Monday, Sep. 25, 2017

İMO BURSA ŞUBESİ, ‘BURSA’NIN KENT SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ’ TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ.

09 Mayıs 2009

|

Yer:

İMO BURSA ŞUBESİ,  ‘BURSA’NIN KENT SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ’ TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ.

İMO BURSA ŞUBESİ,  ‘BURSA’NIN KENT SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ’ TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ.

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN, ‘BURSA YOĞUN BAKIMA ALINMALIDIR’

BAKAN ÇELİK’TEN ‘BURSA KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI’ MÜJDESİ

BURSA- İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi tarafından gerçekleştirilen ‘Bursa’nın Kent Sorunları ve Çözüm Önerilerimiz’ toplantısında konuşan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Bursa’nın sorunları ile ilgili yerel yöneticilerin acele etmeden makro planlar oluşturarak hareket etmesi gerektiğini söyleyerek, “Bursa kesinlikle masaya yatırılarak yoğun bakıma alınmalıdır” dedi.

İMO Bursa Şubesi tarafından gerçekleştirilen ‘Bursa’nın Kent Sorunları ve Çözüm Önerilerimiz’ konulu toplantıya Devlet Bakanı Faruk Çelik, AK Parti Bursa Milletvekilleri Mehmet Emin Tutan, Mehmet Tunçak, Ali Koyuncu, CHP Bursa Milletvekilleri Kemal Demirel, Abdullah Özer, AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, İl Genel Meclisi Başkanı Nurettin Avcı, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü Bursa Büyükşehir Belediyesi Üst Düzey Bürokratları ve İMO Bursa Şubesi Üyelerinin katıldı.

ŞAHİN, “EN ÖNEMLİ SORUN KAÇAK VE ÇARPIK YAPILAŞMA”

Toplantının açılışında konuşan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Bursa’nın çözülmesi gereken birçok sorunun olduğunu ifade etti. Bursa’nın en önemli sorununun kaçak ve çarpık yapılaşma, çözümünün ise psikolojik olduğunu söyleyen Şahin, “Bursa’nın en önemli sorunu kaçak ve çarpık yapılaşmadır. Bursa kenti büyüyor. Bursa büyüdükçe planlamasının yapılması gerekiyor. Kaçak ve çarpık yapılaşma Bursa’nın kaderi değildir. Bir psikolojik olaydır. Önce psikolojik olarak başarılı olmak lazımdır” diye konuştu.

Kaçak ve çarpık yapılaşma anlamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden örnekler veren Başkan Şahin, “Kaçak yapılaşma ile mücadele konusunda Kocaeli örneğini sürekli veriyoruz. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı bu konuda iradesini ortaya koymuştur. Kaçak yapılaşma oranı sıfırdır. Sadece ruhsata aykırı yapılaşmalar vardır. O da vatandaşı bilinçlendirmek suretiyle sıfıra indirilmiştir. Kocaeli’de doğal bir kentsel dönüşüm ortaya çıkmıştır. Bursa’nın jandarma ya da yıkım ekibine ihtiyacı yoktur. Verileri net olarak ortaya koymak gerekir. Bursa’da da aynı irade ortaya konulmalıdır” şeklinde konuştu.

Kocaeli Uydu Takip Sistemi (KUTAS) sistemi hakkında bilgi veren Necati Şahin, Kocaeli’de ki binaların 400 bin adet fotoğrafının çekildiğini ve her binanın birer nüfus kâğıdının olduğunu vurgulayarak, Bursa’da da BUTAS’ ın kurulmasının şart olduğunu söyledi. Kocaeli ve Bursa’dan yıkımları fotoğrafları ile anlatan Şahin, Kocaeli’de yapılan yıkımlarda kararlılığın söz konusu olduğunun altını çizdi.

29 Mart Yerel Seçimleri’nde 22 İnşaat Mühendisi’nin yerel yönetimlerde çeşitli görevlere geldiğini hatırlatan Şahin, siyasete niteliğin kazandırılması adına siyasal birliktelik yerine mesleki birlikteliğin ön plana çıkarılması gerektiğini ifade etti.

ŞAHİN, “BURSA YOĞUN BAKIMA ALINMALIDIR”

Bursa’nın sorunlarının acele edilmeden makro planlarla çözülmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: “Bursa 1950 yılından beri sürekli hırpalanmıştır. Eğer bu şekliyle devam ederse kesinlikle 20 yıl sonra Bursa’da ova diye bir şey kalmayacaktır. Bursa’nın önceliklerinin iyi tespit edilip, kaynaklarının israf edilmemesi gerekmektedir. Seçim dönemlerinde aday olan arkadaşlarımız çeşitli projeler ortaya koymuştur. Ancak Bursa’nın sorunları birilerinin hayalindeki projelerin dayatılmasıyla çözülemez. Bursa kesinlikle masaya yatırılıp yoğun bakıma alınmalıdır. Seçilmiş arkadaşlarımızın telaş etmemesi gerekiyor. Önce teşhisin doğru konulması gerekmektedir” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KANUNU ÇIKARILMALIDIR

İl sınırlarının Büyükşehir sınırları ile çakıştırılması gerektiğini de belirten Şahin, Kocaeli ve İstanbul’da bu uygulamanın yapıldığını ve son derece başarılı sonuçlar alındığını söyledi. İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, ayrıca Bursa için Bursa özelinde bir Kentsel Dönüşüm Yasası’nın da çıkarılması gerektiğini ifade etti.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ORKESTRA ŞEFİ OLMALIDIR

Büyükşehir Belediye Başkanı’nın kesinlikle bir orkestra şefi işlevi görmesi ve tüm kurumların koordineli bir şekilde çalışması gerektiğini savunan Başkan Necati Şahin, bu durumun geçtiğimiz 10 yıl içerisinde gerçekleşmediğini iddia etti.

Bizler odalar olarak son 16 ayda kent sorunlarına yönelik ciddi bir işbirliği içerisindeyiz. Bursa’nın meseleleri mutlaka halkın huzuruna gelmeli ve halk katılımı sağlanmalıdır.

ŞAHİN: “ULAŞIM İNSAN ODAKLI OLMALIDIR”

Ulaşım konusunda Türkiye’nin 1950 yılından beri ABD’nin dayatması ile çıkmaza girdiğine işaret eden Şahin, “Burada ‘kent mi, otomobil mi?’ sorusunun yanıtı net olarak belirlenmelidir. Eğer ki siz ulaşımı alışveriş merkezlerine ve otoparklara endeksli yaparsanız insan faktörü ortadan kalkmaya başlar. Yeni otoyollar ve otoparklardan daha çok yeni ulaşım politikalarına ihtiyacımız var” dedi.

1992 yılında 20 yıllık ulaşım mastır planının yapıldığını ve raylı sistemin Şimdi kullanılandan daha farklı planlandığını hatırlatan Şahin, “Bursa’nın 1984 yılından beri başlayan ulaşım mastır planı var. 1992’de yeni bir planlama yapıldı. 20 yıllık projeksiyona göre yapıldı. 55 km’ lik raylı sistem öngörülüyordu. Bursa’da taksi dolmuşlar, minibüsler vs. karmaşıklık var. Gelişmiş tüm kentlerde omurga raylı sistemdir. Kent Meydanı’nın olduğu yer aktarma istasyonuydu. Dünyada katlı köprülü kavşaklar, batçıklar yıkılmaya başlanıyor. Yapılan sistemleri otomobile göre yapıyoruz. Doğru düzgün bir yaya geçidi dahi yapmıyoruz. Dünya artık yavaşlatılmış kent modelini kabul ediyor. Umarım bundan sonra ulaşımda ciddi revizyonlar yapılır” şeklinde konuştu.

BAŞKAN ŞAHİN: “BURSARAY C ETABI GÖZDEN GEÇİRİLMELİDİR”

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin seçimlerden önce yaptığı ihalelerden BHRS C Etabı Yapım İhalesi ve BHRS Araç İhalesi’ni etik bulmadıklarını söyleyen Şahin, “Bu iki ihalenin de sözleşmeleri imzalanmış, yer teslimleri yapılmış, sözleşmeye konulduğu şekilde %20 avansları ödenmiştir. Bu avans bedeli de yaklaşık 39 milyon Euro’dur. Ancak geçmiş yönetimin çok acele olarak yapmış olduğu ihalelerin yasal olarak iptal olabileceğini düşünmekteyiz. İMO Bursa Şubesi olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ nin bu konuda önceliği olduğunu düşünerek, gerekli araştırmayı yapmasını ve en kısa zamanda kamuoyunu bilgilendirmesini bekliyoruz” diye konuştu.

ŞAHİN: ‘HIZLI TREN KÖRFEZ KÖPRÜSÜ ÜZERİNDEN GEÇİRİLMELİDİR’

Demiryolu ulaşımının insanı ön plana çıkaran ulaşım modeli olduğunu ifade eden Şahin, Körfez Köprüsü üzerinden geçecek hızlı tren hattının bölgeye birçok fayda getireceğine işaret etti. Başkan Şahin, Türkiye’ye demiryolu yerine karayolunun zorla dayatıldığını savundu. Hızlı tren hattının Körfez Köprüsü üzerinden geçirilmesi durumunda bölge için ortaya çıkacak faydaları sıralayan Şahin, “Ankara – İstanbul Hızlı Tren Hattı uzunluğu mevcut projeye göre yaklaşık 50 –55 kmdaha kısa olacaktır. Bu durum, ulaşım süresinin 20 – 25 dk. Kısalmasına ve 3 saat olması öngörülen yolculuk süresi 2.5 saate inecektir. Körfez Köprüsü’nü geçen Hızlı tren hattı Gebze ilçesinde mevcut demiryolu hattına bağlanabilecektir. Mevcut ihaleli hattı Köseköy ile Gebze arasıda İzmit kent merkezi ve diğer yerleşimler dikkate alındığında ağırlıklı olarak tüneller ile geçilmesi gerekmekte olup, maliyeti de yüksek olacaktır. Mevcut ihaleli hatta göre boyu daha kısa olacağı gibi, geçtiği güzergah itibariyle, yapım maliyeti daha düşük olacaktır. Mevcut ihaleli hattın uzunluğu kadar bir hat yapmakla, Ankara’yı hem İstanbul’a hem de Bursa’ya bağlamak mümkün olacağı gibi yapım maliyeti de daha düşük olacaktır. Daha da ileride İstanbul-İzmir hızlı tren hattında Balıkesir-Manisa-İzmir bağlantısında ekonomi sağlanacaktır. Bursa-Kestel-Yenişehir hattının yapılması ile demiryolu ağı bütünleşmiş olacaktır. Böylece Yenişehir havaalanı da işlerlik kazanmış olacaktır. İstanbul’dan Bursa’ya çok kısa bir bağlantı ile ulaşmak mümkün olacaktır. Güney Marmara Bölgesi’ne yapılacak olan liman  ile doğrudan bağlantı sağlanacaktır” diye konuştu.

BESOB SİTESİ OTOSANSİT’E BENZEYECEK

Kestel yakınlarında inşa edilmesi planlanan ve 6 milyon metrekarelik tarım arazisi üzerine yapılacak olan BESOB sitesi ile ilgili Otosansit örneğini veren Başkan Şahin, “Otosansit yapıldığında da ‘kent içinde bir tane tamirhane kalmayacak’ denmişti. Ancak daha sonra tekstil atölyeleri bile bu bölgelerde faaliyet göstermeye başladı. Bu tip bölgelere ihtiyaç var mı, yok mu? tartışılmalıdır. Eğer böylesi yerlere ihtiyaç varsa da şehrin ulaşımı kolay çeşitli noktalarına dağıtılmalıdır. Biz bu projenin siyasilerin değil, bir kuruluşun dayatması olduğunu düşünüyoruz. BESOB bölgesinin etrafında 60 bin kişi yaşayacak ve kaçak yapılaşmaya zemin hazırlanmış olacaktır” şeklinde konuştu.

TOKİ’ nin sosyal projeler üretmesinden yana olduklarını da ifade eden Başkan Şahin şöyle konuştu: “Ancak artık ranta dönük projeler ortaya çıkmaya başlamıştır. Bursa’nın tepelerine silüete uygun olmayan ciddi binalar yapılıyor. Bunların da tartışılması gerekmektedir. Kooperatifleşmenin önüne geçildi. TOKİ’ nin kooperatifleşmeye destek olması gerekmekteydi. İnsanların komşularını seçme hakkı elinden alınıyor.”

ŞAHİN: “OLASI BİR DEPREM EKONOMİYİ ÇÖKERTEBİLİR”

17 Ağustos 1999 depremi’ nin 10’uncu yılında çeşitli etkinliklerle unutturmamaya çalışacaklarını söyleyen Şahin, kesinlikle bir Deprem Konseyi’nin kurulmasının şart olduğunu söyledi. Türkiye ekonomisinin bel kemiği olan sanayi tesislerinin depreme dayanıklılığının kontrol edilip, dayanıklılığının arttırılması gerektiğine dikkat çeken Başkan Şahin, olası bir Marmara Depremi’nde Türkiye ekonomisinin ciddi yaralar alabileceğine işaret etti.

BAŞKAN ŞAHİN: “TEKNİK ÜNİVERSİTE KURULMALI”

Konuşmasında Bursa Teknik Üniversitesi kurulmasından yana olduklarını da ifade eden İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Teknik Üniversite’nin Uludağ Üniversitesi arazisinde ve Uludağ Üniversitesi bünyesinde kurulması ve omurgasını Mimarlık Mühendislik Fakültesi’nin gerektiğini dile getirdi.

Bursa’da kentlilik bilinci oluşturulmasının son derece önemli olduğuna vurgu yapan Başkan Şahin, bin 280 adet hemşehri derneği bulunduğunu ve bu hemşehri derneklerinin siyasi iradeye baskı yaptığını söyledi.

Son dönemlerde gündemde olan yeni stadyum konusunda da görüşlerini belirten Başkan Şahin, konuyu salt mimari projeler üzerinden değil, makro düzeyde tartışılarak çözümlenmesinden yana olduklarını sözlerine ekledi.

İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin’in ardından kürsüye gelen Devlet Bakanı Faruk Çelik, Yerel yönetimlerin güçlenmesinin geçmişte Türkiye’nin hayali olduğunu ifade ederek, hükümet tarafından bu yönde adımların atıldığını ve devamının geleceğini söyledi.

ÇELİK: “ÖZELEŞTİRİDEN KAÇINMAMALIYIZ”

Kente dair sorunların çözümüne yönelik girişimlerde öz eleştiriden kaçınılmaması gerektiğini dile getiren Çelik, “Geçici çözümlerle kentin planlanmasına karşıyım. Kente ne bıraktığımız önemlidir. Kentin geleceğine yönelik konularda öz eleştirinin yapılması gerektiğine inanıyorum. Bursa’da bazı eksikliklerin tespitini araştırır tartışır ve bu yanlışların yapılmaması konusunda gerekli adımları atarız. Bundan da gocunmamak gerekmektedir. Bir eleştiri varsa pay almamız gerekiyor. Yapılması gerekenleri ortaya koymamız gerekiyor” dedi.

‘BURSA KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI’ GELİYOR

Bursa özelinde bir ‘Kentsel Dönüşüm Yasası’nın oluşturulması adına Ankara’da gerekli girişimleri yapacaklarını söyleyen Devlet Bakanı Faruk Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: “Planlamanın acilen ele alınması gerekmektedir. Bu işin kapanması gerekiyor. Bursa’da bu bilincin yerleştirilmesi gerekiyor. Bursa Kentsel Dönüşüm Kanunu konusunda birlikte çalışma yapma noktasında yarar var diye düşünüyorum. Muhalefeti ve iktidarı ile birlikte çalışarak umarım bu yasa çalışmasını yaparız. Planlarla desteklenecek olan kanun gelinen noktada Bursa’nın olumsuz görüntülerden kurtulması anlamına gelecektir diye düşünüyorum.”

BAKAN ÇELİK’TEN KAÇAK YAPILAŞMAYA FARKLI ÇÖZÜM

Bursa’nın en büyük sorunlarından biri olan kaçak yapılaşma konusunda da açıklama yapan Bakan Çelik, “Kaçak yapılaşma konusunda belediye başkanlarımızın samimi olduğuna inanıyorum. Bir gayret var fakat bunun görünmeyen sıkıntılı boyutları da var. Bir yanlışlık almış başını gitmiştir. Bunu durdurmak zecri tedbirlerle yapılması mümkün değildir. Bursa ancak yıkarak güzelleştirilir” diye konuştu. Kaçak yapılaşmanın önlenmesi konusunda farklı bir çözüm önerisi de sunan Bakan Faruk Çelik, “Belediyeler 1 yıl boyunca hiçbir yatırım yapmasın ve 1 yıllık tüm yatırımlar istimlâklere kullanılsın. Belediyeler ile ilgili gelir gider durumunu detaylarıyla bilmediğimiz için bunun mümkün olup olmama noktasında net bir şey söyleyemeyiz” şeklinde konuştu.

ÇELİK: “TOKİ YENİ GÖÇLER OLUŞTURMAMALI”

TOKİ’ nin yeni göçler oluşturmaması gerektiğini söyleyen Çelik, “TOKİ yeni göçler oluşturmamalı, Bursa’yı rehabilite edebilecek projelerde var olmalıdır. Gerekirse altyapı hizmetleri götürülerek bir semtin olumsuzluklarının ortadan kaldırılmasına dönük yatırımların yapılmasında yarar vardır. Kent dışından transferlerle uydu kentler oluşmaktadır. Bunun önüne geçilmesi gerekmektedir” dedi.

Kentlilik bilincinin oluşturulmasının son derece önemli olduğunun altını çizen Bakan Çelik konuşmasını şöyle sürdürdü:  “Her Bursalı Bursa’nın güzelliklerini solumalıdır. Bursa’yı yaşamalıdır. Gençlerimizin çocuklarımızın Yeşil Türbe’yi algılaması, denizi algılaması kent yöneticisinin kent bilinci oluşturmak için görevidir diye düşünüyorum. İnsanların kente değer vermesinin kente çok önemli katkılar vereceği kanısındayım. Bu noktada kentin tüm dinamiklerini kapsayan Kent Konseyi’nin sağlıklı temellerle devreye girmesinin de birçok ihtilafı bitirmesi adına önemsediğimizi ifade ediyoruz.”

YARGI NİHAİ NOKTA OLMALI

Kamuoyunda tartışılan BESOB Sitesi’ne de değinen Bakan Faruk Çelik, konuyu enine boyuna tartışarak en güzel çözümün üretilmesi gerektiğini söyledi. Projenin yargıya götürülmesinin nihai karar olması gerektiğine işaret eden Çelik, “Birçok alanda Bursa’da yargıya gidildi ama gerekli altyapı çalışmalarını gerekli değerlendirmeleri yapmadan mahkemede işi çözmenin birçok şeyi kaybettirdiği kanaatindeyim” dedi.

BESOB sitesi projesini önemsediğinin altını çizen Çelik, Badırga’ ya taşınan dericiler sanayi sitesi örneğinde olduğu gibi kent içinde üretim yapan işletmelerin kent dışına taşınmasından yana olduklarını sözlerine ekledi.

Toplantı sonunda İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Devlet Bakanı Faruk Çelik’e İMO Bursa Şubesini takdim etti ve ardından tüm inşaat mühendisleri ile birlikte fotoğraf çektirdi.

 

      

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa