Monday, Sep. 25, 2017

İMO BURSA ŞUBESİ İNŞAAT MÜHENDİSİ BAŞKAN VE MECLİS ÜYESİ ADAYLARINI BİRARAYA GETİRDİ

16 Mart 2009

|

Yer:

İMO BURSA ŞUBESİ İNŞAAT MÜHENDİSİ BAŞKAN VE MECLİS ÜYESİ ADAYLARINI BİRARAYA GETİRDİ

İMO BURSA ŞUBESİ İNŞAAT MÜHENDİSİ BAŞKAN VE MECLİS ÜYESİ ADAYLARINI BİRARAYA GETİRDİ

İMO’DAN YEREL SEÇİMLERDE ADAY REKORU

BURSA- İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi, yaklaşan yerel seçimler öncesinde inşaat mühendisi belediye başkan adayları, il genel meclis ve belediye meclis üyesi adaylarını düzenlediği yemekte bir araya getirdi.

Dünya’da lobi faaliyetlerinin etkili olduğunu söyleyen İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, 53 inşaat mühendisinin partilerin listelerinde yer bulmasının kendileri açısından mutluluk verici olduğunu ifade ederek, “Odamızın temel misyonu siyasal birliktelik değil mesleki birlikteliktir. 53 adayın listelerde yer alması odamız açısından da daha önce görülmemiş bir durumdur. 3 siyasal partinin meslektaşlarımızı Belediye Başkan adayı göstermesi memnuniyet verici. Bugün burada meslektaşlarımıza siyasi parti rozetlerinin yanına odamızın rozetlerini de takıyoruz. Bu rozetler parti rozetleriyle yan yana duracak. Meslektaşlarımızın seçilmeleri halinde parti rozetleri çıkacak ama odamızın rozeti misyon ve vizyonumuzun gereği olarak daima yakanızda kalacaktır” dedi.

Kamuda görev yapan inşaat mühendislerinin büyük sıkıntılarının olduğunun altını çizen Başkan Şahin, gelecek dönemde her ay İMO Yönetim Kurulumuz, İMO Yerel Yönetimler Komitesi, İMO Kamu Çalışanları Komitesi ve İnşaat Mühendisi Belediye Başkan, Belediye ve İl Genel Meclis üyesi arkadaşlarımızla düzenli toplantılar yapıp kentimizin sorunlarını çözme konusunda çalışacaklarını kaydetti. Bursa’nın yanı sıra Ankara’da da inşaat mühendisi milletvekilleriyle bir araya geleceklerini açıklayan Şahin, TMMOB yasasının yeniden düzenlenmesi için İMO Kanun ve Yönetmelikler Komitesinin hazırladığı kanun taslağı, genel merkezimizin de katılımı ile tartışmaya açarak bir ilki gerçekleştireceklerini, böylece mimar ve mühendislerinin etkisinin artacağına vurgu yaptı.

BASINA TEŞEKKÜR

İMO Bursa Şubesi olarak ‘suya sabuna dokunmayan’ bir yapıya sahip olmadıklarını dile getiren Şahin, doğru bildiklerini söylediklerini ve bundan sonraki dönemde de bu tutumlarının devam edeceğini söyledi. Göreve gelmelerinden sonra İMO Bursa Şubesi’nin basında 368 haberinin çıktığını vurgulayan Şahin, “Tarlada izi olmayanın harmanda gözü olmaz. Bizim söylediklerimiz dişe dokunur olmalı ki medyamız bizlere kapılarını açmıştır” diyerek Bursa Medyası’na teşekkür etti.

SİYASET BİLİMİN ÖNÜNE GEÇMEMELİ

Siyasilerin seçim döneminde hemşeri derneklerine meslek odalarından daha fazla önem verdiğini ifade eden Şahin, “Hemşeri dernekleri asıl gayesi kentlerimizin kültürünü yaşatmak olmalı iken, siyaset ve kent üzerinde ciddi baskıları olduğunun altını çizen Şahin Bursa’da kaçak yapılaşmaya aracılık etme konusundaki yaklaşımlarının yanlış olduğunu belirtmek durumundayız” dedi. Kentlilik bilincinin artırılması gerekiyor. Siyaset bilimin önüne geçmemeli. Bursa’yı ehliyetli kişiler masaya yatırmalı. Ayrıca kent konseyi daha aktif çalıştırılmalıdır” diye konuştu. TMMOB Yerleşkesi’nin Bursa’da belediyelerin kazandırdığı en büyük eserlerden biri olduğunu hatırlatan Şahin, seçim sonrasında belediyelerde çalışmak üzere Bursa dışından mühendislerin gelmemesi gerektiğine dikkat çekerek, “Belediyelerimizde Bursa’yı bilen, Bursa’yı tanıyan meslektaşlarımızın görev yapması gerekiyor. Biz oda olarak ithal mühendislere karşıyız” şeklinde konuştu. “Ayrıca kentleşme konusunda olmazsa olmazı olan Şehir Plancı arkadaşlarımızın partilerin listelerinde olmaması ciddi bir eksiklik olduğunu” belirtti.

Şahin ayrıca, İnşaat mühendisi meslektaşlarına Belediye komisyon ve encümen kararlarında altına imza attıkları projelerin mesleki faaliyetlerini almamaları ve seçildikleri kurumlardaki iş ilişkilerinde çok hassas davranmaları konularında uyarıda bulundu.

İl Genel Meclisi Başkanı ve AK Parti Gemlik İl Genel Meclis Üyesi Adayı Nurettin Avcı, Nilüfer Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Nilüfer Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Demokratik Sol Parti (DSP) Osmangazi Belediye Başkan Adayı Kemal Müezzinoğlu ve çok sayıda belediye meclis üyesi adayının katıldığı yemek, Başkan Şahin’in, Faruk Çelik’e yazdığı açık mektubu okumasıyla son buldu.

 

  

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa