Monday, Sep. 25, 2017

İMO BURSA ŞUBESİ, İZMİT KÖRFEZ GEÇİŞİ ASMA KÖPRÜSÜ’NE TEKNİK GEZİ DÜZENLEDİ

19 Eylül 2014

|

Yer:

İMO BURSA ŞUBESİ, İZMİT KÖRFEZ GEÇİŞİ ASMA KÖPRÜSÜ’NE TEKNİK GEZİ DÜZENLEDİ
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi üyeleri, dünyanın en büyük orta açıklıklı 4’üncü asma köprüsü özelliğini taşıyan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün inşaatına teknik gezi düzenledi.
İMO Bursa Şubesi üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen teknik gezide, üyelere Karayolları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürlüğü adına Asma Köprü Başmühendisi Erdoğan Dedeoğlu eşlik etti.
İnceleme gezisi öncesi Yalova Hersek Burnu’ndaki şantiyede gerçekleştirilen çalışmalar ile ilgili sunum yapan Erdoğan Dedeoğlu, proje kapsamında 1 Ad. Asma Köprü, 37 Ad. Viyadük 187 Ad. Alt Geçit, 66 Ad. Üst Geçit, 84 Ad. Köprü, , 727 Ad. Menfez, 3 Ad. Tünel, 26 Ad. Kavşak, 16 Ad. Servis Alanı ve 10 Ad. Bakım İşletme Tesisi’nin yapılacağını belirterek, “Yapımı devam eden asma köprü tamamlandığında, daha önce Körfez etrafında dolaşılarak 1 saat 20 dakikada alınan 90 km’lik Gebze K1 Kavşağı ile – Altınova K2 Kavşağı arası 6 dakikaya düşecek’’ dedi.
Proje kapsamında yapılmakta olan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün, 1550 metre orta açıklığı ve toplam 2682 metre uzunluğu ile dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüler arasında 4. sırada yer alacağını kaydeden Dedeoğlu, inşaat çalışmaları tamamlandığında gemiler için, deniz geçiş yüksekliğinin de 1000 m lik kesimde 64.30 m olacağını belirtti.
Projenin geneli hakkında da bilgiler veren Dedeoğlu, “Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları dahil) Otoyolu Projesi, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere 433 kilometre uzunluğunda olacak. Projenin yapım maliyeti 6,3 milyar dolar olup, finansman maliyetiyle birlikte 9 milyar $’ı bulacak. Proje, bu yatırım büyüklüğüyle 50 ülkenin yıllık bütçesinden fazla olup, dünyanın Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılan en büyük projelerinden biri olma özelliğini taşıyacak” diye konuştu.
Gerçekleştirilen sunumun ardından Güney Ankraj Bloğu’ndaki çalışmaları inceleyen İMO Bursa Şubesi üyeleri, daha sonra tekne ile Güney Kule, Kuzey Kule ve Kuzey Ankraj Bloğu’nda devam eden çalışmaları yerinde inceledi.
IMG_3456IMG_3445 IMG_3415 Erdoğan Dedeoğlu

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa