UYDU İZLEME SİSTEMİYLE KONTROL ALTINA ALINDIĞI KOCAELİ’DE İNCELEMELERDE BULUNDU…

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN:“BURSA İÇİN ÖZEL KENTSEL DÖNÜŞÜM KANUNU ÇIKARTILMALIDIR”

BAŞKAN ŞAHİN “NEDEN, BURSA DA KOCAELİ GİBİ OLMASIN?”

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI İBRAHİM KARAOSMANOĞLU: “KAÇAK YAPILAŞMA KARŞISINDA KARARLI TUTUM GÖSTERDİK”

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ İLYAS ŞEKER: “KUTAS İLE KOCAELİ’NDEKİ TÜM YAPILARI TAKİP EDEBİLİYORUZ”

BURSA – İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi, kaçak ve çarpık yapılaşmanın uydu izleme sistemiyle kontrol altına alındığı Kocaeli’de incelemelerde bulundu.

İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin ve Yönetim Kurulu Üyeleri, 10 yıl önceki depremin yaralarını sarmayı başaran Kocaeli’de, kaçak ve çarpık yapılaşmanın önlenmesi hedefiyle kurulan KUTAS (Kocaeli Uydu Takip Sistemi) ile ilgili brifing aldılar.

İMO Kocaeli Şubesi BaşkanıAykut Bozkurt’un da katıldığı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ndeki inceleme gezisinde, İMO yönetimi en yetkili ağızlardan aldığı bilgileri Bursa’ya uyarlamayı hedefliyor.

Bursa’nın kangreni haline gelen ve son dönemde büyük artış göstererek devam eden kaçak yapılaşmaya karşı mücadelesini kararlılıkla sürdüren İMO Bursa Şubesi, kent yöneticilerine çözüm önerilerini sunmak adına, Türkiye’ye başarılı bir örnek olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve Başkan Vekili İlyas Şeker’den dinledi.

BAŞKAN KARAOSMANOĞLU’NUN ÇALIŞMA ARKADAŞLARINA MESAJI: “KAÇAK YAPILAŞMAYA İZİN VERİRSENİZ; SİZİ ANCAK CEZAEVİNDE ZİYARETE GELİRİM…”

29 Mart yerel seçimlerinde göreve 2. kez seçilen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KUTAS projesini hayata geçirmeden önce 2,5 yıl boyunca planlama yaptıklarını ve tüm köyler dâhil olmak üzere, Kocaeli’nin üst ölçekli planlarının hazır olduğunu söyledi.

Karaosmanoğlu “17 Ağustos 1999 depreminin en acı faturasını Kocaeli halkı ödedi. O bakımdan, kaçak ve çarpık yapılaşmanın önüne geçebilmesi için popülist yaklaşımlarda bulunmadık. Aksine kararlı bir tutum gösterdik. Vatandaşlar da bizim bu kararlı tutumumuza destek oldular. Şu anda belediye sınırlarımız içinde kaçak yapılaşma oranı yok denilecek kadar azdır, yapılan varsa da kesinlikle yıkılmaktadır” dedi.

Kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesinin tek yolunun yöneticilerin kararlı tutumu olduğunun altını çizen Başkan Karaosmanoğlu, “Hiçbir zaman çalışmalarımızda seçimi düşünmedik. Göreve geldiğimden bu yana Meclis toplantılarında ve belediyedeki tüm yöneticilere her zaman şunu söyledim; “Eğer kaçak ve çarpık yapılaşmanın önünde durmaz, yanlış işler yaparsanız, sizleri ancak cezaevinde ziyaret ederim” açıklamasını yaptı.

Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, Kocaeli’nin İstanbul ile birlikte Büyükşehir’in yetki alanının İl sınırlarına kadar genişletildiği 2 pilot bölgeden biri olduğunu ve yetki ve planlama açısından bunun büyük yararını gördüklerini de ifade ederek, “Bursa Büyükşehir Belediyesi içinde aynı uygulamanın gerçekleştirilmesinin, bu tür sorunların çözümünün anahtarı olacağı kanaatindeyim” şeklinde konuştu.

BAŞKAN VEKİLİ ŞEKER, “KUTAS İLE TÜM KOCAELİ’NDEKİ YAPILARI TAKİP EDEBİLİYORUZ”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İlyas Şeker ise Türkiye’nin en büyük probleminin plansızlık olduğunu ve Kocaeli’de bunun önüne geçebilmek için depremden sonra çok çalıştıklarını dile getirdi.

Kaçak ve çarpık yapılaşmanın engellenmesi için öncelikle planlama yaparak işe başladıklarını söyleyen Şeker, “2005’teki yeni düzenlemeyle yetki alanımız il sınırlarına kadar genişlemişti. Denetimi sağlamak amacıyla, 2006 yılında Kocaeli Uydu Takip Sistemi (KUTAS) adlı projeyi hayata geçirdik. 1.5 milyon nüfuslu Kocaeli’nde bulunan toplam 240 bin binanın 400 bin fotoğrafını çektik. Bu işlemi belli aralıklarla sürekli tekrarlıyoruz ve yapılaşma değişimlerini böylece tespit etmiş oluyoruz. KUTAS, Türkiye’de bir ilin tamamının takibinin yapıldığı tek projedir” dedi.

Kocaeli’deki kaçak yapılaşmanın genelde orman ve hazine arazilerine yapıldığını anlatan İlyas Şeker, göreve geldikleri 2004’ten bu yana ise 12 ilçe belediye sınırları içerisinde toplam 560 yapıyı yıktırdıklarını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şeker, köylerde yaşayanların yapacakları inşaatlarını projelerini Belediye imkânlarıyla ücretsiz hazırlattıklarını, harç parası almadıklarını ve şu ana kadar 40 projeyi hayata geçirdiklerini belirtti.

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI ŞAHİN, “DEPREMDE KOCAELİ’DE YIKILAN YAPILARIN YÜZDE 90’I KAÇAKTI”

Bursa’nın her anlamda Kocaeli’den daha üstün bir şehir olduğunu ancak kaçak ve çarpık yapılaşmayla mücadele konusunda Bursa olarak Kocaeli’nin yanına dahi yaklaşılamadığını dile getiren İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı artık bu konuya mutlaka el atmalıdır. Neden Bursa, Kocaeli gibi olmasın? Bursa için özel “KENTSEL DÖNÜŞÜM KANUNU” çıkarılmalı ve özel rehabilite projeleri hazırlanmalıdır. Depremde Kocaeli’nde yıkılan yapıların yüzde 90’ı kaçak yapıdır. Bursa’da kaçak ve çarpık yapılaşmanın önüne geçebilmek için deprem mi yaşamamız gerekiyor? Hep birlikte Bursa’nın hukukunu korumak durumundayız”.

ŞAHİN, “ÖNCE BURSA SEVDALISI, SONRA DA KARARLI OLMAK GEREKİYOR”

İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, kaçak ve çarpık yapılaşmanın Bursa’nın kaderi olmaktan çıkmasını istediklerini, Kocaeli’deki sistemin Bursa’da da mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Şahin, “Türkiye’ye örnek olan Kocaeli’de incelemelerimizde gördük ki kaçak yapılaşmanın önüne geçmek mümkünmüş. Hep söylediğimiz ve burada da gördüğümüz gibi 2 nokta çok önemli. Birincisi, Belediye Başkanlarının popülizm yapmayarak, yanlışlara karşı dik ve kararlı durmaları gerekir. İkincisi ise Büyükşehir Belediyesi’nin en üst otorite olarak mutlaka bu mücadeleye aktif bir şekilde öncülük etmesi” dedi.

Bursa’yı yönetenlerin kaçak ve çarpık yapılaşma ile ilgili ne yazık ki net bir duruş gösteremediklerini söyleyen İMO Bursa Şubesi Başkanı Şahin, “Kaçak yapılaşmayı önlemek için ilk önce Bursa sevdalısı olmak daha sonra kararlı bir tutum göstermek gerekiyor. Büyükşehir ve ilçe belediyeleri Bursa paydasında birleşerek, bu kent suçuna karşı gerekli tavrı almalıyız ve bu yeni dönemde bunu başaracağımıza inanmalıyız. Vatandaşlarımız da kaçak ve çarpık yapılaşma konusunda mutlaka eğitilmelidir” dedi.

 

  

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa